Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dupont Benedictus Ödülleri

Hollandalı mimar Dirk Jan Postel Fransa'nın Bourgogne bölgesinde Avallon yakınlarındaki küçük yazlık ev ile bu yılki Dupont Benedictus Ödülü'nün sahib

Yapı Dergisi/248ollandalı mimar Dirk Jan Postel Fransa'nın Bourgogne bölgesinde Avallon yakınlarındaki küçük yazlık ev ile bu yılki Dupont Benedictus Ödülü'nün sahibi oldu. Onuncu yılını dolduran Dupont Benedictus Ödülleri, Dupont firması ile Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından düzenleniyor ve tabakalı cam kullanımında yenilikler getiren projelere veriliyor.
Bu yıl ödüle değer bulunan "Le Temple de l'Amour" (Aşk Tapınağı) adlı yazlık ev bir Orange prensesinin aşığıyla buluştuğu yerde bulunan sekizgen yapının esinini taşıyor. Aşk Tapınağı, cam bir pavyonun yanısıra bir yatak odası ve yaşama-mutfak birimlerinden oluşuyor. Tasarımın amacı "hiçbir şeyin üstünde yüzen" sihirli bir çatı yaratmak. Yapıyı örten konsol çatı yaklaşık 2000 kg lık ahşap bir konstrüksiyondan oluşuyor.
Her iki yandaki cam paneller çatının yükünü taşıyor. Aşk Tapınağı'nın yapım aşamaları da özellik taşıyor. Önce yapılan çatı bir iskelenin üzerine kaldırıldı ve bekletildi. Cam çevre duvarları ise daha sonra inşa edildi ve çatı dikkatlice bu cam yapının üstüne yerleştirildi. Mimar, yapının dengesini kurmak için çelik kayıt kullanmayı reddetti. Bunun yerine cam panelleri toprağa sabitleme yolunu seçti. Jüri, yapıda tabakalı camın taşıyıcı olarak kullanılmasını dikkate değer bulurken yapının yalınlığını ve şiirselliğini, eskinin karşısına yeniyi yerleştirmede ulaştığı başarıyı vurguladı.
Profesyonel ve öğrenci kategorilerinde düzenlenen Dupont Benedictus Ödülleri'nde profesyonel kategoride üç farklı yapı tipi örneği ödül aldı.
Ticari Yapılar arasında Avignon'daki (Fransa) TGV İstasyonu ile Jean-Marie Duthilleul, François Bonnefille, Etienne Tricaud ve RFR Engineers;
Sosyal Yapılar arasında Paris La Defence'daki Notre Dame de Pentecote Kilisesi ile
Franck Hammoutene, RFR Engineers;
Yönetim Yapıları arasında Tokyo'daki National Museum of Emerging Science and Innovation ile Kiyoshi Sakurai, Tadashi Yamane, Ken Yoshimura, Shigeru Yoshino, Nikken Sekkei Ltd. 2002 Dupont Benedictus Ödülleri'nin sahibi oldular.

Dupont Benedictus Öğrenci Tasarım Yarışması
2002 Dupont Benedictus Öğrenci Tasarım Yarışması'nın konusu "Geleceğin Kütüphanesi" olarak belirlenmişti. Ödül dağılımı şöyle gerçekleşti:
1. Ödül: Tsz-Tin Chik, Ariana Rinderknecht, Güney Kaliforniya Mimarlık Enstitüsü.
2. Ödül: Sunwoo Kim, Yeo Jim Lim, Yoo Hyeng Lim, Auckland Üniversitesi (Yeni Zelanda).
3. Ödül: Nick, Auckland Üniversitesi (Yeni Zelanda).

Mansiyonlar
o "Memphis'te Bir Kütüphane"; Wes Rutledge, Oklahoma State Üniversitesi.
o Nara ile Okumak"; Akira Tomori, Keisuke Nakatsu, Masashi Karai, Shinya Deguchi, Hidetoshi Takemura, Mie Üniversitesi (Japonya).
o "Kütüphane-Özgürlük"; Fok Paul Anthony, Lam Ho Wah Walter, Mok Ka Fai Keith,
Hong Kong Üniversitesi.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/dupont-benedictus-odulleri_998.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!