Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Prof. Dr. İhsan Mungan'a Torroja Madalyası

Halen 55 ülkeden 640 üyesi olan "International Association for Shell and Spatial Structures" (Uluslararası Kabuk ve Uzamsal Yapılar Derneği - IASS tarafından verilen Torroja Madalyası'nın bu yılki sahibi Türk mühendis İhsan Mungan oldu. Böylelikle Mungan, kabuk ve uzamsal yapıların gelişmesine üstün katkıda bulunan IASS yönetiminden etkili

yapi.com.tr
Prof. Dr. İhsan Mungan'a Torroja Madalyası

alen 55 ülkeden 640 üyesi olan “International Association for Shell and Spatial Structures” (Uluslararası Kabuk ve Uzamsal Yapılar Derneği – IASS tarafından verilen Torroja Madalyası’nın bu yılki sahibi Türk mühendis İhsan Mungan oldu. Böylelikle Mungan, kabuk ve uzamsal yapıların gelişmesine üstün katkıda bulunan IASS yönetiminden etkili isimlere verilen madalyanın on üçüncü sahibi oldu.

IASS, 20. yüzyılın önde gelen yapı mühendislerinden İspanyol bilim adamı Eduardo Torroja’nın öncülüğünde 1959 yılında Madrid’de kuruldu. 50 yıldan bu yana kabuk ve uzamsal yapılar konusunda sempozyumlar düzenleyen, dünyanın en önde gelen kabuk ve uzamsal yapı tasarımcısı mimar ve yapı mühendisini bir araya getiren derneğin 1974 yılından bu yana dağıttığı Torroja Madalyası ise, derneğin ellinci yılında Prof. Dr. İhsan Mungan’a layık görüldü.

Ödülüne, IASS’nin 28 Eylül-02 Ekim 2009 tarihlerinde İspanya’nın Valencia kentinde gerçekleştirdiği “50. Yıl Jübile Sempozyumu” sırasında düzenlenen tören ile kavuşan Mungan, törende ayrıca “A Conceptual Approach to Shell Buckling With Emphasis on Reinforced Concrete Shells” başlıklı bir de konferans verdi.

Toplam 35 senede yalnızca12 yapı mühendisi ve bilim adamına verilen ödül, en az üç dernek üyesinin önerdiği adaylar arasından iki kritere bağlı olarak sahibi buluyor. Madalyayı almaya hak kazanacak isimlerin, kabuk ve uzamsal yapıların gelişmesine üstün katkıda bulunmuş olmaları gerektiği gibi, IASS yönetiminde ve etkinliklerinde de olağanüstü hizmet vermiş olmaları bekleniyor.

Madalyanın önceki sahipleri şöyle sıralanıyor: Arendt HAAS, Hollanda (1974); Yoshikatsu TSUBOI, Japonya (1976); Florencio del POZO, İspanya (1979); Andre PADUART, Belçika (1984); Rafael Lopez PALANCO, İspanya (1988); Herman RÜHLE, Doğu Almanya (1990); Stefan J. MEDWADOWSKI, A.B.D. (1991); Alexander SCORDELIS, A.B.D. (1994); Heinz ISLER, İsviçre (1996); Gian Carlo GIULIANI, İtalya (1999); Mamoru KAWAGUCHI, Japonya (2001) ve Jörg SCHLAICH, Almanya (2004).


İhsan Mungan Hakkında

Prof. Dr. İhsan Mungan, 1954 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde derece ile tamamlayan Mungan, Münih Teknik Üniversitesi’nde kabuk yapıların burkulması üzerine yaptığı doktora çalışmasını ise 1965 yılında tamamladı.

Almanya’da 1961-1985 yılları arasında kabukların burkulması alanında bilimsel araştırmalar yapan ve çeşitli yayınlar veren Mungan’ın geliştirdiği formüller, çapı 150 metreyi, yüksekliği 200 metreyi bulan soğutma kulelerinin narin betonarme strüktürler olarak inşa edilmelerini mümkün kıldı.

Orta Doğu Teknik (1965-1971), Bochum Ruhr (1971-1985) ve Mimar Sinan (1985-2003) Üniversitelerinde öğretim üyeliği ve araştırma yapan Mungan, 2003 yılından bu yana da T.C. Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde öğretim üyesidir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/prof-dr-ihsan-mungana-torroja-madalyasi_73206.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!