Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Finans Merkezi’nin İlk İş Merkezi Yolda

Emlak Konut GYO, İstanbul Ümraniye 1. Etap’ta arsa satışı karşılığı açtığı gelir paylaşımı ihalesiyle Finans Merkezi’nin ilk AVM ve ticaret merkezinin temellerini atıyor. Arsa için yapılan ilk oturumda 5 firma ve ortak girişim teklif verdi. En yüksek teklif ise Teknik Yapı’dan geldi.

Milliyet Gazetesi
Finans Merkezi’nin İlk İş Merkezi Yolda

Emlak Konut GYO, İstanbul Ümraniye 1. Etap’ta arsa satışı karşılığı açtığı gelir paylaşımı ihalesiyle Finans Merkezi’nin ilk AVM ve ticaret merkezinin temellerini atıyor. Arsa için yapılan ilk oturumda 5 firma ve ortak girişim teklif verdi. En yüksek teklif ise Teknik Yapı’dan geldi.

Emlak Konut GYO, İstanbul Finans Merkezi’ne komşu parselde yer alan ve yakınlığıyla dikkat çeken Ümraniye Site Mahallesi’ndeki 20 bin 714 metrekare arsaya satış karşılığı AVM ve iş alanı yaptırmak üzere kolları sıvadı. Son bir ay içinde İstanbul’da açtığı üç ticari alan ihalesiyle ticari hayatı canlandırmayı planlayan Emlak Konut GYO’nun yapmayı planladığı ilk AVM’nin Ümraniye Site Mahallesi’nde olması dikkat çekti. Yapılacak olan AVM, İstanbul Finans Merkezi kurulmadan harekete geçilen ilk alışveriş ve ticaret merkezi olacak.

5 firma başvurdu

İstanbul Ümraniye 1. Etap arsasının ilk oturumuna Teknik Yapı Teknik Yapılar, 99 milyon TL arsa satışı karşılığında kuruma yüzde 37 pay teklif etti. Bu durumda kuruma verdiği 36 milyon 630 bin TL’lik kısım ihaleye gelen en yüksek teklif oldu.

İhaleye giren ikinci firma ise Muzaffer Oflaz İnşaat oldu. Muzaffer Oflaz arsa için 100 milyon TL değer biçerken kuruma yüzde 25 oran üzerinden 25 milyon TL teklif etti.

Emlak Konut GYO’ya ait olan Emlak Pazarlama İnşaat ise Yeni Sarp İnşaat ile birlikte   hareket etti. Ortak girişim, arsaya 127 milyon 500 bin TL değer biçti. Kuruma da yüzde 25 oran üzerinden 31 milyon 875 bin TL ile en yüksek teklifi sunan ikinci taraf oldu.

TAO Gayrimenkul İnşaat-Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat-Nida İnşaat ve Abdi İbrahim Gayrimenkul Yatırım ortak girişimi ise ihaleye giren dördüncü taraftı. Bu ortak girişim ise İstanbul Ümraniye 1. Etap arsasına 112 milyon 258 bin TL değer biçti. Bu fiyat üzerinden ortak girişim kuruma yüzde 25 oranı ile 28 milyon 64 bin 500 TL teklif etti.

İstanbul Ümraniye 1. Etap arsası için en düşük teklif ise Varyap Varlıbaşlar’dan geldi. Varyap, arsa için 45 milyon TL teklif ederken Emlak Konut GYO’ya yüzde 20 pay üzerinden 9 milyon TL teklif etti.

51 bin metrekare inşaat izni

Üzerine ticaret merkezi yapılacak olan arsanın 2.5 emsal değeri olduğu için 51 bin 786 metrekare inşaat yapma izni bulunuyor. İnşaatın yüksekliği serbest olmakla beraber bölgede uygulanacak olan avan projeye göre hareket edilecek. Arsanın plan notlarına göre merkezi iş alanı fonksiyonlu parselli arsa olduğu için üzerinde alışveriş merkezi, yönetim merkezi, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, sosyal ve kültürel tesis alanları, ticaret, büro, işhanı, lokanta, gazino, çarşı, çok katlı mağaza ve bankalar yer alabilir.

Sırada 4 ihale daha var

Emlak Konut GYO’nun son dönemde yapacağı 6 ihalenin ilki 16 Haziran’da yapılmıştı. Halkalı 4. Etap’ta bulunan 3 bin 100 konutluk bu arsaya, Artaş İnşaat 880 milyon TL teklif verdi. Emlak Konut GYO bu ihale sonucunu yakında açıklayacak. İkinci ihale ise dün Ümraniye Site Mahallesi’ndeki AVM arsası ihalesiydi. Emlak Konut GYO’nun düzenleyeceği diğer 4 ihale ise şunlar:

Sultangazi’deki 166 bin 692 metrekare olan arsa üzerine 180 metre yükseklikte AVM ve ticaret merkezi yapılabilecek. Özel koşullu ticaret alanı imarına sahip olan arsanın 2.20 emsal değeri var.  İhale 24 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilecek.
1 Temmuz’da ihalesi yapılacak olan Küçükçekmece Kayabaşı 1. Etap’taki ticaret alanı imarlı 24 bin 532 metrekare büyüklükteki arsaya 36 bin 798 metrekare ticaret alanı yapılabilecek.
28 Haziran’da yapılacak bir diğer ihale ise Kocaeli Gebze Güzeller Mahallesi’nde
1. etapta 524 konutluk arsa. Emlak Konut, 29 Temmuz’da da ayrıca Kocaeli Gebze Güzeller Mahallesi 2. etaptaki 818 konut için ihaleye çıkacak.

ETİKETLER: gayrimenkul proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/finans-merkezinin-ilk-is-merkezi-yolda_80541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!