Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Görme Engelliler İçin Bağımsız Yaşam Odası Tasarımına Kore' den Ödül

Altera Design Studio' nun hazırladığı “indipenida” isimli tasarım Incheon International Design Competition 2006' da ödüllendirildi.

yapi.com.tr
Görme Engelliler İçin Bağımsız Yaşam Odası Tasarımına Kore' den Ödül

ürk endüstriyel tasarımcılardan oluşan Altera Design Studio' nun hazırladığı “indipenida” isimli tasarım Kore'de düzenlenen Incheon International Design Competition 2006' da ödüllendirilmiş, ardından aralık ayında düzenlenen Incheon International Design Fair 2006' da sergilenmiştir.

Proje, 7-24 yaş arası görme engelli (hiç görmeyen veya az gören) bireyin günlük yaşantısında engelsiz bir yaşama mekanı içerisinde sürdürebilmesini sağlayacak bir oda ve mobilya tasarımından oluşmaktadır. Bu çerçevede, standart mobilya sistemlerinin engelli birey üzerinde yarattığı problem ve tehditleri ortadan kaldırarak, bireyin ev yaşantısındaki engel ve korku teşkil edebilecek durumların bertaraf edilmesi amaçlanmaktadır.

Proje içeriğinde, bireyin dışarı çıkarken yanına alması gereken eşyaları (gözlük, yön değneği, saat vs.) koyması için özelleşmiş “çıkış tepsisi” aksesuarı; bireyin aradığını kolaylıkla bulabilmesi ve eşyaları organize edebilmei için özel tasarlanmış “braille” kodlu dolap kulpları; eşyalarını düşürme riskini ortadan kaldıran özelleşmiş çukur raflar; tüm elektrik donanımı kabuğunun içerisinde saklayan “braille pc kiosk” yer almaktadır.

“Indipendia” Altera Design Studio nun tescilli tasarımları arasında bulunmaktadır. Projenin hayata geçirilmesi için üretici firmalardan teklif bekleyen Altera Design Studio tasarımcılarından Mustafa Emre OLUR, yaşadığımız çağın mutluluğunun global mutluluğa bağlı olduğunu ve bu çerçevede tasarımın hayatın unutulan kesitlerini de ele alıp çözümler getirmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/gorme-engelliler-icin-bagimsiz-yasam-odasi-tasarimina-kore-den-odul_51133.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!