Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Europan 8: “Geleceğin Avrupa Kenti için Stratejik Projeler” Yarışması Sonuçlandı

Europan 8: “Geleceğin Avrupa Kenti için Stratejik Projeler” Yarışması Sonuçlandı

Mimarlar Odasi Genel Merkezi
Europan 8: “Geleceğin Avrupa Kenti için Stratejik Projeler” Yarışması Sonuçlandı

ürkiye’nin ilk defa dahil olduğu ve Avrupa çapında on dokuz ülkede eşzamanlı olarak, ortak tema ve kurallar çerçevesinde düzenlenen uluslararası EUROPAN yarışması sonuçlandı. Bu sene sekizincisi düzenlenen ve “Geleceğin Avrupa Kenti için Stratejik Projeler” üretilmesini hedefleyen yarışmada 74 farklı bölge Avrupalı mimarlara sunuldu. Toplam 2886 projenin teslim edildiği yarışmanın sonucunda her arazi için birincilik ve mansiyon ödülleri iki aşamalı jüri değerlendirmesinin ardından belli oldu.

Türkiye’nin İstanbul’dan Zeytinburnu ve Antalya’dan Kepez olmak üzere iki araziyle katıldığı yarışmada, Zeytinburnu arazisi için birincilik ödülü ve mansiyon verilirken, Kepez arazisinde birinciliğe layık proje görülemediği için iki eşdeğer mansiyon verildi. Europan Türkiye Ulusal Jürisini Prof.Dr. Gerhard Fehl(mimar ve kent plancısı, RWTH-Aachen), Massimiliano Fuksas, (mimar, Massimiliano Fuksas Architetto), Prof. Francine Houben (mimar, MECANOO), Emre Arolat, (mimar, Emre Arolat Mimarlık), Sefer Kocabaş (mimar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu üyesi), Hakan Kodal (GYODER kurucu başkanı, işveren temsilcisi), Dr. Suha Özkan (mimar, Ağa Han Ödülleri Genel Sekreteri), Prof.Dr. İlhan Tekeli (ODTÜ, kent plancısı ve sosyal bilimci) ve Han Tümertekin (mimar, Mimarlar Tasarım) ve yedek jüri üyeleri Doç.Dr. Murat Güvenç (ODTÜ, şehir kent plancısı), Doç.Dr. Abdi Güzer (mimar, ODTÜ) oluşturdu.

Zeytinburnu arazisinde, toplumsal açıdan geçerliliği, mali olarak yapılabilirliği, siyasi açıdan yerel yönetimi ve halkı birbirinden koparmaması ve Zeytinburnu için oldukça zor bir operasyonu bir demonstrasyon etkisi ile tasarlayıp, her etabın uygulama başarısını bir sonraki etap için teminat olarak göstererek bu zor dönüşümü hayata geçirilebilir bir model olarak kurması nedeniyle Carole Pralong, Kevin Joutel ve Nathanaelle Baes’ten oluşan ekip birincilikle ödüllendirildi.

Bölgenin gündemdeki temel sorunu olan deprem riskine duyarlı yaklaşımı, uygulanabilirliği ve inşaat teknolojisi konusundaki detaylı önerisi ile Sayman Bostancı, Stefany Kim ve Ayfer Şen’den oluşan ekip de Zeytinburnu arazisi için mansiyon ödülüne layık görüldü.

Kepez-Antalya’da ise, yarışma arazisinin Antalya metropolitan alanının içindeki konumunun farkında olmalarıyla iki proje jürinin dikkatini çekti. Ancak her ikisininde uygulama aşamasında tam anlamıyla yol gösterici olamaması nedeniyle birincilik ödülünün verilmediği Kepez arazisi için, Giulio Forte-Elisabetta Avallone-Gabriele Pierluisi ve Hazevoet Sander’e iki eşdeğer mansiyon ödülü layık görüldü.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/europan-8-gelecegin-avrupa-kenti-icin-stratejik-projeler-yarismasi-sonuclandi_41452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!