Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İTO’dan ‘Bir İstanbul Hatırası’ Yarışması

İTO’dan ‘Bir İstanbul Hatırası’ Yarışması

Zaman Gazetesib>İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul’un turizm potansiyelini artırmaya yönelik hediyelik eşya tasarım yarışması düzenleme kararı aldı. ‘Bir İstanbul Hatırası’ konulu yarışmada dereceye giren tasarımlara da parasal ödüller verilecek. Yarışmayı bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyuran İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul’un uluslararası arenada sembolünün olmadığını ifade etti.

Dünyadaki bütün büyük şehirlerin bilinen bir sembolü olduğunu hatırlatan Başkan Yalçıntaş, İstanbul’un da böyle bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu savundu. Paris’in Eiffel, Moskova’nın Kızıl Meydanı’yla, Kahire’nin piramitleriyle, Venedik’in gondollarla simgeleştiğini hatırlatan Başkan, İstanbul’a uluslararası bir sembolün gerektiğini belirtti. Başkan, “Türkiye’de bazı kentler de simgeleri ile bütünleşmiştir. Konya Mevlana, Denizli travertenlerle, Çanakkale de Çanakkale savaşları ile bütünleşmiştir. İstanbul’un ise çok sayıda simgesi vardır. Bu hem kazanç hem de değil. Kazanç olması çalışılacak konu zenginliğinden. Kazanç olmaması ise bu kadar simge arasından birini seçmekte.” dedi.

Lale, camiler silueti, Boğaz, Kapalıçarşı, sarayların ya da ticaret sembolü olan Galata Kulesi’nin İstanbul’un simgeleri halinde olduklarını belirten Yalçıntaş, içlerinden birini şehrin sembolü haline getirmekle turistlere yönelik hediyelik eşya satışlarında büyük artış olacağını savundu.

İTO merkezinde yapılan basın toplantısında konuşan Yalçıntaş, yarışmanın isminin neden ‘Bir İstanbul Hatırası’ olarak konulduğunu da açıkladı. “Eskiden İstanbul’a gelip fotoğraf çektiren herkesin arka fonunda ‘İstanbul Hatırası’ yazısı yer alırdı, hatta ‘s’ harfi ters yazılırdı. Bu şehre her gelen böyle bir fotoğrafla memleketine dönerdi. Bu başlıkla bu anının yaşatılmasını arzu ettik.”

Yarışma cam, ahşap, seramik-porselen, metal, plastik, tekstil ürün grupları üzerinde yapılacak ve yarışmaya katılan her yarışmacı en fazla üç tanesi için birer adet özgün tasarımlar yapabilecek. Yarışmanın jürisi ise İTO, İstanbul Ticaret Üniversitesi, akademisyenler ve endüstriyel tasarımcılar meslek kuruluşu temsilcilerinden oluşacak.

Yarışmaya profesyonel tasarımcılar ile eğitim kurumları öğrencileri iki kategoride katılabilecek. İlk kategoride birinci gelene 7.000 YTL, ikinciye 4.000 YTL, üçüncüye 2.500 YTL ile mansiyona kalacak esere de 1.000 YTL verilecek. Öğrenci kategorisinde derece alanların ödülleri ise sırasıyla şöyle: 3.500 YTL, 2.000 YTL, 1.000 YTL ve 500 YTL.

www.ito.org.tr

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/itodan-bir-istanbul-hatirasi-yarismasi_41428.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!