Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

iDA 2008'e Türk Damgası

Türk tasarımcılar Zeynep Sönmez ve Lale İlkova, dünyanın en önemli tasarım ödüllerinden biri olan International Design Awards (iDA) 2008'de onur ödülüne layık görüldüler. Sönmez'in Fatih Sultan Mehmet'in tuğrasından esinlenerek tasarladığı 'Sultans Signature Sofa' adlı bank tasarımı ise, Sönmez'e iDA 2008'de onur ödülü kazandırdı.

yapi.com.tr
1 iDA 2008'e Türk Damgası

FONT size=1>Merlan

Türk tasarımcılar Zeynep Sönmez ve Lale İlkova, dünyanın en önemli tasarım ödüllerinden biri olan International Design Awards (iDA) 2008’de onur ödülüne layık görüldüler.

Her yıl dünyanın en yaratıcı tasarımcılarını buluşturan, yeni yeteneklerin keşfedildiği iDA 2008’e; dekorasyon, moda, ürün ve grafik alanlarında 52 farklı ülkeden 1000’den fazla tasarımcı katıldı. Zorlu geçen seçim süreci sonunda Zeynep Sönmez ve Lale İlkova, ‘Merlan’ ve ‘Echinus’ adlı aydınlatma tasarımları ile onur ödülünün sahibi oldular. Aynı zamanda Zeynep Sönmez’in Fatih Sultan Mehmet’in tuğrasından esinlenerek tasarladığı ‘SSS - Sultans Signature Sofa’ adlı bank tasarımı, Sönmez’e iDA 2008’de onur ödülü kazandırdı.


Echinus

Dünyanın en öngörülü tasarımcılarını kutlamak, yeni ve umut vaadeden yetenekleri keşfetmek ve dünya çapında tasarım kültürünü tanıtmak amacı taşıyan iDA’nın 2008 ödül programı jürisi şu isimlerden oluşuyordu:

Qingyun Ma, University of Southern California (USC) Mimarlık Fakültesi Dekanı
Gwynne Pugh, Pugh+Scarpa Architects
Kahi Lee, HGTV' ve Style Network kanalları sunucusu
Rido Busse, Alman Endüstri ve Ticaret Kurulu Başkanı
John Dunnigan, Chair, Rhode Island School of Design Mobilya Bölümü
Brandusa Niro, Fashion Week Daily kurucusu ve editörü

Başarılı olan üretimlerin iDA 2008 kitabında yayınlanacağı ödül programında, bu kitabın ülke çapındaki müzelerin kitap evlerinde dağıtılması ve aynı zamanda bir yıl boyunca iDA web-sitesinde paylaşıma sunulması ile, kazanan tasarımların dünya çapında 100 binin üzerinde tasarımcı ve potansiyel müşteri ile buluşması sağlanacak.


Sultans Signature Sofa

iDA 2008 de ipi göğüsleyen tek Türk tasarımcılar Sönmez ve İlkova değil. Ödül programında Dr. Hakan Gürsu ve Sözüm Doğan, Alper Karadoğaner, Anıl Ercan’dan oluşan ODTÜ’lü tasarım ekibi de, ‘Aqua-Trap’ (Su Kapanı) adlı çevreci projeleri ile ‘Sürdürülebilir Yaşam ve Çevresel Koruma’ dalında büyük ödüle layık görülmüştü.

Tasarımcılar Hakkında:

Zeynep Sönmez
Paris’te moda tasarımı eğitimi alarak başladığı tasarım hayatına uzun süre Vakko ile devam etti. İç mimariye olan ilgisi onu hobi olarak başlayan ve zamanla koleksiyona dönüşen ışık ve duvar aynası tasarımlarına sürükledi. Sönmez’in hobi olarak başladığı eşsiz tasarımlar, bugünlerde Avrupa ve Amerika’da satışa sunuluyor.

Lale İlkova, işletme ve otelcilik eğitimi almasına rağmen 1999 yılında hobi olarak başladığı avize tasarımları ile tasarım dünyasına adım attı. İlk koleksiyonu Paris’te sergilenen İlkova’nın tasarımları Atina ve New York gibi şehirlerde sergileniyor.

İlkova ve Sönmez’in “Merlan” tasarımı, adını mercan şeklindeki coriyan ve led’lerle çevrilmiş konveks aynadan alıyor. Coriyan ve aynalı camlardan oluşan “Echinus” tasarımı ise duvar veya tavan aydınlatması olarak kullanılabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/ida-2008e-turk-damgasi_67039.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Tasarımcıları tek tek kutlamak gerekir, müthiş işler yapmışlar. Mercanın üzerindeki deseni tabiri caizse ilmek ilmek işlemişler. Ayrıca bu uygulamaların "LG Hi-macs Natural Acrylic Stone" malzemesi ile üretim ve tasarım aşamasında emeği bulunan "Hare Tasarım" ekibini de gönülden kutluyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!