Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2011 Öğrenci Odağı Yarışması’nın Galibi Louis Boulet

27 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2011 ile Öğrenci Odağı Yarışması’nı kazanan isim belli oldu. Londra’daki Leicester Square Odeon’da gerçekleştirilen prestijli Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri töreninde École Nationale Supérieure Louis Lumière ve Louis Boulet’nin kazandığı ilan edilirken, okula yaklaşık 45.000 Euro

yapi.com.tr
Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2011 Öğrenci Odağı Yarışması’nın Galibi Louis Boulet

27 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2011 ile Öğrenci Odağı Yarışması’nı kazanan isim belli oldu. Başlangıçta yarışmak üzere seçilen 200 kurum içinden altı kıtadan 10 öğrenci, yarışmanın son aşamasında yer almak üzere kısa listeye kaldı. Londra’daki Leicester Square Odeon’da gerçekleştirilen prestijli Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri töreninde École Nationale Supérieure Louis Lumière'den Louis Boulet’nin kazandığı ilan edilirken, okula yaklaşık 45 bin Euro değerinde Sony dijital görüntüleme ekipmanı da ödül olarak hediye edildi.

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz”

Öğrencilere son meydan okumayı tamamlamaları için ödül töreni öncesinde bir aylık süre tanınmıştı. Kendilerine 'Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz' teması verilen öğrencilerden, Sony’nin SLT-A55 fotoğraf makinelerini kullanarak eylemler ve hareket konulu bir dizi fotoğraf çekmeleri istendi. “Bugün artık sözlerle eylem arasındaki ilişkinin hiç olmadığı kadar sorunlu olduğu, karmakarışık bir toplum içinde yaşıyoruz. Düşünmeden hareket edebilir miyiz? Her zaman hareket etmeden önce düşünmeli miyiz? Hiçbir şey yapmama riskine girmek pahasına mı? Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz sözü doğru mu?" diyen Louis Boulet, çektiği fotoğraflarla ilgili olarak şunları söylüyor: 

"Bu fotoğraf dizisi, banallikten faşizme giden bu belli belirsiz geçişi gözler önüne seriyor. Ne var ki, çözüm, şayet gerçekten varsa, ardı arkası gelmeyen tartışmalarda değil, tek başına söz ya da eylem olmayan, aslında içinde her ikisinden de bir şeyler barındıran bir hareket; fotoğrafçılık içinde gerçekliğin gözlemlenmesi ve analiz edilmesi ile başlıyor".

Kısa listeye kalan on fotoğrafçı da festivaldeydi

Louis Boulet ve kısa listeye kalan diğer dokuz fotoğrafçının hepsi, Londra’daki Somerset House’daki Dünya Fotoğraf Festivali’ne katıldı. Öğrenciler, sektörün simge haline gelmiş isimleri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen konferans, sohbet ve derslere katıldı. Ödül kazanan ve kısa listeye kalan fotoğraflar da Londra’daki Dünya Fotoğraf Festivali kapsamında sergileniyor. Dünyanın en üst düzey öğrenci fotoğraf ödülü haline gelen Öğrenci Odağı, bünyesinde bir fotoğrafçılık programı bulunduran dünyanın tüm üniversitelerine açık. 2011 sezonunda, altı kıtadan 200’ü aşkın kurumdan başvuru alan yarışma, 2010 yılında 120 kurumdan, ilk yapıldığı 2007 yılında ise sadece on Avrupa üniversitesinden başvuru almıştı.

Tate Müzesi’nin yaratıcı gençlere yönelik Young Tate Online adlı dijital programı ile işbirliği içinde oluşturulan öğrenci yarışmasında bu yılın konusu, eleştirmenlerin de büyük beğenisini toplayan Londra’daki Tate Modern Müzesi’ndeki EXPOSED fotoğraf sergisine dayanıyordu. 2010 Öğrenci Odağı ortaklık projesi, Tate’in seyirciler ile yeni ve yaratıcı yollarla temasa geçmek üzere platformlar arası çalışarak Tate galerilerinin duvarlarının ötesine uzanma amacını da yansıtıyor. Öğrencilerden, sergide araştırılan konulardan esinlenen görüntüler sunmaları istenirken, ortaya son derece etkileyici bir kısa liste çıktı.

Kısa listeyi belirleyen jüri heyetinde, fotoğrafçılık camiasından şu prestijli isimler bulunuyordu:

New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu Fotoğrafçılık ve Görüntüleme Profesörü ve Başkanı Deborah Willis, Sao Paolo Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Küratörü Eder Chiodetto, The Guardian, The Observer ve guardian.co.uk Fotoğraf Direktörü Roger Tooth, Amerika Yabancı Basın Kulübü Ödülü ve Les Rencontres d’Arles’da Le Prix Dialogue sahibi Simon Norfolk ve dünya çapında sergilenen Yabancılar adlı portre serisi ile tanınan fotoğrafçı Shizuka Yokomizo.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/sony-dunya-fotograf-odulleri-2011-ogrenci-odagi-yarismasinin-galibi-louis-boulet_87163.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!