Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

PROSteel 2010 Yarışması Son Jüri Değerlendirmesi

Geçtiğimiz ay sonuçlanan “PROSteel Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması”nda birincilik ödülünün iptal edilmesine ve diğer derecelerin aynı sıralama içerisinde kalmasına karar verilmişti. Değerlendirme sırası ve ödül dağıtımı sonrasında yarışmaya katılan diğer projeler arasında da esinlenme düzeyini aşan projelerin varlığı tespit edildi. Bu

yapi.com.tr
PROSteel 2010 Yarışması Son Jüri Değerlendirmesi

STRONG>Borusan Mannesmann Boru ana sponsorluğunda, Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann Boru tarafından düzenlenen “PROSteel Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması”nın onuncusu geçtiğimiz ay sonuçlandı.

29 Nisan 2010 tarihinde planlanan PROSteel 2010 Yarışması ödül töreni, sergisi ve kolokyumundan bir gün önce PROSteel 2010 raportörlüğüne ulaştırılan bir başvuru ile birinci ödüle değer görülen projenin tekrar değerlendirilmesi gündeme geldi.

Yapılan inceleme ardından birincilik ödülü kazanan projenin konseptinin ve tasarım kararlarının, Future Dergisi 2009 19/20 sayısının 64–65. sayfalarında yayınlanmış olan yarışma projesi ile tamamen örtüştüğüne, dolayısı ile yapılan “aktarma”nın projenin özgün olmadığını gösterdiği ve mimarlık eyleminde etik ve örnek bir durum oluşturmadığına kanaat getirildi. Jüri, belirtilen sebeplerden ötürü verilmiş olan birincilik ödülünün iptal edilmesine ve diğer derecelerin aynı sıralama içerisinde kalarak ilk başta layık görüldükleri ödülleri almalarına karar verildi.

Jüri yarışmaya katılan diğer projeler arasında da esinlenme düzeyini aşan projelerin varlığını, değerlendirme sırası ve ödül dağıtımı sonrasında tespit etmiştir.

Jüri, bundan sonra yapılacak yarışmalarda;

- Yarışmacıların tasarımlarındaki özgünlük düzeyini zedeleyecek esinlenme ve alıntılardan kaçınmalarının etik bir zorunluluk olduğu,
- Yarışmanın amacına uygun araştırma, yorumlama ve özgün sonuçlara ulaşma çalışmalarını yapmalarının önemli olduğu,
- Mimarlık ve inşaat mühendisliği disiplinlerinin tasarım sürecinde birlikte çalışarak sonuç ürünlere işbirliği ile ulaşmalarının ön planda tutulması gerektiği,
- Yarışmaların öğrencilerin eğitim sürecinin önemli bir bileşeni olduğu değerlendirilerek, çalışmaların bu bağlamda yapılmasının önemli olduğu değerlendirmesini yapmıştır.

 

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/prosteel-2010-yarismasi-son-juri-degerlendirmesi_79249.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!