Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Herzog & de Meuron'un Flamenko Yorumu

Güney İspanya'da Jerez'de yapılacak olan flamenko eğitim, gösteri ve dokümantasyon merkezi "Ciudad del Flamenco" için açılan uluslararası yarışmayı

Yapı Dergisi
Herzog & de Meuron'un Flamenko Yorumu

b>Güney İspanya'da Jerez'de yapılacak olan flamenko eğitim, gösteri ve dokümantasyon merkezi "Ciudad del Flamenco" için açılan uluslararası yarışmayı Herzog & de Meuron kazandı.

Herzog & de Meuron, flamenkonun doğum yeri olan Jerez'in çevresel özellikleriyle uyumlu, yalın ama şiirsel bir proje gerçekleştirdi. Tasarım; Akdeniz'in, içinde portakal ağaçları, çeşmeler ve havuzlar bulunan dingin, gölgeli, huzur verici avlu geleneğinden yola çıkıyor. Bu avlunun altında zeminin derinliklerinde yer alan bir başka boşluk oditoryumları, dersaneleri ve dans salonlarını gizliyor.

Kompleksin tamamı çok kalın, masif bir duvarla çevrili. Duvarda oluşturulan çeşitli boşluklarda küçük odalar, geçişler, aşağıdaki dans salonlarına ve oditoryumlara ışık sağlayan açıklıklar yer alıyor. Ciudad del Flamenco'nun dış görünümü delinmiş bir kütle olarak tanımlansa da yöreye özgü taştan yapılmış içi, zamanla belirsiz bir ilişki kuruyor. Yapının kesilerek delinmiş yüzeyinin sürekliliği gündüzleri çevreyle uyumlu bir ilişki kurarken geceleri bu ilişki tersine dönüyor; gündüz masif görünümlü yapı gece içeriden aydınlatıldığında kendini dışarıdaki bakışlara açıyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/herzog--de-meuronun-flamenko-yorumu_9467.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!