Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zonguldak Lavuar Koruma Alanı ve Çevresi Koruma, Planlama, Kentsel Tasarım, Mimarlık ve Peyzaj Düzenleme Yarışması

Zonguldak Belediyesi tarafından gerçekleştirilen serbest, ulusal ve tek kademeli “Zonguldak Lavuar Koruma Alanı ve Çevresi Koruma, Planlama, Kentsel Tasarım, Mimarlık ve Peyzaj Düzenleme Proje Yarışması”, Zonguldak kent merkezindeki eski kömür yıkama tesislerinin kısmen yer aldığı lavuar alanı ve yakın çevresindeki kentsel alana ilişkin

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Zonguldak Lavuar Koruma Alanı ve Çevresi Koruma, Planlama, Kentsel Tasarım, Mimarlık ve Peyzaj Düzenleme Yarışması Zonguldak Lavuar Koruma Alanı ve Çevresi Koruma, Planlama, Kentsel Tasarım, Mimarlık ve Peyzaj Düzenleme Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 1 Haziran 2010
TESLİM TARİHİ 15 Haziran 2010
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 24 Haziran 2010
+ Ajandama Ekle

B> Zonguldak Belediyesi tarafından gerçekleştirilen serbest, ulusal ve tek kademeli “Zonguldak Lavuar Koruma Alanı ve Çevresi Koruma, Planlama, Kentsel Tasarım, Mimarlık ve Peyzaj Düzenleme Proje Yarışması”, Zonguldak kent merkezindeki eski kömür yıkama tesislerinin kısmen yer aldığı lavuar alanı ve yakın çevresindeki kentsel alana ilişkin tasarımları kapsıyor.

Yarışma, Zonguldak Belediyesi, Merkez Terakki Mahallesi, Milli Egemenlik Caddesi’ne cepheli, Cumhuriyet Dönemi’nin ilk sanayi tesislerinden biri olan, kentin bir dönem kültürünü belgeleyen ve endüstriyel miras olarak tescil edilen lavuar tesisinin bulunduğu alan ile yakın çevresini değerlendirmek üzere, kentsel ihtiyaçlar doğrultusundaki koruma, planlama, kentsel tasarım, mimari ve peyzaj düzenleme projelerini bekliyor.

En az bir mimar, bir şehir plancısı ve bir peyzaj mimarı bulundurmak koşulu ile TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası’na kayıtlı üyelerden oluşan ekiplerin katılabileceği yarışmada, ekiplerin alanın niteliğine bağlı olarak diğer disiplin alanlarından danışmanlık hizmeti almaları da tavsiye ediliyor.

Zonguldak Belediyesi'nin kente dair vizyonu, “kentsel kimliğini koruyarak kalkınan, katılımcı planlama ile gelişen, çağdaş şehircilik ilke ve esaslarının uygulandığı, tarihi ve doğal çevreyi koruma bilinci ile halk sağlığının ön planda tutulduğu, demokratik düşünceyi esas alan, modern ve etik değerleri benimseyen sorumluluk sahibi idarecilerin ve uzmanlık gerektiren mesleki disiplinlerin organize çalışmaları neticesinde ürettikleri projeler ile yaşayan örnek, evrensel ve marka bir kent yaratmak” olarak tanımlanıyor.Kent merkezinde mülkiyet, jeolojik ve topografik yapı, kömüre dayalı sanayi ile kentsel yaşam mekanlarının iç içe olması, kömür üretimi ve yer üstü yerleşimini olumsuz etkileyen tasman sorunu gibi Zonguldak’a özgü olumsuz eşikler, üst ölçekli politik kararlar, imar ve kıyı mevzuatı, kentsel mekanların kullanımını son derece kısıtlı hale getiriyor. Bu bağlamda yarışma alanı, kentin merkezinde ve kıyıda yer alması nedeniyle, ortak kentsel mekan kullanımları açısından potansiyel taşıyor.

Bu sebeplerden hareketle ve belediyenin kentsel vizyonu paralelinde, lavuar alanı ve yakın çevresinde kömüre dayalı bir kentsel kimliği gelecek kuşaklara taşımak ve kentlinin buluşma dinlenme, kültür ve sanat faaliyetlerini paylaşma alanı olarak düzenlenmesi, yarışmanın konusu ve hedefini ortaya koyuyor.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın İlanı:
30.03.2010
Sorular İçin Son Gün: 26.04.2010 , 17:30
Yanıtların Verilmesi: 03.05.2010
Yer Görme İçin Son Gün: 01.06.2010
Son Teslim Tarihi: 15.06.2010, 17:30
Jüri Değerlendirme: 19.06.2010
Sonuçların İlanı: 24.06.2010

Seçici Kurul:

Danışman Jüri Üyeleri
Erdal ATA- Zonguldak Valisi
İsmail EŞREF – Zonguldak Belediye Başkanı
Prof. Dr. Bektaş AÇIKGÖZ – Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü
Burhan İNAN – Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü
M. Yesari SEZGİN- Zonguldak Kent Konseyi Başkanı
Erdoğan KAYMAKÇI – TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Temsilcisi
Turhan DEMİRTAŞ – TMMOB Mimarlar Odası Zonguldak Temsilcisi

Asli Jüri Üyeleri
Prof. Dr. Gülşen ÖZAYDIN (Jüri Başkanı)- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Kentsel Tasarım Bilim Dalı Üyesi (Mimar- Kent Tasarımcısı)
Doç. Dr. Emre MADRAN- Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi (Mimar)
Doç. Dr. Aysun ÖZKÖSE- Karabük Üniversitesi, Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı (Mimar-Şehir Plancısı)
Doç. Dr. İclal Sema DİNÇER- Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir Bölge Planlama Bölümü, Kentsel Yenileme ve Koruma Bilim Dalı Öğretim Üyesi (Mimar- Şehir Plancısı)
Yrd. Doç. Dr. Aslı ÖĞÜT ERBİL- İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi (Şehir Plancısı-Peyzaj Plancısı)
Mehmet Nazım ÖZER- TMMOB – Şehir Plancıları Odası- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı (Y. Şehir Plancısı)
Kemal ÖZGÜR- TMMOB – Peyzaj Mimarları Odası (Peyzaj Mimarı)

Yedek Jüri Üyeleri
Haluk KARA –TMMOB-Mimarlar Odası (Mimar)
Muhsin MADEN- Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği-TTK (Mimar)
B. Aytuğ AYDOĞDU – TMMOB – Şehir Plancıları Odası (Şehir Plancısı)
Necati UYAR – TMMOB – Şehir Plancıları Odası (Şehir Plancısı)

Raportörler
Gülsüm YILMAZ – Zonguldak Belediyesi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Şehir Plancısı
Özge YÜKSEL– Zonguldak İl Özel İdaresi, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü, Y. Şehir Plancısı

Raportör Yardımcıları
Bekir ÖZTÜRK– Zonguldak Belediyesi, Fen İşleri Müdürlüğü, Harita Teknikeri
Şengül EFE – Zonguldak Belediyesi, Mali Hizmetler Müdürlüğü, Harcama Yetkilisi

Ödüller
Birincilik Ödülü
: 60.000 TL
İkincilik Ödülü: 35.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 20.000 TL
Mansiyon (beş adet, her biri): 10.000 TL

Aynı zamanda gerekli görülmesi durumunda satın alınacak proje için jüri emrine 8.000TL ayrılıyor.

Yarışma şartnamesine ulaşmak ve detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/zonguldak-lavuar-koruma-alani-ve-cevresi-koruma-planlama-kentsel-tasarim-mimarlik-ve-peyzaj-duzenleme-yarismasi_78688.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!