Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması: Senver - 10

Her yıl gerçekleştirilen "Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması"nın (SENVER) amacı, endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevre duyarlı uygulama projelerini ve teknolojileri, kullanımları sırasında enerji tüketen enerji verimli ve çevre duyarlı endüstriyel ürünleri ve enerji verimli endüstriyel işletmeleri ortaya çıkararak,

yapi.com.tr
2

Yarışma Duyuruları
SON BAŞVURU TARİHİ 30 Eylül 2009
TESLİM TARİHİ 30 Eylül 2009
ÖDÜL TÖRENİ TARİHİ 4 Ocak 2010
+ Ajandama Ekle

nerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji verimliliğinin artırılması tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de büyük önem arz ediyor. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın enerji politikaları çerçevesinde, enerji verimliliğinin artırılması amacıyla başarılı projelerin duyurulması ve teşvik edilmesi, etkin bir politika aracı olarak değerlendiriliyor.

Her yıl gerçekleştirilen “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”nın (SENVER) amacı, endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevre duyarlı uygulama projelerini ve teknolojileri, kullanımları sırasında enerji tüketen enerji verimli ve çevre duyarlı endüstriyel ürünleri ve enerji verimli endüstriyel işletmeleri ortaya çıkararak, bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını sağlamak suretiyle endüstriyel alanda enerji verimliliğini artırmak olarak özetleniyor.

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”, “Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP)”, “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET)” ve “Enerji Verimli Ürün (EVÜ)” olmak üzere üç ana kategoriyi bir araya getiriyor. Yarışma kapsamında, “Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri” (SEVAP) kategorisinde, endüstriyel işletmelerin mevcut sistemlerinde enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik uyguladıkları projeler değerlendirilecek. Enerji Verimli Ürün (EVÜ) sınıfında, endüstriyel işletmeler tarafından tasarlanan, üretilen ve kullanımları sırasında enerji kaynağını doğrudan kullanan ürünler değerlendirmeye alınacak. Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) sınıfında ise, entegre proje ve başarılı işletme yönetimi uygulamaları ile birim hasıla başına enerji tüketimini (enerji yoğunluğunu) azaltan endüstriyel işletmeler değerlendirilecek.

Her hangi bir endüstriyel işletmenin tüm ana kategoriler için başvuruda bulunabileceği yarışmada, SEVAP ve EVÜ kategorileri için gönderilecek projelerin 1 Ocak 2008 tarihinden sonra uygulaması tamamlanmış ya da piyasaya sürülmüş olması gerekiyor.

“Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nın alt kategorilerinde farklı sayıda ödül verilecek. SEVAP’ta, her bir alt grupta en başarılı birer endüstriyel işletme ödüle layık görülürken, EVÜ grubunda en fazla üç ürün ödül almaya hak kazanacak. EVET grubunda ise, en yüksek enerji yoğunluğu azaltma oranına sahip bir endüstriyel işletmeye ödül verilecek. Tüm grupların birleştirilmesi halinde ise ödül sayısı üç işletmeye kadar çıkabilecek.

Yarışmanın ödüllerinin, 2010 yılı Ocak ayının ikinci haftasında düzenlenecek olan “Enerji Verimliliği Haftası” etkinlikleri kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi kurum ve kuruluşların üst düzey temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek bir tören ile verilmesi planlanıyor. Bu törende tüm kazananlara plaket sunulacak. Ancak yarışmanın yalnızca SEVAP kategorisi birincilerinin “proje yönetici”leri üçer bin Liralık nakit ödülünün de sahibi olacaklar.

Son başvuru ve teslim tarihi 30 Eylül 2009 olan yarışmanın şartnamesine ve başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/sanayide-enerji-verimliligi-proje-yarismasi-senver---10_70780.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • yarışmaya katılmak istiyorum. yusuf-kose@hotmail.com.tr YANITLA
  • Örnek alınarak ,diğer sektörlere de uygulanabilirliği değerlendirilmeli. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!