Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul'un Merdivenli Sokakları İTÜ, Dokuz Eylül Ve Mimar Sinan Öğrencilerinin Tasarımları İle Hayat Bulacak

Seranit'in düzenlediği "İstanbul'un Merdivenli Sokakları Tasarım Yarışması"nın ödül töreni 15 Mayıs tarihinde Beşiktaş Conrad Otel'de gerçekleştirildi. Üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir planlama ve endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerinin, İstanbul'un kent ile özdeşleşen merdivenli sokaklarına yepyeni bir ruh

yapi.com.tr
2 İstanbul'un Merdivenli Sokakları İTÜ, Dokuz Eylül Ve Mimar Sinan Öğrencilerinin Tasarımları İle Hayat Bulacak

FONT size=1>Fatih Hanımeli Sokak

Seranit’in düzenlediği “İstanbul’un Merdivenli Sokakları Tasarım Yarışması”nın ödül töreni 15 Mayıs tarihinde Beşiktaş Conrad Otel’de Sinpaş yetkilileri, Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Sarıyer, Üsküdar, Beykoz, Ümraniye ve Fatih belediye yetkilileri, jüri üyeleri, Türkiye çapında çeşitli üniversitelerden bölüm başkanları ve yarışmaya katılan tüm öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Törenin sunuculuğunu ise Özlem Gürses yaptı.


Üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir planlama ve endüstriyel tasarım bölümü öğrencileri, İstanbul’un kent ile özdeşleşen merdivenli sokaklarına yepyeni bir ruh kazandırmak için yarıştı. Seranit’in, genç tasarımcı adayları ile gerçekleştireceği projeyle Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Beykoz, Sarıyer, Ümraniye, Üsküdar ve Fatih Belediyelerinde bulunan İstanbul’un 8 ilçesindeki merdivenli sokaklar yenilenecek.


Fatih Hanımeli Sokak için gerçekleştirilen, birincilik ödüllü tasarım.

Ödül töreninde her bir merdivenli sokak için birinci seçilen tasarıma 5 bin TL ödül verildi. Ancak birinci seçilen sekiz merdivenli sokak tasarımı arasından yeniden bir değerlendirme yapıldı. Buna göre genel birincilik ödülü Fatih Belediyesi için yaptıkları tasarım ile İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Seda Bakır, Aslı Nur Paktaş ve Okan Aydoğu’nun oldu. Öğrenciler 5 bin TL’lik ödülün yanı sıra İtalya’nın önde gelen tasarım okulu Domus Academy’de 15 günlük yaz bursu kazandı. Öğrencilere ödülü Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Okan Oflaz ve Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan verdi.Beykoz'da gerçekleştirilen, ikincilik ödüllü tasarım.

İkincilik ödülü Beykoz ilçesi sokağı için yaptıkları tasarım ile Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Mete Keskin, Mehmet Örücü ve Esra Yılmaz’a verildi. 2010 Uluslararası İspanya Mimarlık Festivali’ne katılım hakkı kazanan öğrenciler ödüllerini, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanifi Dilmaç ve Jüri Başkanı Prof. Rengin Ünver’den aldılar.


İkincilik ödülü.

Üçüncülük ödülünü ise İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Remzija Mert ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Faruk Can Ünal Beşiktaş ilçesi için yaptıkları tasarım ile paylaştı. 2010 Londra Bienali’ne katılım hakkı kazanan öğrencilere ödüllerini Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Kemal Çiloğlu ve Sinpaş GYO CEO’su ve Seranit Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Çelik takdim etti.


Beşiktaş Kalkan Sokak.

Üçüncülük ödülünü kazanan tasarım.

Diğer “ilçe” birinciliklerine layık görülerek 5000 TL para ödülü kazanan öğrenciler ise sırasıyla şöyle:

Beyoğlu İlçesi: Nicoloz Lekveisvili ve İlhan Müedin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü)
Sarıyer İlçesi: Sadun Savaşoğlu ve Mehmet Burak Soykurum (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü)
Şişli İlçesi: Deniz Gezgin, Çağın Sergin, Melike Özkan ve Can Başar (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü)
Üsküdar İlçesi: Cansu Demiral, Özlem Tokgöz, Efecan Tirelioğlu (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü)
Ümraniye İlçesi: Melike Atay (İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü) ve Kaan Aşer (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü)


Üçüncülük ödülü.

Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan
ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada “Merdivenli Sokaklar Proje Yarışması”nın 2010’un İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’ne katkıda bulunmak amacıyla geliştirildiğini ve amacın, kentin değerli mekânlarına estetik dokunuşlar yapmak olduğunu dile getirdi. Yarışmaya gösterilen ilgiyi, gençlerin potansiyelini açığa çıkarma anlamında doğru bir proje geliştirildiğinin kanıtı olarak değerlendiren Altunalan, bu proje ile hem geleceğin profesyonelleri olan üniversite öğrencilerini destekleyip ödüllendirerek hem de kentsel mekânları yenileyerek iki açıdan toplumsal yarar sağladıklarını ekledi.

Başkanlığını Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Rengin Ünver’in yaptığı yarışma jürisinde Prof. Kemal Çorapçıoğlu (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Doç. Dr. Sinan Mert Şener (İstanbul Teknik Üniversitesi), Doç. Dr. Feride Önal (Yıldız Teknik Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Müjdem Vural (Yıldız Teknik Üniversitesi), Boğaziçi İmar Müdürü Y. Mimar Yakup Demirhan (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) ve Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan bulunuyordu.

Proje ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Seranit Hakkında

Seranit Granit Seramik Sanayii Ticaret A.Ş. Türkiye’nin ilk Teknik Porselen üreten fabrikası olarak Bilecik Organize Sanayi Bölgesinde 1992 yılında kurulmuş, 1993 yılında üretim faaliyetine başlamıştır. 55.000 m²’si kapalı olmak üzere toplamda 102.000 m²’lik bir alanda faaliyetini sürdürmekte olan SERANİT’in kapasitesi 8,5 milyon m²’ye ulaşmıştır. Sahip olduğu üretim teknolojileri ile dünya teknik porselen üreticileri arasında saygın bir yer edinen SERANİT, bünyesinde gerçekleştirdiği AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları sayesinde birçok ilk’e de imza atmıştır.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/istanbulun-merdivenli-sokaklari-itu-dokuz-eylul-ve-mimar-sinan-ogrencilerinin-tasarimlari-ile-hayat-bulacak_79491.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Öğretim Üyeliği yaptıkları okullarında "engelli etkeni" diye söylenen insanların, bu tür yarışmalarda jüri üyeliği yaptıklarında bütün söylediklerini unutmaları gerçekten düşündürücü. YANITLA
  • Öğretim Üyeliği yaptıkları okullarında "engelli etkeni" diye söylenen insanların, bu tür yarışmalarda jüri üyeliği yaptıklarında bütün söylediklerini unutmaları gerçekten düşündürücü. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!