Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ödüllü Kare Felluce'den

Ödüllü Kare Felluce'den

RadikalP adına çalışan Murad Sezer'in Felluce'de çektiği fotoğraf, en saygın basın ödülü Pulitzer'e layık görüldü. Sezer, ödül getiren fotoğrafı anlattı: Önce çekip çekmemekte tereddüt ettim.

2005 Pulitzer Ödülleri'nden biri, Irak savaşını görüntüleyen bir Türk gazeteciye verildi. Associated Press (AP), 'Acil Fotoğraf' dalında, Irak savaşına ait bir dizi görüntüyle Pulitzer Ödülü kazandı. Ödülü paylaşan fotoğraflardan biri, AP muhabiri Murad Sezer'in görüntüsü oldu.

ABD'de dağıtılan 'Pulitzer Gazetecilik ve Edebiyat, Drama ve Müzik Ödülleri'nin bu yılki sahipleri Columbia Üniversitesi'nde açıklandı. Dünyaca ünlü haber ajansı AP, 'Acil Haber Fotoğrafı' ödülünü kazandı. 11 AP fotoğrafçısı tarafından Irak'ta çekilmiş, savaşın acılarını en iyi yansıtan 20 fotoğraf bu ödülü paylaştı. Ödüllü fotoğraflardan birine Türk gazeteci Murad Sezer imza attı. Murad Sezer, fotoğrafın öyküsünü Radikal'e şöyle anlattı:

"Fotoğraf 2004 Nisan'ında Felluce yakınlarında çekildi. Amerikan deniz piyadeleri şehri kuşatmış ve ciddi bir direnişle karşılaşmıştı. Fotoğrafın çekildiği yer seyyar bir hastane ve çatışmada ölen bir deniz piyadesi buraya getirildi. Sağ olup olmadığı kontrol edildi, ölmüştü. Arkadaşları etrafinda toplanıp dua etti. Ben de bir süre tereddüt etmeme karşın üç kare çektim. Ertesi gün bu fotoğraf onlarca ABD gazetesinde yer aldı. Çünkü Bağdat'ın ele geçirilişinin 1. yılıydı ve Amerikan güçlerinin karşılaştığı direncin ciddiyetini gösteriyordu.'


Diğer ödüller
Los Angeles Times gazetesi, büyük bir hastanedeki skandallarla ilgili haberlerinden ötürü, kamusal hizmet alanında ödül aldı. Gazete, Rusya'ya ilişkin haberleriyle de uluslararası haberler alanındaki ödüle layık görüldü. Bu ödül, Ruanda'da soykırımdan 10 yıl sonraki durumu anlatan çeşitli haberleri dolayısıyla Newsday'e de verildi.

The Wall Street Journal, kanser haberleri ve sinema eleştirisi yazılarıyla iki Pulitzer kazandı.
New York Times gazetesi, demiryolu kazalarıyla ilgili haberlerinden ötürü 'ulusal haber' alanındaki ödülü, The Newark son dakika haberleri ödülünü, Willamette Week de araştırmacı gazetecilik ödülünü aldı. Diğer alanlardaki bazı ödüller de şöyle:

Kurgu: 'Gilead', Marilynne Robinson, Genel: 'Ghost Wars: The Secret History of the CIA, Afghanistan and Bin Laden, from the Soviet Invasion to September 10, 2001', Steve Coll, Drama: 'Doubt, a parable', John Patrick Shanley, Tarih: 'Washington's Crossing', David Hackett Fischer, Biyografi: 'de Kooning: An American Master', Mark Stevens ve Annalyn Swan, Şiir: 'Delights&Shadows', Ted Kooser.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/odullu-kare-felluceden_25331.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!