Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kübalı Leal'e BM Habitat Ödülü

Eski Havana'yı yeniden yaşama döndüren Kübalı şehir tarihçisi Eusebio Leal, Birleşmiş Milletler - 2007 Dünya Habitat Ödülü'nü kazandı. Leal, Mayıs ayında Türkiye'ye gelmiş ve Havana'da süren restorasyon çalışmaları ile ilgili bir seminer vermişti.

yapi.com.tr
Kübalı Leal'e BM Habitat Ödülü

avana şehir tarihçisi Eusebio Leal, Birleşmiş Milletler - 2007 Dünya Habitat Ödülü'ne layık görüldü. Leal'in şehrin sömürge dönemindeki merkezinde bulunan ofisinden yapılan açıklamada "Verilen ödül BM'nin Küba'nın Eski Havana'nın yeniden kazanılmasındaki çabasını tanıdığını gösteriyor" ifadesi yer alıyor.

BM'nin ilgili biriminden yapılan açıklamada Leal'in "yıllardır süren karizmatik liderliği ve Havana'nın tarihi merkezinin restorasyonu ve korunmasına adanmışlığı" nedeniyle ödüle layık görüldüğü dile getirildi.

BM İnsan Yerleşimi Programı tarafından 1989'dan beri her yıl verilmekte olan ödül insan habitatı açısından en önemli uluslararası ödüllerden biri olarak görülüyor.

Leal'in ödülü resmi olarak 5 Ekim tarihinde Meksika, Monterrey'de kutlanacak olan Dünya Habitat Günü'nde alacağı ifade ediliyor.

1967 yılından bieri Havana Kent Tarihçisi ünvanını taşıyan Eusebio Leal, aynı zamanda milletvekilş ve Küba'nın BM İyi Niyet Elçisi. Leal, bunların yanı sıra Küba Cumhuriyeti Ulusal Emek Kahramanı nişanına da sahip.

Leal, bu yılın Mayıs ayında Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı'nın (ÇEKÜL) davetlisi olarak Türkiye'ye gelmiş ve Havana'da süren restorasyon çalışmaları ile ilgili bir seminer vermişti. Leal bu seminerde restorasyon çalışmalarının ticari değil bilimsel bir anlayışla yürütülmesi gerektiğini vurgulamış ve sosyal faydanın ön planda tutulması gerektiğini dile getirmişti.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/kubali-leale-bm-habitat-odulu_56328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!