Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU

Yılın Yeşil Beyni Yarışması 2015

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği lise ve üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası proje yarışmaları ile 2015’in “Yeşil Beyinleri”ni arıyor.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Yılın Yeşil Beyni Yarışması 2015 Yılın Yeşil Beyni Yarışması 2015
SON BAŞVURU TARİHİ 25 Mayıs 2015
DÜZENLEYEN

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı

OKUL-ÖĞRENCİ / PROFESYONEL Okul-Öğrenci
WEB ADRESİ

http://greenbrain.ncc.metu.edu.tr/tr/

E-POSTA

nccgb@metu.edu.tr

 

İLETİŞİM: A: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Kalkanlı, Güzelyurt, KKTC T: +90 (392) 661 21 02 F: +90 (392) 661 21 03
+ Ajandama Ekle

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından, yaşamsal üçlü olarak nitelendirilen çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 25 Mayıs 2015.

2012 yılından bu yana gerçekleştirilen, geçtiğimiz yıl 17 farklı ülkeden 271 projenin katıldığı yarışmaya bu yıl da katılım için iki kişilik takımlar oluşturulması gerekiyor. Takımlar yarışmaya, çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında geliştirdikleri özgün projeler ile katılabilecekler. Yılın Yeşil Beyinleri, Eylül 2015 ’te finale kalan beş takımın projelerini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda sunmasının ardından uluslararası jüri tarafından belirlenecek.

Başvurular internetten…

Üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Yeşil Beyni Yarışması’na katılmak isteyen takımlar, çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında özgün projelerini 2 bin kelimeyi aşmayacak ve kısıtlı sayıda şekil veya tablo ile destekleyerek İngilizce olarak hazırlayacaklar. Projelerde sürdürülebilirlikle ilişki, özgünlük, yapılabilirlik, etkinlik, fizibilite analizi ve yazım/çizim kalitesi kriterleri aranıyor. 

Yarışmanın internet adresinden yapılan elektronik başvuruların ardından gerçeklecek değerlendirme sonunda, ilk beşe giren takımı oluşturan öğrenciler, bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilecek. Tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor.


Lise öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Genç Yeşil Beyni Yarışması'nın konusu da yine yaşamsal üçlünün sürdürülebilirliği. İki lise öğrencisinden oluşturulan takımlar, en fazla 3 şekil ve 1 tablo ile destekleyeceği 1.000 kelimeden oluşan özgün projelerini Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlayabilecekler. Aynı internet adresinden başvuru yapılan yarışmanın birincisi, yine finale kalan beş takımın Eylül ayında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yapacağı sunumun ardından belirlenecek. Yarışmada birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

Geçen yılın kazananları...

Geçtiğimiz yıl yarışmanın liseler kategorisinde Pakistan Karachi Grammar School’dan Daniyal Motan ve Arvin Anoop “Kınkanatlı Böcek Yöntemiyle Su Toplama” başlıklı projeyle birincilik, Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi’nden Şevval İlke Güneysu ve Ezgi Nur Benek “Dedemden Torunuma” başlıklı proje ile ikincilik, Muğla Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nden Emre Hatay ve Ahmet Özer “ALGAIR Kavram Proje Bildirisi” başlıklı proje ile üçüncülük ödüllerini almıştı.

Üniversite öğrencilerine yönelik yarışmada ise Hindistan SAICE’den Pranav Agarwal ve Mukunda Bundredi “Sivrisineğe Karşı Güneş” başlıklı proje ile birinci, Endonezya Institute Technology’den Bandung Amalia Nur Alifah “Çevre Dostu Diş Macunu İçin İstiridye Kabuğu” başlıklı proje ile ikinci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Ülker İmge Koca ve Aliye Bihter Günay “Vakumlanan Buharlaştırıcıdan Saf Su Üretimi, Biyogaz Sürecinden Temiz Enerji ve Arıtılan Atıktan İyileştirilmiş Kömür Elde Edilmesi” başlıklı proje ile üçüncü olmuşlardı.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/yilin-yesil-beyni-yarismasi-2015_128186.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!