Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

RIBA Kitap Ödülleri

The Royal Institute of British Architects (RIBA) tarafından her yıl verilen Uluslararası Kitap Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu.

yapi.com.tr/Işıl GÖRECİimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\yarisma\54575-2.jpg" hspace=5 vspace=5>The Royal Institute of British Architects (RIBA) tarafından her yıl verilen Uluslararası Kitap Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu. Manfredo Tafuri’nin Yale University Press tarafından yayımlanan ”Interpreting the Renaissance: Princes, Cities, Architects” (Rönesansı Yorumlamak: Prensler, Şehirler, Mimarlar) isimli kitabı Sir Nikolaus Pevsner Mimarlık dalında Uluslararası Kitap Ödülü’nün sahibi olurken; Alison Henry tarafından yazılan “Stone Conservation: Principles and Practice” (Taş Koruması: Prensipler ve Uygulama) Sir Robert McAlpine İnşaat dalında Uluslararası Kitap Ödülü’nü almaya değer bulundu.

Her yıl verilen RIBA Uluslararası Kitap Ödülleri, mimarlık yazını ve yayıncılığını teşvik ederek standartları yükseltmek amacını taşıyor. Yazım sürecinin bina yaratmaktaki dinamizmi etkileyeceği ve yaşadığımız çevreyi dönüştürebileceği ilkeleri gözönüne alınarak düzenlenen etkinlikte, yayınevleri RIBA Uluslararası Kitap Ödülü plaketiyle ödüllendirilirken, yazarlara da 1000£ tutarında birer çek takdim edildi.


Mimarlık dalında verilen The Sir Nikolaus Pevsner Uluslararası Kitap Ödülü; mimari ve koruma, tarihi miras, teorik araştırma ve analiz gibi mimari uygulamalar hakkında öne çıkan yazınsal ürünleri değerlendiriyor. İngiliz Mimarlık Kütüphanesi tarafından desteklenen ödülün bu yılki sahibi Manfredo Tafuri hakkındaki jüri değerlendirmesi ise şöyle: “Manfredo Tafuri’nin Rönesans Yorumları, yazarın yaşamı boyunca Rönesans mimarisi alanında yaptığı araştırmaları kapsayan bir yapıttır. Yazarın hayatını kaybetmesinden sonra (Tafuri 1994 yılında öldü) yayınlanan kitap, Rönesans mimarisi hakkında tümüyle yeni yorumlara yer veriyor. Mimarlık araştırması üzerine kurulu olan ve Rönesans okulu hakkında detaylı birikimi yansıtan yapıt, İtalyan ortodoks Rönesans mimarisinin ilk dönemi hakkında yazılan dengeleyici ve hümanist unsurların Mannerizm karakterini destabilize ettiği hakkındaki yorumlara karşı çıkıyor. 19. yüzyıl Alman ekolünden Jacob Burckhardt ve Heinrich Wölfflin tarafından oluşturulan bu görüş 20. yüzyıl boyunca Erwin Panofsky, Rudolf Wittkower gibi isimlerce de benimsendi. Ancak Tafuri’nin bu yapıtı bu görüşlerin tam karşısındaki duruşuyla yeni bir bakış yaratıyor. Tafuri erken dönem Rönesans mimarisinde yer alan hümanizmin en az Mannerist dönemdeki kadar tesirsiz olduğunun altını çiziyor. Roma ve Venedik hakkında da ilgi çekici bölümlere sahip olan kitap, kentsel dönüşüm ve Rönesans mimarisi arasındaki bağları da açığa çıkartıyor. Yoğun bir birikimin ürünü olan detaylı yapıt, bir kere okunduktan sonra Rönesans mimarlık tarihi hakkındaki fikirleri tamamen değiştirebilecek güce sahip”.


İnşaat dalında verilen Sir Robert McAlpine Uluslararası Kitap Ödülü’nün kapsamında ise yapı inşaatı ve restorasyonu, yapı tasarımı, yapı teknikleri ve inşaat sektöründe yer alan yeni malzeme ve teknolojiler yer alıyor. Bu alanda ödül veren jürinin başkanı Max Fordham, Alison Henry tarafından yazılan kitap için şu yorumlarda bulunuyor: “ Uzmanlaşmış teknik bilgi aktaran kitap aynı zamanda her biri ayrı birer mesaj taşıyan bölümlerden oluşuyor. Taş Koruması ödülün sahibi oldu çünkü kitap bina inşası, koruma ve yeniden düzenlemeyi kapsıyor. Düzgün bir anlatım diline sahip olan kitapta taşın özelliklerine vurgu yapılırken, farklı yazarlar tarafından yazılan bölümler arasındaki uyum göz dolduruyor” .

2008 yılı için RIBA ödül adayları Ekim 2007’deki Frankfurt Kitap Fuarı’nda ilan edilecek.


RIBA resmi sitesine ulaşmak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/riba-kitap-odulleri_54575.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!