Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

EMO Hasan Balıkçı Onur Ödülü Gazeteci İsmail Saymaz’ın

Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede hain bir saldırı sonucu yaşamını yitiren EMO Üyesi Hasan Balıkçı anısına Elektrik Mühendisleri Odası’nca düzenlenen Hasan Balıkçı Onur Ödülü‘ne Gazeteci İsmail Saymaz değer görüldü.

yapi.com.tr

Ödüller

EMO Hasan Balıkçı Onur Ödülü Gazeteci İsmail Saymaz’ın EMO Hasan Balıkçı Onur Ödülü Gazeteci İsmail Saymaz’ın

Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede alçak bir saldırı sonucu 18 Ekim 2002 tarihinde yaşamını yitiren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Üyesi Hasan Balıkçı anısına düzenlenen Onur Ödülü‘nün sahibi belli oldu. EMO tarafından 2010 yılında kabul edilen yönerge çerçevesinde iki yılda bir verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü‘nün ikincisine Seçici Kurul tarafından Gazeteci İsmail Saymaz değer görüldü.

İnsan hakkı ihlalleri, düşünce ve ifade özgürlüğü konularında yaptığı haberlerle dikkat çeken İsmail Saymaz, ülkemiz "ileri demokrasi" adı altında gerici-faşist bir şekilde yönetilmeye doğru götürülürken, medya üzerinde oluşturulan korku ve sindirme girişimlerinin hedefi oldu. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde İsmailağa ve Fethullah Gülen cemaatleriyle ilgili soruşturmalar yürüten İlhan Cihaner’in görevden alınıp, hatta bir süre tutuklandığı Erzincan Davası başta olmak üzere yazdığı haberler nedeniyle İsmail Saymaz, 20‘ye yakın davada 100 yılı aşkın hapis istemiyle yargılandı. Son olarak Gezi Direnişi sırasında kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirirken, mesleğini yapması engellenmeye çalışıldı, hatta tehdit edildi.

Tehditlere boyun eğmedi

İsmail Saymaz, Gezi Parkı Direnişi‘ne yönelik ağır polis saldırılarının tüm yurt çapında protesto edilmesi sırasında Eskişehir‘de 2 Haziran 2013 tarihinde öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın, aralarında sivil polis memurlarının bulunduğu kişiler tarafından dövülme görüntülerini ortaya çıkarıp kamuoyu ile paylaştı. Kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirirken, Ali İsmail Korkmaz cinayetinin karartılmasına da engel olan Gazeteci Saymaz, fikri takibini sürdürerek Ali İsmail Korkmaz davasının il dışında görülmesine ilişkin Eskişehir Valisi Azim Tuna’nın mahkemeye verdiği görüşü haberleştirdi. Bunun üzerine Vali Tuna tarafından; "Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun" sözleriyle başlayıp "Yerin altı da var, unutma. Eninde sonunda orada görüşeceğiz" diye biten e-posta yoluyla tehdit edildi. Gazetecilik mesleğini yapmaya başladığı günden bu yana mesleki ve insani anlamda onurlu bir çizgiyi sürdüren ve önemli ödüllere de değer görülen Gazeteci İsmail Saymaz, meslek ilkelerinden ödün vermeyerek, tehditlere boyun eğmedi.

Medya-siyaset-ticaret üçgeninde gazeteciliğin heba edildiği; mesleki ilkelerin yerine çıkar hesaplarının etkin olduğu; haberlerin halkı bilgilendirmek için değil, dosya savaşları için zamanı geldiğinde kullanılmak üzere bavullarda saklanıldığı; basın ve siyaset adına yaşanılan kara günlerde İsmail Saymaz bir ışık yaktı. Halkın medyaya güvenini yitirdiği ve insanların haber alma arayışını sosyal medyaya yönelttiği bir dönemde, gazetecilik mesleği ve özgür basının ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu herkese hatırlattı. İsmail Saymaz, EMO Yönergesi kapsamında "mesleğe ve topluma karşı görevlerini yerine getirerek", "sahip olduğu bilgi, birikim ve her türlü mesleki-toplumsal pratiği, kamu çıkarları lehine kullanmayı etik ve ahlaki bir görev kabul ettiğini" gösteren mesleki üretimleri ve davranışlarıyla Hasan Balıkçı Onur Ödülü‘ne değer görüldü.

Gazeteci İsmail Saymaz‘a ödülü 18 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek EMO Olağan Genel Kurulu’nda sunulacak.

 

 

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/emo-hasan-balikci-onur-odulu-gazeteci-ismail-saymazin_115221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!