Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

"Park Et, Servisle Devam Et"

Ödemiş Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı Kentsel Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Ödemiş Belediyesi tarafından düzenlenen, Türkiye genelinden 34 projenin katıldığı Kent Merkezi Tasarım projesi yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Belediye Başkanı Bekir Keskin; "1944 yılında kent planı ulusal yarışma ile yapılan ve jüri başkanlığını dönemin Başbakanının yürüttüğü ilk ilçe konumunda olan Ödemiş'te, 68 yıl sonra kent meydanı

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

Ödemiş Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı Kentsel Tasarım Yarışması Sonuçlandı Ödemiş Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı Kentsel Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Ödemiş Belediyesi tarafından düzenlenen, Türkiye genelinden 34 projenin katıldığı Kent Merkezi Tasarım projesi yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

1-3 Haziran 2012 tarihlerinde Ödemiş Türk Hava Kurumu binasında çalışmalar yapan mimar, şehir plancısı, peyzaj mimarı ve inşaat mühendislerinden oluşan 16 kişilik jüri ve danışma kurulu üyeleri yarışmada dereceye giren projeleri belirledi. Yarışmanın Danışma Kurulu Başkanı aynı zamanda Çekül Vakfı Başkanı olan Prof. Dr. Metin Sözen ve Jüri Başkanı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Konuk tarafından yapılan açıklamaya göre, jürinin uyum içinde çalışarak kent ölçeğinde; kentsel kurgu, kentsel tasarım ölçeği ve meydan ilişkisi, mimari ölçek ve yapılanma ilişkisi çerçevesinde projelerin değerlendirildiği belirtildi.

Belediye Başkanı Bekir Keskin sonuçların açıklanmasının ardından; "1944 yılında kent planı ulusal yarışma ile yapılan ve jüri başkanlığını dönemin Başbakanının yürüttüğü ilk ilçe konumunda olan Ödemiş'te, 68 yıl sonra kent meydanı düzenlemesini de yine ulusal bir yarışma ile yapılmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

Yarışmanın kolokyumu ve ödül töreni 23 Haziran 2012 tarihinde Türk Hava Kurumu binasında yapıldı. Kolokyuma jüri üyelerinden; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı ve jüri başkanı Prof. Dr. Güzin Konuk, Y. Mimar Necdet Beşbaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Prof. Dr. Emel Göksu, Mimar Dr. Deniz Dokgöz, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümün'den Doç. Dr. Şebnem Gökçen Dündar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi peyzaj mimarı Saliha Karasu katıldı.

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin kolokyumda yaptığı açılış konuşmasında yarışmanın büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Yarışma için 89 firma şartname satın aldı, 78 firmanın yer görmek için geldi ve 34 firma proje teslim ederek yarışmaya katıldı. Türkiye genelinde buna benzer yarışmalara bakıldığında katılımın çok olduğunu gözlemliyoruz. Yarışmada jürimiz büyük bir özveri ile çalışarak, kentimizde uygulanabilecek en iyi projeleri seçtiler. Halk anketinde de bu sonuçlar aynı çıktı. Kazanan proje bize fikir vermesi açısında ön planda yer alıyor" dedi.

Jüri başkanı Prof. Dr. Güzin Konuk ise bu tip yarışmaların kentlere yeni dinamikler kazandırmak açısından son derece önemli olduğunu ve böylesine büyük ölçekte bir yarışma düzenlediği için Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin’i kutladığını söyledi. Konuk, çalışmalar hakkında bilgi vererek, kent merkezlerinin planlı şekilde gelişiminin önemini vurguladı.

Daha sonra yarışmada dereceye girenlerin ödülleri dağıtıldı. Yarışmada ödüle değer görülen isimler şöyle sıralanıyor:

1. Ödül


Devrim Çimen (Ekip başı) - Dr. Mimar
Sertaç Erten - Dr. Şehir Plancısı
Enise Burcu Karaçizmeli – Y. Peyzaj Mimarı

2. Ödül

Cihan Sevindik (Ekip başı) – Mimar
Emrah Akpınar – Mimar
Doğan Türkan – Mimar
Çağatay Akyüz – Şehir Plancısı
Ayça Berber – Peyzaj Mimarı

3. Ödül

Onat Öktem (Ekip başı) – Mimar
Okan Can – Şehir Plancısı
Özge Gökmen – Peyzaj Mimarı

Mansiyon
Recep Semizoğlu (Ekip başı) – Mimar
Baran Yardımcı –Mimar
Mehmet Zafer Ünal – Y.Mimar
Başak Taş Özdemir – Peyzaj Mimarı
Faruk Altun – Şehir Plancısı

Mansiyon
Selami Demiralp (Ekip başı) – Peyzaj Mimarı
Nihan Özdöver - Peyzaj Mimarı
Burak Özdöver –Mimar
Can Perçinler – Peyzaj Mimarı
Arzu Sert- Şehir Plancısı

Mansiyon
Barış Ekmekçi (Ekip başı) – Peyzaj Y. Mimarı
M.Ziya İmren – Mimar
Münire Sağat – Peyzaj Mimarı
Çiğdem Durukan –Şehir ve Bölge Plancısı

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/odemis-kent-meydani-ve-yeralti-otoparki-kentsel-tasarim-yarismasi-sonuclandi_100653.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!