Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doğu Garajı’nı Yenilemek İçin Proje Yarışması Düzenleniyor

"Festival Çarşısı" olarak bilinen Doğu Garajı'nın yeniden düzenlenmesi için proje yarışması başlatıldı.

Zaman
Doğu Garajı’nı Yenilemek İçin Proje Yarışması Düzenleniyor

b>"Festival Çarşısı" olarak bilinen Doğu Garajı'nın yeniden düzenlenmesi için proje yarışması başlatıldı.

Mimarlar Odası ve Büyükşehir Belediyesi koordinasyonuyla gerçekleştirilecek proje kapsamında 20 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 21 bin 573 metrekarelik alanda çalışılacak.

Kentsel dönüşüm projeleri arasında bulunan Doğu Garajı için proje hazırlanıyor. Tarihi dokuyu ön plana çıkararak ve kent hareketliliğini sağlayacak çalışma için proje yarışması yapılacak. Festival Çarşısını da içine alan Doğu Garajı için daha önce de Hasan Subaşı döneminde bir proje hazırlanmış fakat hayata geçirilememişti. 21 bin 573 metrekarelik alanı kaplayan Doğu Garajı projesi, 20 bin metrekarelik alanı kapalı olacak şekilde geliştirilecek. 17 Haziran'da sonuçlanacak proje yarışmasında birinciye 25 bin YTL para ödülü verilecek. İkincinin 15 bin üçüncünün ise 10 bin YTL para ile ödüllendirileceği yarışmada, 5 tane de mansiyon ödül verilecek.

Deniz ürünleri, meyve–sebze, gıda, kuru gıda ve baharatçılar gibi yaklaşık 250 satış ünitesinden oluşacak Doğu Garajı projesinde, restoran, balık lokantası, kahvehane ve dinlenme merkezleri yer alacak. Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yarışmaya çıkarılacak proje ile bölgenin 24 saat canlı kalmasının sağlanacağını kaydetti. Antalya'da son dönemlerde kentin birçok alanında yeni ve büyük ölçekli alışveriş merkezleri yapıldığını hatırlatan Türel, kültürel açıdan Antalya için geleneksel halk pazarlarının öneminin büyüklüğüne dikkat çekti. Doğu Garajı alanının Antalya'nın tarihi kent merkezinin bir parçası ve merkezin son gelişme odaklarından biri olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, halk pazarı geleneğinin yeniden canlandırılarak daha çağdaş mekanlarda sürdürülebilmesinin proje yarışmanın önemli bir hedefi olduğunu vurguladı.

17 Haziran'da sonuçlanacak olan projeyle ilgili yarışmacılara kesin bir ihtiyaç programı verilmediğini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Tüm alanın 24 saat canlı kalması, turistler ve yerli halkın kaynaşmasını sağlayacak halk pazarı kullanımı projede güçlendirilecek. Doğu Garajı alanında günümüzde sergilenen alışveriş düzeninin artık her yönü ile olağanüstü yozlaştığı gözlenmektedir. Bu bölgeye özgün geleneksel halk pazarı işlevinin, çağdaş donanım ve anlayışla yeniden canlandırılarak kente kazandırılması, Antalya kent kimliğinin zenginleşmesine katkıda bulunması ve güzel sanatların teşvik edilmesi yarışmanın ana amacını oluşturmaktadır." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/dogu-garajini-yenilemek-icin-proje-yarismasi-duzenleniyor_25362.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!