Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihsel Kentler Birliği Ödülleri

Tarihsel Kentler Birliği tarafından verilen 2002 yılı Koruma Ödülleri'ni kazananlar belirlendi. 16 üye belediyenin çeşitli projelerle katıldığı yar

Yapı Dergisib>Tarihsel Kentler Birliği tarafından verilen 2002 yılı Koruma Ödülleri'ni kazananlar belirlendi. 16 üye belediyenin çeşitli projelerle katıldığı yarışmada ödül dağılımı şöyle gerçekleşti:

Başarı Ödülleri
"Ağırnas'ta Sinan Evi"
Mimar Sinan'ın çocukluğunun geçtiği mekânları da içerdiği varsayılan tarihsel yapı ile çevresindeki yapılar ve bunların altındaki daha eski dönemlerden kalma yer altı mekânlarının restorasyonu, Kültür Bakanlığı tarafından Ağırnas Belediyesi'nin katkıları ve Erciyes Üniversitesi'nin mimarlık hizmetleri desteğiyle yapılıyor.

"Diyarbakır Surlarına Kavuşuyor"
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık beş kilometre uzunluğundaki Diyarbakır surlarını kent yaşamı ve peyzajıyla daha güçlü bütünleştirebilmek için başlattığı projede uygulama aşaması sürüyor. Önceki dönemlerden kalma ve sur diplerinde işgalci konumdaki 500 kadar düzensiz işyeri temizlendi. Suriçi bölgesi'ndeki tarihi sokakların bakımı, onarımı ve eski Diyarbakır evlerinden birinin restorasyonuyla desteklenen uygulama, bütün tarihsel kent merkezinin altyapı yenilenmesiyle de bütünleşiyor.

"İzmir Tarihiyle Tanışıyor"
İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü'nün başlattığı çalışmalardan "Agora" projesi, antik merkezin kentle bütünleştirilmesini, tarihsel Kemeraltı semti ve Kadifekale aksı içinde ziyaret edilir bir ören yerine dönüşmesini hedefliyor. Ayrıca Agora arkeolojik alanına komşu konumdaki tarihsel dokuyu oluşturan yapıların ve sokakların da kültür, turizm ve geleneksel ticaret odaklı yenilenmesi amaçlanıyor.
"Bakımlı Cepheler Projesi" ise Alsancak semtindeki 1448-1449 numaralı sokakların cephe, döşeme ve kent mobilyalarının bakım, onarım, boyama ve yenileme uygulamalarını kapsıyor.

Özendirme Ödülleri
* Hükümet Caddesi'ni yayalaştırıp, yapı cephelerinin görünümlerini yenileyen, sokak düzenlemelerini gerçekleştiren Bartın Belediyesi;
* Eskişehir'deki tarihsel Eski Hal Binası ve kompleksini "Haller Gençlik Merkezi" olarak yenileyen Eskişehir Belediyesi;
* Muğla'da belediye tarafından satın alınan geleneksel bir Muğla Evi'ni yerel kültürlerin ve halk sanatının tanıtılıp inceleme ve araştırmalara olanak sağlandığı bir kültür ve işleviyle restore eden Muğla Belediyesi.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/tarihsel-kentler-birligi-odulleri_2871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!