Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

EUROPAN Yarışmasında Top Şimdilik Avrupalı Mimarlarda

Son teslim tarihi 26 Eylül 2005 olan EUROPAN 8 mimarlık yarışması, kırk yaşını doldurmamış mimarları, geleceğin Avrupa kenti üzerine stratejik projeler üretmeye davet ediyor.

yapi.com.tron teslim tarihi 26 Eylül 2005 olan EUROPAN 8 mimarlık yarışması, kırk yaşını doldurmamış mimarları, geleceğin Avrupa kenti üzerine stratejik projeler üretmeye davet ediyor.

Avrupa mimarlık dünyasının yakından takip ettiği ve Türk mimarların da ilk defa katılım imkanı bulduğu 8. EUROPAN yarışması mimarları, "geleceğin Avrupa kenti üzerine stratejik projeler" geliştirmeye davet ediyor.

EUROPAN, kentsel dönüşüm projelerine 40 yaş altı genç mimarlarca yenilikçi çözümler üretilmesini amaçlayan bir yarışma. Bir fikir projesi yarışması olmasına rağmen, ödül alan projelerin uygulanmasının amaçlanması EUROPAN'ın en önemli özelliği.

1988 yılından beri Avrupa çapında yaklaşık yirmi ülkede ortak tema ve organizasyon ağı içerisinde paralel olarak düzenlenen yarışmaya Türkiye de ilk defa 2004 yılında Arkitera Mimarlık Merkezi'nin başvurusuyla kabul edildi ve İstanbul'dan Zeytinburnu, Antalya'dan Kepez olmak üzere iki farklı proje konusuyla Avrupalı ve Türk mimarları, Türkiye'nin kentleşme problemleri üzerine düşünmeye davet etti. Jürinin değerlendirmesi sonucunda her arazi için ayrı ayrı birincilik ve mansiyon ödülleri verilecek; kazanan ekip 12.000 Euro, mansiyon alan ekip de 6.000 Euro'luk para ödülüne sahip olacak.

EUROPAN yarışması, Türkiye'de Antalya Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi'nin işbirliği ile yürütülüyor. Genel koordinasyonun Paris'teki Genel Sekreterlik tarafından yürütüldüğü EUROPAN yarışmasında, yerel yönetimlerle ilişkiye oldukça önem veriliyor. Alışık olunduğu üzere, her türlü tartışmanın yarışma sonrasında yapılmasının aksine EUROPAN sürecinde, yarışma sonuçlanmadan önce, yarışmacılar, yerel yönetimler, jüri üyeleri ve yarışmayı strüktüre eden ulusal komite üyeleri farklı platformlarda bir araya geliyor ve en doğru çözümü bulmak için yarışma boyunca tartışıyor. Bu da, sonuç ürünün her kesimi tatmin edecek şekilde şekillenmesine yardımcı oluyor, yapıcı tartışmalar yerini buluyor. Dolayısıyla EUROPAN, proje üretim safhasını doğru kurgulayabilmek için Türkiye'nin önünde çok doğru ve alternatif bir model oluşturuyor.

Yarışmaya katılım süresi ise 26 Eylül'de bitiyor, dolayısıyla mimarların mevcut kentleşmeyi eleştirebilmek, yerine kendi önerilerini sunabilmeleri için iki aydan az bir süre kaldı. 7 Mart'ta başlayan yarışmaya bugüne dek katılımcı olmak üzere kayıt olanların sayısına bakılacak olursa, Türkiye'nin iki arazisine Türk mimarlardan çok Avrupalı mimarlar ilgi gösteriyor. Kentsel sürecin aşamalarını, eksiklerini ve handikaplarını Avrupalı meslektaşlarından çok daha iyi bilen Türk mimarlar kendi sorunlarını çözmek ve öneriler getirmek yerine topu yine başkalarına atıyor görünüyor.

Henüz vakit varken, Türkiye böyle bir şansı kesinlikle elinden kaçırmamalı. Kentlerimizin dönüşümü anlamında daha sonraki projelere de örnek teşkil edebilecek bu yarışmada yer almak Türkiye için çok büyük bir fırsat. Türk mimarlar da, Avrupalı meslektaşları gibi "geleceğin Avrupa kentinde" ve tabii kendi kentlerinde söz sahibi olmak için henüz geç kalmış değil. Yarışmaya 26 Eylül'e kadar başvurmak mümkün.

EUROPAN Türkiye Ulusal Jürisi

Prof.Dr. Gerhard Fehl, RWTH-Aachen, mimar ve kent plancısı, yabancı jüri üyesi
Massimiliano Fuksas, Massimiliano Fuksas architetto, yabancı jüri üyesi
Francine Houben, MECANOO, mimar, yabancı jüri üyesi
Emre Arolat, Emre Arolat Mimarlık, mimar
Sefer Kocabaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu üyesi, mimar
Hakan Kodal, GYODER kurucu başkanı, işveren temsilcisi
Dr. Suha Özkan, Ağa Han Ödülleri Genel Sekreteri, mimar
Prof.Dr. İlhan Tekeli, ODTÜ, kent plancısı ve sosyal bilimci
Han Tümertekin, Mimarlar Tasarım, mimar
Doç.Dr. Murat Güvenç, ODTÜ, şehir kent plancısı (yedek jüri üyesi)
Doç.Dr. Abdi Güzer, ODTÜ, mimar (yedek jüri üyesi)

Detaylı bilgi için:

www.europan-tr.org
www.europan-europe.com
Son teslim tarihi: 26 Eylül 2005

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/europan-yarismasinda-top-simdilik-avrupali-mimarlarda_31626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!