Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Zaman Nerede Kalır, Maga?’

‘Zaman Nerede Kalır, Maga?’

NTV
‘Zaman Nerede Kalır, Maga?’

br/> İlker Maga’nın “zaman” konulu fotoğrafı, Alman Bilimler Akademisi’nin bu yılkı ödülü olan “Zaman nerede kalır?” konusunu anlatan en başarılı dört çalışmadan biri seçildi. Bilimler Akademisi’nin “Zaman nerede kalır?” ödül töreni 16 Temmuz’da Münih’te gerçekleştirilecek ve seçilen eserler bir kitapta toplanacak.


Merkezi Berlin’de bulunan ve yüzyıllık bir geçmişi olan Alman Bilimler Akademisi (Die Junge Akademie - Der Deutschen Akademie der Wissenschaften und der Deutschen Akademie der Naturforscher), 2005 yılının ödül konusu olarak “zaman”ı belirlemişti. Beş yıldır saptadığı önemli bir konuda ödül veren Bilimler Akademisi, bütün disiplinlere açık bir katılım ve böylelikle disiplinler arası karşılaştırmayı hedefliyor.

Ödül seçici kurul başkanı Ullrich Krotz’un yaptığı açıklamaya göre, 2005 yılında, ödül için yapılan 735 başvuruyla rekor bir düzeye ulaşıldı. “Zaman nerede kalır?” ödülüne bu yıl en çok felsefî ve edebî denemelerle katılındı. Bunun yanında heykel, video, kolaj, desen, grafik, resim, kitap, kart oyunu ve fotoğraf çalışmaları gibi ürünler gönderildi.

İlker Maga’nın bir deniz kenarında kum fırtınası olduğu bir sırada saate ulaşmaya çalışan adam fotoğrafı, zamanı en iyi anlatan dört çalışmadan biri, aynı zamanda zaman kavramını fotografik olarak anlatan en başarılı çalışma seçildi.

1965 yılında Adana’da doğan ve fotoğrafçılığının yanı sıra yazarlığıyla da tanınan İlker Maga, 23 yılda hazırladığı “Bisikletler” çalışmasını ilk kez geçen yıl İstanbul’da izlenime sunmuştu. “Bisiklet Ateşi” adını taşıyan sergi, Ekim 2005’ten bu yana Almanya’da gezici sergi olarak fotoğrafseverlerle buluşuyor.

İlker Maga, Ekim 2005’te Ara Güler ile “İnsansız Anı Olmaz” kitabını gerçekleştirmiş, 2006 Ocak ayında ise Henri Cartier-Bresson’un yazılarını biraraya getirdiği “Karar Anı” kitabını yayımlamıştı.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/zaman-nerede-kalir-maga_43047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!