Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU

II. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri Açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri sahiplerini buldu. Koruma Onur Ödülü, Doğan Kuban'ın.

yapi.com.tr
II. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri Açıklandı

b>Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri sahiplerini buldu. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri ile ulusal ölçekte koruma alanında gerçekleştirilen çalışmaların ödüllendirilmesi geleneğinin başlatılarak teşvik ve takdir etme misyonunun kurumsallaştırılması, kamuoyunun da dikkatinin çekilerek, ülkemizdeki başarılı koruma örneklerine saygınlık kazandırılması amaçlanıyor.

Koruma Uygulama Başarı Ödülleri, Koruma Projeleri Başarı Ödülleri, Koruma Uygulaması Ustalık Ödülü, Korumaya Katkı Ödülü, Koruma Onur Ödülü olmak üzere toplam 5 ana kategoride çeşitli alt dallarda düzenlenen etkinlik çerçevesinde ödüle değer bulunan eserler ve kategorileri şöyle.


KORUMA PROJELERİ BAŞARI ÖDÜLLERİ

- Anıtsal Yapı Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri Ödülü:

Kayseri Gevher Nesibe Tıp Medresesi ve Darüşşifası için hazırlanan proje ödüle değer bulundu. Ayrıca Üsküdar Selimiye Camii, Kadirli Ala Camii ve Bursa Tuzhan için hazırlanan projelere, teşvik amacıyla plaket verilmesi uygun görüldü.

Sivil Mimarlık Örneği Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri Ödülü:

Pektaşlar Konağı için hazırlanan proje ödüle değer bulundu. Ayrıca, koruma alanına gönüllü bir katkı olması sebebiyle Antalya, İbradı / Ormana Belediye Konukevi için hazırlanan projeye, teşvik amacıyla plaket verilmesi uygun görüldü.


KORUMA UYGULAMASI USTALIK ÖDÜLÜ

Bu dalda ödül, özellikle revak tonozlarının yeniden yapımı için geleneksel yöntemlerin kullanılması ve yöresel taş ustalarının birikimlerinin değerlendirilmesinin olumlu bulunması sebebiyle, ‘Mardin Tekke camii-Şah Sultam Hatun Medresesi’ taş ustalarına verildi.


KORUMAYA KATKI ÖDÜLÜ

Bu dalda, koruma alanında gerçekleştirdikleri eğitimin olumlu katkıları dolayısıyla ‘Koruma ve Restorasyon Firmaları Derneği (KOREFD)’ ödüle değer bulundu.


KORUMA ONUR ÖDÜLÜ

Koruma Onur Ödülü, yayınları, yetiştirdiği uzmanlar ve koruma alanında yaptığı tüm katkılar için Prof. Doğan KUBAN’a verildi.

Koruma Uygulama Başarı Ödüllerinden Restorasyon Uygulama Dalı kapsamında Restorasyon-Koruma Başarı ve Yapımcı Ödülleri ile Koruma Projeleri Başarı Ödüllerinden tarihi çevre koruma kapsamında sokak sağlıklaştırma veya çevre düzenlemesi projesi ödülü dallarında ödüle değer eser bulunamadı. Diğer dallarda da başvuru olmadığından bir değerlendirme yapılamadı.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/ii-ulusal-mimarlik-koruma-odulleri-aciklandi_58552.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!