Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Norveç'den Steven Holl'e Ulusal Ödül

Her yıl, Kuzey Norveç'in tarihi, kültürel, ekonomik ve fiziksel niteliklerine referans veren ve bu nitelikleri vurgulayan en nitelikli mimarlık ürününü seçerek öne çıkaran Kuzey Norveç Mimarlık Ödülü'nün bu yılki sahibi, Steven Holl'ün Norveç Hamarøy'da konumlanan Knut Hamsun Merkezi oldu. Merkez, Norveç'in "milli gurur"u Nobel Ödüllü yazar Knut

bustler.net
Norveç'den Steven Holl'e Ulusal Ödül

teven Holl, Norçev Hamarøy’da konumlanan Knut Hamsun Center yapısı ile 2010 Kuzey Norveç Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu.

Her yıl, Kuzey Norveç’in tarihi, kültürel, ekonomik ve fiziksel niteliklerine referans veren ve bu nitelikleri vurgulayan en nitelikli mimarlık ürününü seçerek öne çıkaran Kuzey Norveç Mimarlık Ödülü’nün bu yılki sahibi, Steven Holl’ün Norveç Hamarøy’da konumlanan Knut Hamsun Merkezi oldu. Ödül programının jürisi tarafından “köşeli ve meydan okuyan güzellik” olarak tanımlanan yapı, “peyzajı vurgulayan” tasarımı ile takdire layık görüldü.Holl’un projesi, 20. yüzyılın ve Norveç’in en tanınmış yazarlarından Knot Hamsun’a ithaf edilmiş bir yapı… 4 Ağustos 2009’da kapılarını açan Knut Hamsun Merkezi, 1920 yılı Nobel Edebiyat Ödülü sahibinin 150. doğum gününde açıldığı için de ayrı bir simgesel önem ile anılıyor.Knut Hamsun’un büyüdüğü çiftliğe yakın konumu ile 2700 metrekarelik merkez, sergi alanları, kütüphane ve okuma odası ile kafeterya, oditoryum gibi işlevleri kapsıyor. Hamsun’un insan zihnin girift yapısına dair keşiflerinden ilham alan tasarım, Hamsun’un yarattığı karakterlerin arkitektonik anlamda vücuda gelişini, “mekanın ruhu ile ışığının yoğunlaştırılmış mimari buluşması”nı simgeliyor.

Hamsun’un metinlerinden hareket edilerek detaylandırılan yapıda, yazarın tümcelerine referans vererek “boş keman kutusu”na benzeyen bir çatı veya “kollarını sıyırmış, camları parlatan kız”ı anımsatan bir balkon kurgulanmış.Hamsun Merkezi’nin konsepti, ““Building as a Body: Battleground of Invisible Forces” (Beden Olarak İnşa Etmek: Görünmez Güçlerin Er Meydanı) şeklinde isimlendirilmiş. Yapının ahşap dış yüzeyi, kabuğu delip geçen gizli bağlantılar ile sabitlenmiş. Yapının “beden”inin ferforje pirinçten imal edilmiş olan omurgası, aynı zamanda merkezi bir asansör olarak değerlendiriliyor. Beyaz renkteki iç mekanları ile betonarme strüktür, gerekli hesaplar ile yıl boyunca farklı açılarda düşmesi sağlanmış diyagonal güneş ışıkları ile aydınlanıyor.

Yapının “Norveçliliğe” ilişkin göndermelerinden biri, dış cephe kaplaması olarak seçilen kara ahşap… Norveç kiliselerinde rastlanan bu malzeme ile yörenin yapı geleneğine atıfta bulunan bina, çatı bahçesinde kullanılan uzun bambu oluklar ile çimenle kaplı geleneksel Norveç çatılarını anımsatıyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/norvecden-steven-holle-ulusal-odul_80922.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!