Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sasakawa Risk Azaltma Ödülleri, Planlı Kentlere Verildi

BM Uluslararası Afet Azaltma Stratejisi (UNISDR) kuruluşu tarafından, iki yılda bir verilen Sasakawa Risk Azaltma Ödülleri’nin kazananları belli oldu. Jüri, ödüle başvuran 32 kent arasından; San Francisco, Santa Fe ve Vancouver'ı "BM Afet Zararlarının Azaltılması Sasakawa Ödülü"ne layık buldu.

yapi.com.tr
Sasakawa Risk Azaltma Ödülleri, Planlı Kentlere Verildi

BR>Birleşmiş Milletler Uluslararası Afet Azaltma Stratejisi (UNISDR) kuruluşu tarafından, 1987 yılından bu yana iki yılda bir verilen Sasakawa Risk Azaltma Ödülleri’nin kazananları belli oldu. Ödüller, 8 -13 Mayıs 2011 tarihlerinde Cenevre’de gerçekleşen "Küresel Platform" (Global Platform) kapsamında düzenlenen törende sahiplerine teslim edildi.

Ödüle başvuran projeler, aralarında TMMOB Şehir Plancıları Odası Afet Komisyonu üyesi, ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Balamir ’in de bulunduğu dört uzmandan oluşan uluslararası BM Sasakawa Jürisi tarafından değerlendirildi.

UNISDR tarafından 2010-2011 yılları arasında yürütülen "Dirençli Kentler Kampanyası" nedeniyle, 50 bin Dolar tutarındaki ödülün bu yıl özellikle risk azaltma çabalarında başarılı olan kent yönetimlerine verilmesi öngörüldü.

"Dirençli kentler", UNISDR tarafından;

"Ortaya çıkması muhtemel doğal afet zararlarının yanı sıra, yanlış kararlar, ihmaller ve kazalar gibi insan tarafından yaratılan riskleri de önceden tanımlayarak, olası felaketlere karşı gerekli direnci göstererek, zararları en aza indirecek planlama yaklaşımına sahip,  kent yönetimlerinin yanı sıra toplumun her kesiminin duyarlılığını ile oluşturulan katılımcı planlama anlayışı ile yönetilen kentler" olarak tanımlanıyor.

Uluslararası kampanyaya katılan 635 kent yönetimi arasında İstanbul , Yalova ve Antalya olmak üzere Türkiye’den de üç başvuru gerçekleşti.

Ödül için 32 kent adına başvuru yapılırken, bunlardan yalnızca 25’i jüri tarafından değerlendirmeye uygun bulundu. Değerlendirmeye alınan başvurulardan altısı, üç farklı ödül kategorisi için seçilirken, San Francisco , Santa Fe ve Vancouver kentleri "BM Afet Zararlarının Azaltılması Sasakawa Ödülü"ne layık görüldü.

BM-Habitat tarafından desteklenen Bhubaneswar (Hindistan) kentinin , Deprem Yeniden Yapılandırma ve Rehabilitasyon Otoritesi "ERRA” ile Guatemalalı “CEPREDENAC” kuruluşu ise Liyakat Sertifikası ve Seçkinlik Sertifikası’na değer görüldü.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/sasakawa-risk-azaltma-odulleri-planli-kentlere-verildi_87422.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!