Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Jean Nouvel de 'Pritzker'lendi

Dünyaca ünlü Fransız mimar Jean Nouvel, mimarlık dünyasının en prestijli ödülü olan Pritzker’in bu yılki sahibi oldu. Bir mimarlık pratisyeninin alabileceği en önemli ödül sayılabilecek Pritzker Ödülü hakkında konuşan jüri üyeleri, Pazar günü gerçekleştirdikleri basın toplantısında, “yaratıcı deneyleri ve çevrelerine seslenen yapıları” ile

yapi.com.tr
Jean Nouvel de 'Pritzker'lendi

Dünyaca ünlü Fransız mimar Jean Nouvel, mimarlık dünyasının en prestijli ödülü olan Pritzker’in bu yılki sahibi oldu. Bir mimarlık pratisyeninin alabileceği en önemli ödül sayılabilecek Pritzker Ödülü hakkında konuşan jüri üyeleri tarafından Pazar günü gerçekleştirilen basın toplantısında, “yaratıcı deneyleri ve çevrelerine seslenen yapıları” ile Nouvel’in ödüle layık görüldüğünü belirtildi.

Neredeyse 40 yıllık bir mesleki geçmişi olan Nouvel, anavatanı Fransa’nın haricinde, Avrupa, Asya ve Amerika’da 200’e yakın yapı tasarladı. Mimarlığını “jenerik mimarlığa savaş” olan nitelendiren Nouvel hakkında konuşan jüri üyeleri, şunları dile getirdiler: “Meraklı ve hızlı aklı onu tüm projelerinde, başarı seviyelerinden bağımsız olarak, çağdaş mimarlığın gramerlerini inanılmaz şekilde genişleten riskler almaya itti.”

62 yaşındaki Nouvel, bu sene büyük bir iş almamasına rağmen 100 bin dolarlık bir ödülü kazanmanın şaşkınlığı içinde olduğunu belirtirken, 32 kişiden oluşan elit ‘Pritzkerliler grubu’na katılmaktan onur duyduğunu belirtti. “Frank Gehry, Renzo Piano ve Zaha Hadid gibi iyi dostlarımla aynı klüpte yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyen Jean Nouvel, bu önemli ödülü kazanan ikinci Fransız mimar oldu.

Guthrie Tiyatrosu, Minneapolis, ABD.


 Nouvel, 1987 yılında Paris’te gerçekleştirdiği Arap Enstitüsü (Institut du Monde Arabe) ile uluslararası tanınırlık kazanmıştı. Yapı özellikle, mekan içine ışık girişini kontrol etmeyi sağlayan ayarlanabilen ‘metal lensler’den bir araya gelen geleneksel Arap motifindeki cephesiyle ünlenmişti. Son projelerinden New York’taki 75 katlı ‘Tour Verre’de de benzer bir temadan hareket eden Nouvel için, ışık, opasite ve şeffaflığı katmanlandırmak, işlerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir özellik. Projelerinin cephelerinde bulutların ve yeşilliğin yansımalarıyla oynamaktan keyif aldığını belirten Nouvel, “Bu ışık ve derinlik oyunları, bu yapının dünya üzerinde varlığının nedenlerini sorgulamak için bir yol” diyor.

Nouvel’i her yapısını farklı ve çevresiyle yeniden anlamlandırılan bir ilişki içinde değerlendirdiği için öven Pritzker jüri başkanı Lord Palumbo, “Nouvel için mimarlıkta ‘öncü stil’ diye bir şey yok” diyerek ekledi: “Daha ziyade kültürü, ‘yer’i, programı ve müşteriyi en geniş anlamda kapsayan bir bağlam, onu her projede farklı bir strateji geliştirmeye itiyor.”Institut du Monde Arabe, Paris, Fransa. Nouvel’in 2006 yılında tamamlanan Minneapolis’teki Guthrie Tiyatrosu’na özellikle dikkat çeken jüri yapının, Mississippi Irmağı ile tarihi topraklar arasında bir diyalog geliştirdiğini belirtti.

“Tüm hayatım boyunca jenerik mimarlığın karşısında özelleştirilmiş mimarlığın savaşını verdim” diyen Nouvel’in diğer yapıları arasında Tokyo’daki Dentsu kulesi ve ‘füze başlığı’ görünümlü Barselona’daki Torre Agbar bulunuyor.

Bu haber, New York Times, Herald Tribune ve Washington Post'tan derlenmiştir.


http://www.yapi.com.tr/yarismalar/jean-nouvel-de-pritzkerlendi_60673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!