Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

DYO Resim Yarışması Sonuçlandı

DYO 31. Resim Yarışması’nda ödül kazanan eserler belli oldu. 736 sanatçının 1329 yapıtla katıldığı Yarışma’da ödül kazanan sanatçılar ve eserleri a

NTV-MSNBC
4 DYO Resim Yarışması Sonuçlandı

b>DYO 31. Resim Yarışması’nda ödül kazanan eserler belli oldu. 736 sanatçının 1329 yapıtla katıldığı Yarışma’da ödül kazanan sanatçılar ve eserleri açıklandı.

Türkiye’nin en köklü resim yarışmaları arasında yer alan DYO Resim Yarışması’nın 31’incisinin sonuçları açıklandı. DYO 31. Resim Yarışması’nda ödülleri Pentür dalında Nurhan Altay ‘Uyku’, Gülgün Başarır ‘Merdiven’, Barış Yılmaz ‘Yaşam ve Ben 1’, Şuayip Yücel ‘İsimsiz’, Özgün Baskı dalında ise Hikmet Sever “Bilal’e…. Kitapta yazdığı gibi” yapıtlarıyla kazandılar.

DYO 31. Resim Yarışması’na 736 sanatçı toplam bin 329 yapıtla katıldı. Yarışmaya İstanbul’dan 307 sanatçı 534 eser ile, Ankara’dan 233 sanatçı 440 eser ile ve İzmir’den 196 sanatçı 355 eser ile katıldı.

SEÇİCİ KURUL’DA ÜNLÜ İSİMLER
Yarışmaya katılan eserler, DYO 31. Resim Yarışması Seçici Kurul üyeleri Prof. Aydın Ayan, Yalçın Gökçebağ, Abdülkadir Günyaz, Prof. Hüsamettin Koçan, Prof. Hayati Misman, Prof. Cuma Ocaklı ve Prof. Adnan Turani tarafından değerlendirildi.
Seçici Kurul üyeleri önce İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan üç toplantıyla ön elemeleri gerçekleştirdiler. Ön elemelerde seçilen 135 eser Çeşme Altın Yunus’ta 4 Eylül 2004 tarihinde son kez değerlendirildi. 5 eser ödüle ve 52 adet eser, sergilenmeye değer bulundu.
Basın toplantısında bir konuşma yapan Seçici Kurul Başkanı Profesör Adnan Turani, ülkemizin sanat potansiyelini yansıtmakta sergilerin büyük rol üstlendiğini belirterek, “Ülkemizin sanatsal potansiyelini genel olarak devlet sergilerinde yansımaktadır. Ancak, Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nden sonra Türkiye çapında, düzenli olarak yapılanı, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın gerçekleştirdiği “DYO Resim Yarışması”dır ve ilk büyük özel girişim olma onurunu taşımaktadır. Türk resim sanatına yapılan bu büyük katkı nedeniyle DYO, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ve Yaşar Holding yönetimini özellikle kutlamak gerekir” diye konuştu.
DYO Resim Yarışması’nın sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Kalpaklıoğlu da bir konuşma yaptı. Kalpaklıoğlu, bu yılki yarışmanın, Türk resim sanatının büyük bir hareketlilik içinde bulunduğuna işaret ettiğini söyledi. Kalpaklıoğlu, “DYO 31. Resim Yarışması’nda sergilenmeye değer bulunan eserler, Türk resim sanatına yepyeni soluklar üfleyen eğilimleri, yeni fikirleri yansıtıyor.” şeklinde konuştu.
Kalpaklıoğlu, Batı’da özel kuruluşların plastik sanatlara verdiği desteğin, kültür ve sanatın gelişmesinde büyük rol oynadığını ifade ederek, Guggenheim, Tate gibi çok önemli sanat merkezlerinin özel kuruluşların öncülüğünde geliştiğini ifade etti. Kalpaklıoğlu, Türkiye’de ise Yaşar Grubu’nun plastik sanatları 37 yıldan bu yana desteklediğini kaydederek, DYO’nun Türk resmine olan katkısının, Türk sanatçılarının yaratıcılığına, Türkiye toplumunun geleceğine harç olduğunu söyledi.

DYO RESİM YARIŞMASI
İlki 1967 yılında düzenlenen DYO Resim Yarışması, Türk plastik sanatlarının en önemli yarışmaları arasında yer alıyor. DYO Resim Yarışması, resim sanatımızdaki güncel gelişmeler, yeni eğilim ve araştırmalar üzerine toplu bir görüş elde edilebilme imkanı sunuyor.
Yarışma Türk resim sanatında kendilerine bir yer açan sanatçıların pek çoğunun isimlerinden ilk kez söz ettirdikleri ya da resim sanatımızdaki yerlerini pekiştirici etkinlik olması nedeniyle, güzel sanatlar dünyamızda özel bir yere sahip.

SELÇUK YAŞAR MÜZESİ
DYO Resim Yarışması’nda ödül kazanan yapıtlar Selçuk Yaşar Müzesi’nde sergileniyor. Yaşar Topluluğu’nun 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle 1985 yılının Haziran ayında ziyaretçilere kapılarını açan Selçuk Yaşar Resim Müzesi, Türkiye’nin ilk özel resim müzesi olma özelliğini taşıyor.
Selçuk Yaşar Müzesi, DYO yarışmalarıyla ödül kazanan resimlerin de koleksiyona katılmasıyla zaman içinde, Türk resim sanatındaki son 40 yılın bir panoramasını sunabilecek bir düzeye ulaştı.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/dyo-resim-yarismasi-sonuclandi_18790.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • böyle yarışmalar benim gibi resime yeni başlayanlara şevk kazandırıyor. bu sene ben de yarışmaya katılıyorum. teşekkürler... YANITLA
  • resim yarışmaları düzenlenmeniz çok memnuniyet verici birşey. Sanatı ve sanatçıyı desteklemek te ayrı bir güzellik. Ama keşke sergilenen resimleri sitenizde yayınlasaydınız. teşekkürler YANITLA
  • yağlı boya resim yapmayı seviyorum benim için tutku haline geldi.yarışmanız beni motive etti.çok teşekkür ederim YANITLA
  • Sizlere çok teşekkürlerimi sunarım. Bu yarışmalarla kendimize güvenimizin daha da artmasını sağlıyorsunuz. Çok teşekkürler. YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!