Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Luxembourg Royal Hamilius'u Foster+Partners Tasarlayacak

Luxembourg Royal Hamilius için düzenlenen uluslararası yarışmayı kazanan Foster + Partners, böylelikle Lüksemburg'daki ilk yapısına imza atmış olacak. Lüksemburg kent merkezinde Codic International firması tarafından hayata geçirilecek olan karma kullanımlı projenin tasarım sürecinde Foster + Partners'a yerel mimarlık pratiği Tetra Kayser destek

bustler.net
Luxembourg Royal Hamilius'u Foster+Partners Tasarlayacak

Foster + Partners ve Tetra Kayser'in birnci seçilen "Luxembourg Royal Hamilius" proje önerisi,kuşbakışı görünüm.Görsel: bustler.net

Luxembourg Royal Hamilius için düzenlenen uluslararası yarışmayı kazanan Foster + Partners, böylelikle Lüksemburg'daki ilk yapısına imza atmış olacak. Lüksemburg kent merkezinde Codic International firması tarafından hayata geçirilecek olan karma kullanımlı projenin tasarım sürecinde Foster + Partners'a yerel mimarlık pratiği Tetra Kayser destek verecek.

Lüksemburg'un UNESCO Dünya Miras Alanı ünvanına sahip tarihi kentsel dokusunu iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilecek olan projede yer alması planlanan işlevler arasında alışveriş merkezi, ofisler, dükkanlar, konut alanları ve kamusal alanlar sıralanıyor. Kentin tarihi çekirdeğine giriş kapısı niteliğinde kurgulanan projenin dayanak noktasını ise; buz pateni pisti, çarşı, açık hava konserleri ve film gösterimlerine ev sahipliği yapacak yeni kent meydanını tarihi kimliği ile kucaklayacak olan Hotel des Postes binası oluşturuyor.


Sokak görünümü.Görsel: bustler.net

Foster + Partners'ı birinciliğe taşıyan projede; Grand Rue ve Avenue Monterey boyunca süregelen görsel aks temel alınarak düzenlenen yapılar, Lüksemburg'un kentsel kimliği kullanılarak ve mevcut mekan çeşitliliği kopyalanarak çoğaltılıyor. Alışveriş sokağına dönüştürülen Rue Aldringen üzerinde yer alan binaların üst katlarına erişim sağlanarak ziyerteçilerin gökyüzü bahçeleriden (sky garden) ve kentin panoramik görüntüsünden faydalanmaları sağlanıyor. Parktaki peyzaj düzenlemesi çerçevesinde tasarlanan ve çatı barını içeren kıvrımlı çelik strüktür kentin farklı noktalarından algılanabiliyor.


Proje kesiti. Görsel: bustler.net

Foster + Partners'da tasarım direktörü olarak çalışan Stefan Behling, yarışma sonucuna ve projelerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Yarışma sonucundan büyük mutluluk duyduk ve proje şemamızı geliştirmek için can atıyoruz. Proje önerimiz, hem iç hem dış mekanlar anlamında kentsel yaşama eklemlenecek zengin bir kamusal alan çeşitliliği sunuyor. Klasik ve modernin dengeli bileşimi Hotel des Postes binası, gökyüzü bahçesi ve fütüristik bar ile tamamlanarak Lüksemburgluların yeni uğrak yeri haline getirilecek."


Çatı barından kentin panoraması izlenebilecek. Görsel: bustler.net

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/luxembourg-royal-hamiliusu-foster-partners-tasarlayacak_83663.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!