Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Urban Age Ödülü "Barış İçin Müzik" Projesinin Oldu

Alman Deutsche Bank ve London School of Economics’in düzenlediği "Urban Age Ödülü"nü 'Barış İçin Müzik' projesi ile Edirnekapılı çocuklar aldı. Çocuklara ödülünü Bakan Babacan ve Başkan Topbaş verdi.

Emlak Times
Urban Age Ödülü "Barış İçin Müzik" Projesinin Oldu

Alman Deutsche Bank ve London School of Economics’in düzenlediği "Urban Age Ödülü"nü 'Barış İçin Müzik' projesi ile Edirnekapılı çocuklar aldı. Çocuklara ödülünü Bakan Babacan ve Başkan Topbaş verdi.

Deutsche Bank Uluslararası Forumu Alfred Herrhausen Topluluğu ile London School of Economics tarafından düzenlenen "Urban Age İstanbul Konferansı", 5-6 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. 2007’de Hindistan’ın Mumbai ve 2008’de Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde düzenlenen Urban Age Konferansı’na bu yıl İstanbul ev sahipliği yaptı.

Konferansa paralel olarak düzenlenen "Workshop Çalışması ve Urban Age Ödülü", Emirgan’daki Sabancı Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Deutsche Bank Yönetim Kurul Başkanı Josef Ackerman, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırlarında dahilinde yarışmaya katılan 87 projeden "Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi", "Renovatio - Engelleri Kaldır Hareketi", "Barış İçin Müzik, Umut Çocukları Derneği - Bakırköy Gençlik Evi" ve "Emeğini Değerlendirme Vakfı" finale kaldı. Yarışmada 100 bin dolarlık ödülü Edirnekapı’da 7-14 yaşları arasındaki çocuklara ücretsiz müzik eğitimi sağlayan Mehmet Selim Bakı’nın yürüttüğü ‘Barış İçin Müzik’ isimli proje kazandı. Dereceye girenlere ödülleri Bakan Ali Babacan, Başkan Kadir Topbaş ve Josef Ackerman tarafından verildi.

Ödül töreninde konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Deutsche Bank ve London School of Economics önderliğinde düzenlenen konferansta iki gün boyunca İstanbul’daki kentleşme ile ilgili sorunların tartışılacağını belirterek, dünyada her gün 180 bin kişinin şehirlere göç ettiğini Ali Babacan, "2030 yılında dünya nüfusunun yüzde 60’ının şehirde yaşaması bekleniyor. Ülkemiz de son verilere göre nüfusun yüzde 75’i, yani dörtte üçü kentlerde yaşıyor. Kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte varoş denen bölgeler kente dönüşüyor. Çarpık yapılaşma çarpık toplumsal yapılaşmayı da beraberinde getiriyor. Bu nedenle kentsel dönüşümlerin yapılması gerekiyor" diye konuştu.

İstanbul’a 5 yılda 19 milyon TL yatırım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul’un 3 medeniyete başkentlik yapan, tarihin çeyiz sandığı bir şehir olduğunu belirterek, 5 bin 400 kilometrekare alana sahip İstanbul’un nüfusunun 14 milyona yaklaştığını kaydetti.

Kentin 50 yıllık sürede İstanbul 12 milyon göç aldığını, çarpık yapılaşma ve arazi kullanım kararlarının olmaması nedeniyle çarpık kentleşmenin ortaya çıktığını vurgulayan Kadir Topbaş, "Beş yılda yaptığımız 19 milyon dolarlık yatırımın yüzde 50’den fazlasını ulaşıma harcadık. İstanbul artık dünyanın nabzını tutan bir kent haline geldi. İstanbul artık sanayi hattından çıkıp turizm, fuar, kongre, finans ve eğitim kenti olacak" dedi.

Yapılan yatırımlar sayesinde İstanbul’un artık dünyanın nabzını tutan bir şehir haline geldiğinin altını çizen Başkan Topbaş, "Bu kent sadece son bir yılda Dünya Su Forumu, IMF-Dünya Bankası Toplantısı, Dünya Mimarlar Kongresi, Dünya Medya Patronları Kongresi gibi çok sayıda uluslararası organizasyona başarıyla ev sahipliği yaptı. Planladığımız 618 kilometrelik metro ağıyla ulaşım sorununu çözeceğimiz İstanbul, iki kıtanın ve medeniyetlerin buluştuğu bir kent olarak uzun vadeli, mutlu bir yaşam şehri olacak" şeklinde konuştu.

"Barış İçin Müzik" projesi

Urban Age ödülünü almak için İstanbul’un dört bir yanından eğitim, sağlık, konut, ulaşım, güvenlik ve ekoloji alanında yapılan projeler katıldı.Ricky Burdett, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Çağlar Keyder, Behiç Ak, Enrique Norten, Anthony Williams ve Han Tümertekin’den oluşan uluslararası jüri İstanbul’da kentsel çevre kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunan beş finalisti belirledi.

Ödül, kentsel yaşamın ayrılmaz bir parçası olan müziğin kentlileri bir araya getiren özelliğine vurgu yapan 'Barış İçin Müzik' projesi ile Edirnekapılı çocuklar aldı.

Proje Edirnekapı’da gerçekleştirilen ve bölgede okul çağındaki 7-14 yaşları arasındaki çocuklara ücretsiz müzik eğitimi sağlıyor, onlara gösteriler için yeni olanaklar oluşturmayı planlıyor. 2005 yılından bu yana devam eden ve 250 çocuğu kapsayan bu çalışma bölgedeki devlet okullarına ait,kullanılmayan depo alanının renkli ve ferah bir mekana dönüştürürken,çocuklar için okul sonrası akordeon çalabilecekleri, kompozisyon öğrenebilecekleri, birlikte  müzik yapıp yemek yiyebilecekleri önemli bir sosyal ve kültürel kullanım alanı sağlıyor.

Farklı yaşlardan ve çeşitli sosyal geçmişlerden gelen genç kızlar ve erkekler,kendilerini müziğe adamış gönüllü müzisyenler ve aileler ile beraber boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebiliyorlar.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/urban-age-odulu-baris-icin-muzik-projesinin-oldu_74190.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!