Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Paris Les Halles Yarışmasını "Roof in A Garden" Tasarımı Kazandı

Paris'teki Les Halles bölgesinin kentsel tasarımının yenilenmesi için 2003 yılında açılan yarışma sonuçlandı.

yapi.com.tr/ Deniz TÜRKERİ
Paris Les Halles Yarışmasını "Roof in A Garden" Tasarımı Kazandı

aris'teki Les Halles bölgesinin kentsel tasarımının yenilenmesi için 2003 yılında açılan yarışma sonuçlandı. Yarışmayı, Fransa'da David Mangin'in başkanlığında bulunan Seura firması kazandı. Seura, içlerinde AJN/Jean Nouvel, MVRDV/Winy Maas, OMA/Rem Koolhaas'ın da (Rem Koolhaas) bulunduğu finalistleri geride bıraktı.

Bölgenin yeni tasarımı, çevresinde yürüme yolları bulunan bir park, yer altında yer alan çok katlı bir alışveriş merkezi, dinlenme merkezi, metro ve hızlı tren istasyonunu içeriyor. Ayrıca Eglise Saint Eustache'e doğru 21 metre genişliğinde ve dikdörtgen biçimli bir uzun bir cadde mevcut. Bu uzun cadde, büyük yeşil alanlar, oturma bölümleri ve yürüme yolunu tanımlayan bir eleman olarak kullanılmış. Alışveriş merkezi ve istasyona giriş bölümleri 7 metre yüksekliğinde ve 145 metre uzunluğunda büyük bir saydam cam örtüsü ile kaplanmış.

Seura'nın yeni tasarımı 70'lerin cam, beton ve çelik kullanılarak yapılmış ve eski Les Halles bahçesi üzerine kurulan kasap ve manav pazaryeri tamamen kaldırmayı planlıyor. Bu pazaryeri, 60'ların sonunda Paris Banliyösü için kaldırılmış ve yerine 19. yüzyılda Fransız mimar Victor Baltard'ın tasarladığı cam ve demirden yapılmış pavyonlar inşa edilmiş. 2001 yılında ise, Paris belediye başkanı Bertrand Delanoë, "Les Halles sakinlerinin yaşam koşullarını iyileştirmek ve ruhsuz ve beton ağırlıklı çevre koşullarını yok etme isteğini açıklamış.

Les Halles'in tasarımında bulunan saydam çatı örtüleri ise bu koşulları tamamen destekliyor ve projenin kazanmasında büyük rol oynuyor.

Yapımına 2006 yılında başlanacak olan projenin, büyük ölçüde ziyaretçiye sahip olması bekleniyor. Proje bitimi ise 2012 olarak düşünülüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/paris-les-halles-yarismasini-roof-in-a-garden-tasarimi-kazandi_22026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!