Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gold Trends 2004 Genç Takı Tasarım Yarışması

1- BİÇİM: “Genç Takı” temasındaki yarışmaya 18 ayar veya daha yüksek ayarda yapılmak üzere planlanan “üçlü altın takı seti” çizimi başvuruları

yapitr.comb>1- BİÇİM: “Genç Takı” temasındaki yarışmaya 18 ayar veya daha yüksek ayarda yapılmak üzere planlanan “üçlü altın takı seti” çizimi başvuruları kabul edilecektir.

2- AMAÇ: Yarışma; tasarımcıların altın takı üretim sektörüyle daha yakından tanışmasını sağlamak ve tasarımcıları altın takı tasarımına teşvik etmek amacıyla düzenlemiştir. Yarışma; gençlerin beklentilerini karşılayan, severek kullanabilecekleri, güzel ve sıcak çizgiler taşıyan altın takı üretimini desteklemek amacıyla gerçekleşektedir.

3- TEMA: Yarışmanın teması “Genç Takı” olarak belirlenmiştir. Eserlerin genç ruhu yansıtan, gençlerin severek kullanabilecekleri ve beğenilerine hitap eden; sıcak ve duyarlı çizgiler taşıması gerekmektedir. Genç ve kendini genç hisseden tüm tasarımcilar takmak istedikleri ancak bulamadıkları takıları tasarlayacaklardir.

4- KATILMA KOSULLARI:
a) Eserler gençlere yönelik ve kesin olarak özgün hazırlanacaktır.
b) Her katılımcı, yarışmaya üç eskizden olusan, bir tek üçlü set tasarımıyla iştirak edecektir.
c ) Tasarımların daha önce başka bir yarışmaya katılmamış, her hangi bir yerde sergilenmemiş olması gerekmektedir.
d) Jüri heyeti önceden üretilmiş takı ve tasarımlardan yakın etkilenme özellikleri taşıyan eserleri eleme hakkına sahiptir.
e) Eserler 18 ayar ve daha yüksek ayar altından üretmek üzere tasarlanacaktir. Altın dışında metal kullanılmaz . Değişik altın alaşımları kullanılabilir. Fildişi, kaplumbağa kabuğu gibi dogada soyu tehlikedeki hayvanlara ait parçalar kullanılamaz.
f) Yarışma bu yıl “Açık Yarışma” ve “Teşvik Kategorisi” olmak üzere iki bölüm halinde düzenlenecektir. Açık Yarışma herkese açıktır ve katılan tüm eserler öncelikle Açık Yarışma kategorisinde değerlendirilecek ve profesyonel olmayan katılımcıların tasarımları ise Teşvik Kategorisi’nde ikinci bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Bu iki farklı değerlendirme, sektöre girmek isteyen öğrenci ve amatörleri teşvik etmek, sektöre kazandırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.
g) Teşvik Kategorisi’nde yarışacak yarışmacılar, profesyonel yani sektörde maaşlı çalışan ve daha önce çalışmış olan, sektöre dısarıdan iş yapan, okullarda ve özel eğitim kurumlarında öğretmen/eğitmen olarak çalışan özelliklerinde olamazlar. Yarışmacının bu durumun dışında bir pozisyonda olduğu ortaya çıktığı takdirde, yarışmacı yarışmadan diskalifiye edilecek ve bundan sonraki yarışmalara eserleri kabul edilmeyecektir.
h) Tüm eskizler en küçük 10x14 cm ölçüsünde veya daha büyük ölçülerde olmalı, tercihen üretilmesi planlanan takılarla, yapılan çizimler birebir eşit ölçülerde olmalıdır. En az 10x14 cm ölçüsündeki pafta 20x24 ebadinda sert bir kartona yapıştırılmalıdır. Üretilmesi planlanan takılarla aynı boyutlarda çizilmemiş olan eskizler ise ölçeklendirilmelidir. Eskizler beyaz çizim paftasına çizilip, paftanın sağ alt köşesine 5 (beş) rakam veya harften oluşan rumuz yazılacaktır. Tasarımlarının Teşvik Kategorisi’nde de değerlendirilmesini isteyen amatör yarışmacılar ve öğrenciler rumuzun yanına, TSV harflerini ekleyeceklerdir.
i) Aynı rumuzu taşıyan bir zarfın üzerine, TEŞVIK KATEGORİSİ’ nde de yarışmak isteyen yarışmacılar, rumuzun yanına AÇIKLAMA TSV yazacak, eserle ve esinlenmeyle ilgili bilgiler eklenecektir.
i) Aynı rumuzu taşıyan ikinci bir zarfın üzerine TASARIMCI yazılacak ve katılımcının isim, adres, e -posta, web adresi, telefon ve faks numarası gibi bilgiler yazılacaktır. Eserlerinin TEŞVİK KATEGORİSİ’nde yarışmasını isteyen yarışmacılar yine rumuzun yanına TSV harflerini ekleyeceklerdir. Bu zarfa katılımcının bir sayfalik özgeçmişi eklenmelidir. Bu zarfın ağzı yapıştırılarak kapatılacaktır. Zarflar jüri kararını verdikten sonra açılacaktır.

