Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tasarımlar "Engel" Tanımadı

İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen "Engelsiz Kişisel Yaşam Alanı ve Mobilya Tasarım Yarışması"nda kazananlar belli oldu!

yapi.com.tr
Tasarımlar "Engel" Tanımadı

b>İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen "Engelsiz Kişisel Yaşam Alanı ve Mobilya Tasarım Yarışması"nda kazananlar belli oldu! T.M.M.O.B. İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi ve proje destekçisi AYDER (Alternatif Yaşam Derneği) ve ana sponsor ODDA engellilere rahat bir yaşam alanı sağlamak, gündelik yaşamlarında yaşadıkları sıkıntıları biraz olsun hafifletmek ve "çevrelerinin de kendilerine engel teşkil etmesini" önlemek amacıyla, tasarımcıları düşünmeye teşvik etti. Onlarca içmimar, endüstri ürünleri tasarımcısı, çizdikleri tasarımlarla "engellilerin önündeki engelleri" kaldırmaya çalıştı.

ODDA'nın ana sponsorluğunu, Beykent, Bahçeşehir ve Maltepe Üniversiteleri'nin ise yan sponsorluğunu üstlendikleri yarışmaya, Almanya ve Fransa'dan da tasarımcılar projeleri ile katıldı. Yarışmada dereceye girenler, 3 Haziran 2006 tarihinde Adress İstanbul Dekorasyon Merkezi'nde ödüllerini aldılar. Organizasyonunu Birikim Medya'nın üstlendiği etkinlik, Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

T.M.M.O.B İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı Adil Öngel, toplumsal bir proje çalışması olan tasarım yarışmasının amacının, toplumu bilinçlendirmek ve sorumluluk duygusunu artırmak olduğunu söyledi. Öngel, yarışma misyonunun da, "Engelli kişilerin yaşam kalitesini artırarak, yaşadıkları odayı ve mekanı fonksiyonel ve ergonomik şartlara uygun kılmak" olduğunun altını çizdi. Adil Öngel ayrıca yarışma sürecinde "İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi ile iş birliği yapan sponsor firmalara özellikle de AYDER(Alternatif Yaşam Derneği)'e ve ödül kazanan tasarımların hayata geçirilmesi konusunda katılımcıları destekleyen ODDA firmasına çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda çeşitli yarışma ve etkinliklerle bu geleneğin devam ettirilmesi, toplumsal bilinci artıracak, birlik ve beraberliğe katkıda bulunacak önerilere de açığız" dedi.

Maltepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiler İnan, Bahçeşehir Üniversitesi İçmimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Çiçek, Marmara Üniversitesi İçmimarlık Bölümü öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr.Türker Şencan, Marmara Üniversitesi İçmimarlık Bölüm Başkanı Prof. M. Yalçın Özel, ETMK Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Yalım, Beykent Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sercan Yıldırım, İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı Adil Öngel, Yrd. Doç. Saadet Aytis, İçmimar Atilla Kuzu'dan oluşan jüri, "profesyonel" ve "öğrenci" olmak üzere 2 ayrı kategoriden gelen tasarımları değerlendirdi.

Çok sayıda başvurunun söz konusu olduğu yarışmada, jüri, "profesyonel" kategorisinde oy çokluğu ile birinci olacak proje bulunmadığına karar verirken, 2.'lik ödülünü Ertunç Vatanperver'e, 3.'lük ödülünü de Mustafa Emer Olur ve Sevinç Coşkun'a verdi. "Öğrenci" kategorisinde ise, 1.'lik ödülü Esra Çebi'nin, 2.'lik ödülü Çağdaş Sevinç'in, 3.'lük ödülü de Sümeyye Tahran'ın oldu.

Yarışmada profesyonel kategoride yarışarak 2. olan Ertunç Vatanperver 3 bin YTL , 3. olan Mustafa Emre Olur ve Sevinç Coşkun 2 bin YTL ile, öğrenci kategorisinde 1. olan Esra Çebi diz üstü bilgisayar ve Kıbrıs' Chatteu Lampausa Girne 5 yıldızlı otelde 1 haftalık 2 kişilik tatil, 2. olan Çağdaş Sevinç'e 1 adet Konica-Minolta yazıcı ve Antalya 5 yıldızlı Majesty Mirage Park Resort'ta 1 haftalık 2 kişilik tatil, 3. olan Sümeyye Tahran ise bir adet Kodak dijital fotoğraf makinesi ve Ağva Motel Tahir'de 1 günlük 2 kişilik tatille ödüllendirildi.

Öğrenci kategorisinde yarışan Ufuk Doğan, Esra Kıyıcı, Onur Özkök ve Erdem Zeren dahil olmak üzere tüm yarışmacılara Tasarım Yayıncılık'ın Best of Best Mimarlık dergisinin 1 yıllık aboneliği hediye edildi. Ufuk Doğan ayrıca, Mansiyon ödülü olarak 3D Max Kursu kazandı.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/tasarimlar-engel-tanimadi_46617.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!