Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kaohsiung Limanı'nda Zafer Reiser+Umemoto'nun

Kaohsiung Limanı ve Kruvaziyer Hizmet Merkezi Uluslararası Mimarlık Yarışması'nın sonuçları 10 Aralık 2010 günü açıklandı. "Taipei Pop Müzik Merkezi" yarışmasının galibi Reiser + Umemoto, Kaohsiung Limanı'nda da ipi göğüsleyerek, kente ikinci imzasını atmaya hak kazandı.

bustler.net
Kaohsiung Limanı'nda Zafer Reiser+Umemoto'nun

Kaohsiung Limanı ve Kruvaziyer Hizmet Merkezi Uluslararası Mimarlık Yarışması'nın sonuçları geçtiğimiz cuma günü (10 Aralık 2010) açıklandı. "Taipei Pop Müzik Merkezi" yarışmasının galibi Reiser + Umemoto, Kaohsiung Limanı'nda da ipi göğüsleyerek, kente ikinci imzasını atmaya hak kazandı.

Tayvan'ın güneyindeki Kaohsiung kentinde hayata geçirilecek olan proje için yerel mimarlık pratiği Fei & Cheng Associates ile bir arada çalışacak olan Reiser + Umemoto, yine birinci seçildikleri Pop Muzik Merkezi'nde de aynı ofisle çalışmalarını yürütüyor.

Kaohsiung Limanı projesinde Reiser + Umemoto'ya destek sağlayan diğer isimler arasında inşaat mühendisi Ysrael A. Seinuk da yer alıyor. Bu işbirliğinin de bir geçmişi var zira A. Seinuk, Dubai'de yapılmakta olan O-14 ofis kulesinde de ofisle birlikte çalışmıştı. Yeni projenin statiğine ARUP Hong Kong da destek verecek.

Yarışmada dereceye giren diğer isimler ise şöyle sıralanıyor:

İkincilik Ödülü: Asymptote Architecture / Lise Anne Couture
Üçüncülük Ödülü: Ricky Liu & Associates Architects + Planners ile Takenaka Corporation / Masahiro Morita ortak girişimi
Mansiyonlar:
- Jet Architects Inc. / Edward Kim + CXT Architects Inc. / Dan Teh
- HMC Group Inc. / Raymond Pan 

Kazanan proje hakkında

 
Karadan görünüm

Reiser + Umemoto'nun Kaohsiung Liman Terminali için hazırladığı proje, alanın topografik avantajı kullanılarak, kentin gridal dokusuna uyumlu, 3 boyutlu dinamik bir şehircilik kurgusu ile tasarlandı. Kıyı şeridi için önerilen yükseltilmiş yürüyüş yolu ile sahil boyunca sürekli bir gezinti yolu yaratılarak, mevcut yaya akışı yoğunlaştırılıyor. Öte yandan kruvaziyer ve feribot fonksiyonları kamusal alan kotunun altına alınıp ayrıştırılarak, yolcu güvenliği sağlanmış oluyor.


Denizden görünüm

Ana Koridor, her biri farklı rotalar ile ilişkili için üç bölmeye ayrılırken, terminal salonları sahil şeridine paralel konumlandırılarak daha geniş bir su-kara arakesiti elde ediliyor. Genel kamu kullanımı, deniz ticareti ve yolculuk fonksiyonlarının, kıyı şeridi boyunca düşey düzlemde ayrıştırılmasıyla operasyonel kullanımlar verimli bir şekilde sağlanırken, aynı zamanda karma kullanımlar arasında da sinerji yaratılmış oluyor.


Model perspektif

Bina kabuğunda kalınlaştırılmış zonlar yaratılarak düzenlenen düşey dolaşım boyunca strüktür, tesisat ve havalandırma çözümlerine gidiliyor. Strüktürde ise, kullanılabilir boş alanlar elde etmek üzere, sandviç panellerle kaplanmış çelik boru çerçevesi ile desteklenen, iç içe geçmiş uzun saçaklı bir kabuk sistemi tasarlanmış. Böylelikle farklı yaya akışların yönlendirilerek ayrıştırıldığı ve enerji aurası salan bir terminal mekanı yaratılmış.


Model kesit

Liman Terminali projesine canlılık veren ana öğelerden birisi, sahil şeridi boyunca önerilen yükseltilmiş kamusal alana dahil edilen bağlantı. Kaohsiung kentinden ayrışan ama aynı zamanda kentle bağlantılı olan bu kıyı alanının projedeki önemi yadsınamaz.


Kıyı şeridi modeli

Yükseltilmiş ahşap yürüyüş yolu, yine Reiser + Umemoto'nun yapmakta olduğu Pop Müzik Merkezi ile sanat ve alışveriş alanlarını, kıyı boyunca uzanan yeşil bir bant içinde birleştiriyor. 24 saat yaşayan bir mekan olarak kurgulanan gezinti yolu; alışveriş, yeme-içme ve rekreasyonel aktiviteleri teşvik edecek.

Liman Terminali'nin bu canlı kamusal alan ile olan bağlantısı, ekonomik sürdürülebilirliği sağlarken, kruvaziyer ve feribotların gerektirdiği peeriyodik deniz kullanımını da destekleyip geliştirecek.


Gezinti yolu

Tayvan'ın güneyindeki Kaohsiung kentinde hayata geçirilecek olan projenin yapımına 2012'de başlanarak 2014'te tamamlanması planlanıyor. Projenin toplam maliyeti 80 milyon dolar olarak telaffuz edilirken, sponsorlar arasında Kaohsiung Liman İdaresi ile Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı yer alıyor.


Boyuna kesit


Vaziyet planıZemin kat planı


G+3 kotu planı

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/kaohsiung-limaninda-zafer-reiser-umemotonun_84437.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!