5- JÜRI TOPLANTISI: Jüri 9 Ağustos haftası toplanarak katılan eserleri değerlendirecektir. Jüri üyeleri daha sonra duyurulacaktir.

6- DEĞERLENDİRME: Jüri değerlendirmesini yaparken eserlerde öncelikle gençlerin severek kullanabilecegi ve beğenilerine hitap eden, güzel sıcak ve duyarlı çizgiler arayacak, özgünlük, estetik ve set parçalarının uyumu, ergonomik uygunluk ve üretimine uygunluk kriterlerine bakacaktır.

7- DEĞERLENDİRME SONUÇLARI: Finale kalan tasarımlar, World Gold Council ve İstanbul Kuyumcular Odası yayınlarında tasarımcısının detaylarıyla birlikte yer alarak altın takı üreticilerine duyurulacaktır. Yarışmanın ödülleri daha sonra İstanbul Kuyumcular Odası yayınlarında duyurulacaktır. Her iki kategorideki finalistlere ve dereceye giren yarışmacılara sertifika verilecektir.

8- BAŞVURU ŞEKLİ: Katılımcılar şartnameyi okuyup katılım formunu doldurup imzalayarak, eserlerini en geç 23 Temmuz 2004 Cuma günü saat 16:00’ya kadar haftaiçi 10:00-16:00 saatleri arasında World Gold Council veya İstanbul Kuyumcular Odası adreslerinden birine elden ya da posta ile teslim edeceklerdir. Postada geciken tasarımlar ile ŞARTNAMESİ İMZALANIP TASARIMLA BİRLIKTE SÖZ KONUSU KURUMLARA iletilmeyen tasarımlar, yarışmaya kabul edilmeyecektir.

9- SONUÇLARIN AÇIKLANMASI : Sonuçlar İstanbul Kuyumcular Odası’ nın yayın organı olan Gold News Dergisi’ nde yayınlanacaktır .

10- HUKUKİ SORUMLULUK: Bu yarışmaya katılacak eserlerin telif, her türlü hak ve sorumluluğu eser sahibine ait olup, World Gold Council ve İstanbul Kuyumcular Odası sorumlu tutulamaz. Jüri kararlarina itiraz edilemez, jüri ödül verip vermemekte serbesttir. Finale kalan tasarımlar, World Gold Council ve İstanbul Kuyumcular Odası yayınlarında tasarımcı kimliği belirtilmek kaydıyla yer alabilir. Eser yurtiçi ve yurtdışında sergilenebilir. Her türlü medya kanalında yayınlanabilir, tasarımcıya herhangi bir karşılık ödenmez. Katılımcı herhangi bir hak iddia edemez, maddi ve manevi karşılık talep edemez.

11- ESERLERİN İADESI: Jüri toplantısından sonra, 2003 Ağustos ayı boyunca katılımcılar World Gold Council ofisini arayarak kendi eserlerinin durumunu öğrenebilirler ve finale kalamayan tasarımlar World Gold Council ofisinden bu süre içinde geri alınabilir. World Gold Council 30 Agustos 2004 tarihine kadar geri alınmayan eserleri saklamakla yükümlü degildir.

İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI
Piyerloti Cad. Saka İşhanı No.11/13
Çemberlitaş/İstanbul
Tel: 0212-5184904
Fax: 0212-5161278

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/gold-trends-2004-genc-taki-tasarim-yarismasi_10839.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!