Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU

EAA, Udernik'i Dönüştürmek için Yarışıyor

EAA-Emre Arolat Architects, Moskova'nın merkezinde yer alan ve Rus Konstrüktivist mimarlığının önemli bir örneği olan ünlü Udarnik Sineması'nın Modern Sanatlar Müzesi'ne dönüştürülmesi amacıyla açılan uluslararası mimari proje yarışmasında, dünyanın önde gelen bürolarıyla birlikte finale kaldı.

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

EAA,  Udernik'i Dönüştürmek için Yarışıyor EAA, Udernik'i Dönüştürmek için Yarışıyor

Organizasyonu Avesta Grup tarafından yapılan iki aşamalı uluslararası mimari proje yarışması için yüzlerce mimar arasından ilk aşamaya davet edilen 30 grup içinden finalist olarak belirlenen 6 ofis, 10 Nisan 2014 tarihinde Breus Vakfı yöneticisi Shalva Breus tarafından açıklandı. Böylelikle EAA, dünyanın önde gelen grupları ile aşağıdaki listede yer alarak mimarlığın şampiyonlar liginde yarışmaya hak kazandı:

- EAA-Emre Arolat Architects, Türkiye
- Erick van Egeraat, Hollanda
- Isozaki, Aoki & Associates, Japonya
- John McAslan / Ralph Appelbaum Associates, İngiltere/Amerika
- Robbrecht en Daem, Belçika
- Stephan Braunfels Architekten BDA, Almanya

Yarışmaya Japonya, Rusya, Amerika, Fransa, İspanya, Çin, Türkiye, Belçika ve Hollanda’dan gruplar davet edilmişti. Uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilecek projeler arasından birinci seçilen grubun Haziran 2014’te açıklanması bekleniyor.

Efsanevi Sovyet sineması çağdaş sanatlar müzesine dönüşüyor

Rus girişimci ve hayırsever Shalva Breus’a göre, son on yılda güncelliğini yitirmiş olan Udarnik, bir kez daha Moskova sanatının ateşleyicisi haline gelecek. Rusya’nın ilk özel müzesi olacak yapı, Kandinsky Ödülleri’nin de düzenleyicisi olan Breus Vakfı tarafından 99 yıllığına kiralandı.

1931 yılında, dönemin en önemli mimarlarından olan Boris Iofan tarafından tasarlanarak inşa edilen Udarnik, II. Dünya Savaşı’nın en karanlık günlerinde dahi işlerliğini yitirmeyerek onyıllarca sinema ve tiyatro yapısı olarak hizmet verdi. 1990’larda işlevinin değiştirilerek önce bir otomobil galerisi, sonrasında ise kumarhane olarak işletilmesine karşın, Udarnik halen Rus Konstrüktivizmi’nin ölümsüz bir anıtı olarak görülüyor.

Nesiller boyu mimarları cezbetmeyi ve Moskovalılar için ikonik bir eser olma özelliğini sürdüren yapı için açılan yarışma ile ilgili olarak, EAA bünyesinde mimarlar, mühendisler, sanat tarihçileri ve müzeoloji uzmanlarından oluşan bir grup yoğun ve heyecanlı çalışmalarını sürdürüyor.


http://www.yapi.com.tr/yarismalar/eaa-uderniki-donusturmek-icin-yarisiyor_119720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!