Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'W' Avrupa Mimari Tasarım Yarışması

Fransız Wilmotte Vakfı'nın düzenlediği mimarlık öğrencilerine açık "W Ödülleri" yarışması, Avrupa mirasınının korunmasının ve gelişiminin önemini bilinçli bir şekilde vurgulamayı hedefliyor. Yarışmanın bu bağlamdaki konusu ise, çağdaş dünyada 'mimari nakil' olarak tanımlanmış. Öğrenciler kadar genç mimarlara da yönelik olarak düzenlenen yarışmanın

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

'W' Avrupa Mimari Tasarım Yarışması 'W' Avrupa Mimari Tasarım Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 15 Eylül 2008
TESLİM TARİHİ 15 Ekim 2008
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 1 Şubat 2009
+ Ajandama Ekle

ransız Wilmotte Vakfı’nın düzenlediği mimarlık öğrencilerine açık “W Ödülleri” yarışması, Avrupa mirasının korunmasının ve gelişiminin önemini bilinçli bir şekilde vurgulamayı hedefliyor. Yarışmanın bu bağlamdaki konusu ise, çağdaş dünyada ‘mimari nakil’ olarak tanımlanmış.

Öğrenciler kadar genç mimarlara da yönelik olarak düzenlenen yarışmanın 2008 ayağı, İtalya’nın Latina kasabasında konumlanan bir su kulesinin yeniden ele alınmasını konu ediyor. Kentsel alana entegre edilmesi beklenen ve kültürel miras değeri taşıyan yapının, yeni bir de peyzajla kullanıma açılması hedefleniyor.

Proje Konusu:
1970’lerde inşa edilmiş ve günümüze taşınmış olan su kulesi, 2000 metrekarelik yeni bir ofis yapısı olarak elden geçirilecek ve vakfın asıl hedefi olan ‘mimari nakil’ başlığı üzerinden yeni olanaklar sunacak. Geleneksel şemanın oldukça dışında olan bu yılın konusu, 20’inci yüzyılın yakın tarihli mirasına ilgili katılımcıların dikkatini çekmeyi hedefliyor.

Yarışma Takvimi:
Son Başvuru Tarihi: 15 Eylül 2008
Teslim Tarihi: 15 Ekim 2008
Jüri Değerlendirmesi: Kasım 2008
Sonuç Bildirim Tarihi: Şubat 2009

Değerlendirme Kriterleri:
Yarışmanın değerlendirmesi sırasında göz önünde bulundurulacak özellikler strateji, yenilikçilik, fizibilite ve naklin bütüncül kalitesi olarak sıralanıyor.

31 Aralık 2004 tarihi ve sonrasında mezun olmuş mimarlar ile mimarlık öğrencilerine açık olan yarışma, Avrupa Birliği ve İsviçre’nin tanıdığı mimarlık belgelerini dikkate alıyor. Yarışmaya bireysel olarak veya iki kişilik bir takım halinde katılmak mümkün.

Meslek pratisyenleri, mimarlar, sanatçılar ve tanınmış gazetecilerden oluşan yetkin ve uluslararası bir jürinin kararlaştıracağı burs ödülleri şöyle:
Birincilik Ödülü: 4 bin Euro’luk burs
İkincilik Ödülü: 3 bin Euro’luk burs
Üçüncülük Ödülü: 2 bin Euro’luk burs

Latina Kasabası:
Roma’nın 50 kilometre güneyinde konumlanan ve 180 bin kişilik nüfusuyla oldukça yeni bir yerleşim olan Latina, 1930 yılların İtalyan kent planlama hareketi sırasında, su dolu havzaların kurutulması ile kurulmuş. Genel olarak 30’ların mimari yaklaşımlarının karakterize ettiği kent, özellikle düzenliliği ile dikkat çekiyor. Yalın estetik kurallar ve 20 yy. başı İtalya’sının sosyal durumunun etkisiyle meydana çıkan kent, kent planlama ve yapılı çevreyi mükemmel bir şekilde özetliyor. Piazza del Quadrato ve Piazza della Liberta arasında uzayan tarihi yol, tasarıma ilham veren ve günümüze uzanan üslubun iyi bir örneği olarak görülebilir.

Yarışmaya başvurmak için lütfen tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/w-avrupa-mimari-tasarim-yarismasi_62660.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!