Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Senior Residance" Yarışmasında Birincilik Ödülü Türk Ekibin

Alman yazılım firması Nemetschek tarafından Ağustos 2003'te açılan "Senior Residence - Yaşlılar Evi" uluslararası mimari proje yarışması sonuçlandı.

yapitr/ Deniz Türkeri
"Senior Residance" Yarışmasında Birincilik Ödülü Türk Ekibin

br/>
Alman yazılım firması Nemetschek tarafından Ağustos 2003'te açılan "Senior Residence - Yaşlılar Evi" uluslararası mimari proje yarışması sonuçlandı. 3 Haziran 2004 tarihinde Almanya'da toplanan jüri Selim Velioğlu, Yüksel Demir, Orkun Özüer'den oluşan ekibin tasarladığı projeyi birinci seçti.

Firmanın Almanya'da sahip olduğu arsa esas alınarak tasarlanan proje, değişik çevre ve iklim şartlarında da uygulanabilecek bir modele sahip.
Yaklaşık 3.500 m² kapalı alanı içeren ihtiyaç programını oluşturan konuk odaları (45 birim), sosyal mekanlar ve servis hacimleri sürprizli, keşfe açık, insani bir çevre elde etmek amacıyla; "koridor üzerindeki odalar"dan oluşan alışılmış huzur evi anlayışından farklı olarak kurguda bağımsız kimlikler olarak ayrıştırılmışlar. Üreyebilen bir doku niteliğindeki tasarımın temel unsuru olan "ev"ler çeşitli biçimlerde bir araya gelerek avlu, bahçe, sokak gibi ardışık dış mekanlar tanımlamakta.

Birimleri bağlayan dolaşım alanları ise soğuk iklimlerde "kış bahçeleri", sıcak iklimlerde de gölgeli "revak"lar olarak öngörülmüş. İhtiyaç programında yer alan kafeterya, spor - sağlık merkezi, kütüphane ve alışveriş birimleri ise kurgu içinde tanımlı odaklar oluşturacak biçimde ayrı kesimlerde konumlandırılmış. Her birime, kullanıcı kendi istek ve beğenileri doğrultusunda düzenleyebileceği bir bahçe sunan tasarımda doğa dostu, ekolojik enerji sistemleri kullanılmış.
Tümüyle bir "iletişim ortamı" olarak tasarlanan çevrenin, belirtilen özellikleri ile temel kullanıcıların yanı sıra onların yakınlarına ve ziyaretçilerine de çekici bir yaşantı sunacak özelliklere sahip.

PROJE EKİBİ:

Mimari Tasarım: Selim Velioğlu, Yüksel Demir, Orkun Özüer

Sunum: Barış Canpolat, Kübra Yılmaz, Nazlı Mausoğlu, Sunay Yusuf, ErceFundaPROJEDEN ÖRNEKLER:http://www.yapi.com.tr/yarismalar/senior-residance-yarismasinda-birincilik-odulu-turk-ekibin_13488.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!