Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fotoğraf Yarışması 2004 Yılı Ajandası “DUVAR(LAR)”

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, 2004 yılı ajandasında yer alacak fotoğraflar için, geleneksel olarak düzenlediği saydam dalındaki fotoğra

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Fotoğraf Yarışması 2004 Yılı Ajandası “DUVAR(LAR)”

b>Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, 2004 yılı ajandasında yer alacak fotoğraflar için, geleneksel olarak düzenlediği saydam dalındaki fotoğraf yarışmasının beşincisini gerçekleştirmektedir. Bilindiği gibi Ekim ayının ilk pazartesi günü “Dünya Konut Günü” ile
birlikte “Dünya Mimarlık Günü” de kutlanmaktadır. Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) 2003 yılı Mimarlık Günü temasını “Kentlerin Kutlanması” olarak belirlemiştir.

Biz de, daha önceki yıllarda olduğu gibi aynı temayla bağlantılı bir konuyu, mimarinin kentle buluşmasının arakesiti de olan “duvar(lar)”ı tema olarak belirledik. Duvar; bir mekân oluşturan mimari düzenlemenin vazgeçilmez elemanı; bazen yalnızca kendisi olarak, bazen karmaşık bir binada belki de pek fark edilmeyen bir sınırlayıcı olarak. Yeniden buluşmamızı ve kucaklaşmamızı
sağladığı gibi, uzaklaşmayı ve korunmayı da sağlıyor. Bu yanıyla yüzyıllardır yapı kültürünün de taşıyıcısı görevini üstleniyor. Evlerimize ve sokaklarımıza anlam veren, evlerimizin sokaklarla buluşmasını, sokaklardan meydanlara ulaşmamızı sağlayan; bazen bir kır evinin, bazen de
koca bir kentin sınırlarında rastladığımız bu elemanın, ister dış, ister iç mekânda olsun, yaşamımızdaki yerini irdelemek ve “duvar”ı yeniden hatırlamamızı sağlamaktır amacımız.

Yarışmacıların, düzenlenmiş her malzemeden “duvar” olabileceğini düşünmelerini, “duvar”ın hayatımıza izdüşürdüklerini kendilerince ifade etmelerini, yaşarken alışageldiğimiz ancak yeterince algılayamadığımız etkilerini bize yeniden göstermelerini istiyoruz. Umuyoruz ki,
deklanşörleriniz aracılığı ile dile gelip konuşmaya başlayacaktır dilsiz sandığımız duvar(lar).

YARIŞMA KOŞULLARI
Katılım: Yarışmaya, 6 saydamı geçmemek üzere, 5x5 cm. camlı çerçeveye konulmuş “35 mm renkli saydam” ile, Şube Yönetim Kurulu, Seçici Kurul ve Ajanda Yayın Kurulu dışında herkes katılabilir. Yarışmaya, daha önce ödül almış, sergilenmiş, yayımlanmış saydamla katılınamaz. Katılımcılar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

Kimlik: Saydam çerçevesinin üzerine katılımcının 6 rakamdan oluşan rumuzu, yapıt adı, saydam numarası mutlaka yazılmalıdır. Katılım formu doldurulduktan sonra bir zarfa konularak üzerine sadece rumuz yazılmalıdır. Zarf içinde katılımcının açık kimliği, iletişim bilgileri ile her saydam için yer, tarih ve konunun kısa bir açıklaması ya da adı mutlaka yer almalıdır.

Yapıtların gönderilmesi: Yapıtlar ve katılım formunun bulunduğu zarf postada zarar görmeyecek şekilde paketlenerek başvuru adresine gönderilebileceği gibi elden de teslim edilebilir. Postadaki olası gecikme, kayıp ve hasarlardan Mimarlar Odası sorumlu tutulamaz.

Yarışma takvimi: Duyuru 14 Temmuz 2003; Son katılma tarihi 17 Ekim 2003; Seçici kurul değerlendirmesi 31 Ekim 2003; Sonuçların duyurusu 7 Kasım 2003; Ödül töreni ve sergi açılışı 19 Aralık 2003; Saydamların iadesi 20.02.2004.

Seçmeler: 40 adet saydam, Ajanda Yayın Kurulu’nun ön elemesinden sonra Hilmi Etikan, Şeniz Kabadayı ve İlteriş Tezer’den oluşan kurul tarafından seçilecektir.

Telif: Seçilen saydamlar, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ajandası dışında, çeşitli yöntemlerle çoğaltılmış olarak yarışma sergisinde ve sergi duyurusunda, ayrıca Oda’nın öngöreceği sergi amaçlı etkinliklerde isim belirterek kullanılmak üzere Mimarlar Odası’na verilmiş sayılır.

Ödüller: Kapakta kullanılacak saydam için 250 milyon TL., iç sayfalarda kullanılacak 39 saydam için 75’şer milyon TL. ödülün yanı sıra tüm katılımcılara “Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kültürel Katkı Belgesi” verilecektir.

İade: Yarışmaya gönderilen tüm saydamlar, ajanda yapımından sonra posta ile iade edilecektir. Postada doğabilecek aksaklık ve hasarlar için sorumluluk kabul edilmez. Ayrıca, adreste bulunamadığı için geri gelen saydamlar, iki ay içinde alınmadıkları takdirde iade edilmeyecektir.

Başvuru: Neslihan Kılıç,

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi,

Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası, Barbaros Bulvarı

34349 İstanbul,

Tel: 0212-227 69 10, Faks: 0212-236 85 28

E-posta: mimarist@mimarist.org

Web Site: http://www.mimarist.org

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/fotograf-yarismasi-2004-yili-ajandasi-duvarlar_5173.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!