Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gaziosmanpaşa'nın Çehresi Değişiyor

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin kentsel dönüşüm kapsamında yürüttüğü çalışmaların önemli ayağını oluş

yapitr/Deniz TÜRKERİ
1 Gaziosmanpaşa'nın Çehresi Değişiyor

br/>
Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin kentsel dönüşüm kapsamında yürüttüğü çalışmaların önemli ayağını oluşturan Cumhuriyet Meydanı'nın yeniden düzenlenmesi ve kültür merkezi için açılan proje yarışması sonuçlandı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin konuyla ilgili açtığı Mimari-Kentsel Tasarım Proje Yarışması'na toplam 149 proje vaşvurusu yapıldı. Projeler İTÜ'den Prof. Hasan Şener'in yaptığı, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Özenç, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, İTÜ'den Prof. Feridun Çılı, Şehir Plancısı Nurtaç Tokgöz, Mimar Zafer Akdemir, Mimar Yaşar Akyüz, Mimar Haydar Karabey, Mimar Ahmet Özgüner, Mimar Bülent Tarım ve Mimar Selim Velioğlu'ndan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda Mimar Dilek Topuz Derman ile Mimar Fırat Gülmez Birincilik Ödülü, Peyzaj Mimarı Sunay Erdem, Mimar Günay Erdem, Peyzaj mimarı Pınar Özyılmaz ve mimar Kaan Tuna İkincilik Ödülü, Mimar Hasan Okan Çetin, mimar Ömer Emre Şavural ve Mimar Fatih Yavuz Üçüncülük Ödülü aldı. Birinciliği alan projeye 50 milyar TL, ikinci projeye 30 milyar TL ve üçüncü projeye de 20 milyar TL ödül verilirken mansiyonlar 10 milyar ile ödüllendirildi. Yarışmaya başvuran, ancak dereceye giremeyen projelerden 10 adedi ise Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından satın alındı.

Açılan yarışma sonucu birinci gelen projeyle, Gaziosmanpaşa'nın çehresini değiştirecek yepyeni bir alan yaratılacak. Mevcut belediye binasının yanına inşa edilecek olan kültür merkezi, özellikle yeşil alanları ve yarattığı yeni alanlarla Gaziosmanpaşa'nın önemli noktalarından birisi olacak. Kültür merkezi bünyesinde yer alacak Seyir Terası ile Haliç'in ve İstanbul Boğazı aynı kare içinde görülebilecek.

Gaziosmanpaşa Mimari-Kentsel Tasatım Proje Yarışması'na katılan tüm projeler İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla binasında 19-30 Kasım 2004 tarihleri arasında sergilenecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/gaziosmanpasanin-cehresi-degisiyor_20947.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Gaziosmanpaşa sadece belediyeden ibaret değil. Belediye ilçeye daha fazla göçün ve çarpık kentleşmenin önünü almak zorundadır. Yoksa Gaziosmanpaşa insanların yerleşik olarak yaşayacakları değil, ara durak olarak kullandıkları bir ilçe olmaktan öte gidemez. Kentsel dönüşümün yanı sıra büyüklerimizin bilmesi gerekir ki, kentsel dönüşüm sadece bina yapmakla olmuyor. Bunun yanında köyden gelen insanların da şehir yaşamına uyumu sağlanmalıdır; şehir yaşamına baş kaldıran bir kitle olarak kalmaları yerine. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!