Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mahya Tasarım Yarışması

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından düzenlenen "Mahya Tasarım Yarışması", İstanbul'da 400 yıldan beri kesintisiz yaşayan bir gelenek olan mahyayı çağdaş dünyanın bir tasarım nesnesi olarak yeniden gündeme getirmeyi, geleneksel ve yeni açılımlar içeren öneriler elde etmeyi amaçlıyor.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Mahya Tasarım Yarışması Mahya Tasarım Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 5 Ekim 2010
TESLİM TARİHİ 5 Ekim 2010
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 20 Ekim 2010
+ Ajandama Ekle

B> İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından düzenlenen "Mahya Tasarım Yarışması", İstanbul'da 400 yıldan beri kesintisiz yaşayan bir gelenek olan mahyayı çağdaş dünyanın bir tasarım nesnesi olarak yeniden gündeme getirmeyi, geleneksel ve yeni açılımlar içeren öneriler elde etmeyi amaçlıyor.

İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK), Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı’nın desteklediği yarışmaya başvurular grafik, görsel sanatlar, mimarlık ve benzeri tasarım disiplinlerinden gelen öğrenciler, profesyoneller ve ilgililer tarafından 5 Ekim 2010 Salı gününe kadar İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'na yapılabilecek.

Mahya Tasarım Yarışması, zaman içinde kullanılagelen formların sınırlı kalması ve uygulamacılarının azalması nedeniyle unutulmaya yüz tutan mahyacılığı çağdaş tasarımla buluşturmayı amaçlıyor ve tasarımcıları yarışmaya davet ediyor.

Tasarımlar, aday projelerin mahyayı bir tasarım nesnesi olarak değerlendirerek çağdaş tasarım örnekleri sunması, bugüne kadar kullanılagelen formların yanı sıra kamusal alanda görünür olabilecek yepyeni ifade ve biçimler önermesi ve önerilen projenin uygulanabilirliğine ilişkin teknik olarak çözümlenebilir olması gibi kriterlere bakılarak değerlendirilecek.

Beşir Ayvazoğlu, Yeşim Demir, Zeynep Fadıllıoğlu, Prof. Dr. İsmail Kara, Komet, Nevzat Sayın, Ömer Faruk Şerifoğlu ve Kahraman Yıldız'dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek tasarımlar sonucunda belirlenen beş projenin her birine 5.000 TL para ödülü verilecek.

Sonuçları 20 Ekim 2010 tarihinde duyurulacak yarışmanın başvuruları arasından seçilen tasarımlar, Kasım ayında bir sergi ve katalog ile birlikte kamuoyuna sunulacak.

Mahya Nedir?


Mahya, Ramazan gecelerinde, kandillerde, bayram ve özel günlerde camilerin minareleri arasına eskiden kandillerle, günümüzde elektrik ampulleriyle kurulan yazı ya da resimlerden oluşan aydınlatma düzenidir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/mahya-tasarim-yarismasi_81339.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!