Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Mimari Projeler

MİMARİ PROJELER

Ülkemizde ve Dünya’da birçok uygulamalı örneği bulunan mimari projeler aynı zamanda birden fazla Mimarlık alanının bir araya gelerek imza attığı yapıların arka planında yer almaktadır. Projelerin başlangıç aşamasında başvurulan süreçte öncelikle yapının mimari tasarımının ortaya çıkarılması ve plan çiziminde belirlenmesi gerekmektedir.

...
MİMARİ PROJELERDE SÜREÇ NASIL İŞLİYOR

Öncelikle Yapı firmasının mimari projeler için bir mimarlık firması ile anlaşması gerekmektedir. Nasıl bir konsepte sahip olacağını aktardıktan sonra mimarlık ofisi planlama ve tasarım aşamasına geçmektedir. Mimarlık ofisi içerisinde Mühendisler, Mimarlar ve Peyzaj mimarları yer alarak yapının tüm mimari sürecini tamamlamasının ardından minyatür bir yapı oluşturarak tamamlandığında nasıl bir görüntü elde edeceklerini aktarırlar. Proje detaylarında işlemlerin başlangıç ve bitiş tarihleri de belirtilmektedir. Onay sürecinin ardından Mühendisler yapının planını çıkararak alanların ölçülerini, iskelet yapısını Yapı firmasına ileterek işlemlere start vermesini sağlar.

ÜLKEMİZDE MİMARİ PROJELERİN DURUMU

Yaratıcı ve kendine hayran bırakan yapılan aslında hepsinin başarılı bir mimari sürece sahip olduğu bir gerçektir. Son zamanlarda yapılan AVM, yaşam alanları oldukça başarılı ve nitelikli mimarlara ülke olarak sahip olduğumuzu göstermektedir.

MİMARİ PROJELERDE SON GELİŞMELER

Yapi.com.tr olarak mimari alanda imza atılan son projelerin tasarım ve uygulama aşamalarını kaleme aldığımız birçok habere ve kaynağa ulaşmanızı sağlıyoruz. Sektörün gelişmelerini yakından takip ederek sizlere sunan sitemiz aynı zamanda firmaların yapmış olduğu yenilikleri de yansıtıyor.

Çılgın Proje Konyaaltı Sahili’ni Yok Edecek!

Kentsel Dönüşüm - Çılgın Proje Konyaaltı Sahili’ni Yok Edecek!

Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel’in ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırdığı Boğaçayı Projesinin Konyaaltı Sahili’ni yok edeceği belirtildi. »

Tarlabaşı Projesi Yargı Kararıyla İptal Edildi

Kentsel Dönüşüm - Tarlabaşı Projesi Yargı Kararıyla İptal Edildi

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi bugün yaptığı açıklamada, Tarlabaşı yenileme projelerinin planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka aykırı olduğu sonucuna varılarak Danıştayca iptal edildiğini duyurdu. »

‘Yeşil Yol Çevreye Zarar’

Kentsel Dönüşüm - ‘Yeşil Yol Çevreye Zarar’

Sayıştay’dan Samsun’dan Artvin’e 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol Projesi’ne halktan, sivil toplum örgütlerinden yönelen eleştirilere haklılık kazandıran bir tespit geldi. »

Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması Sonuçlandı

Kentsel Dönüşüm - Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması Sonuçlandı

İTÜ Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleşen Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması'nın kazananları açıklandı. Yarışmada ilk üç ödülün yanı sıra 3 eşdeğer mansiyon dağıtıldı. »

Çılgın Projeye Çılgın İhale

Kentsel Dönüşüm - Çılgın Projeye Çılgın İhale

Kanal İstanbul’un etüt projesinin ihalesine tek firma katıldı. »

"Kanal İstanbul"da İmzalar Atıldı

Kentsel Dönüşüm - "Kanal İstanbul"da İmzalar Atıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011'de kamuoyuna "çılgın proje" olarak açıklanan Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının netleştirilmesi ve kesitlerinin ortaya konulması için... »

Kuzey Marmara Otoyolu için 2.8 Milyar Dolarlık Finansman

Kentsel Dönüşüm - Kuzey Marmara Otoyolu için 2.8 Milyar Dolarlık Finansman

Kuzey Marmara otoyolu projesi için 6 bankanın katılacağı finansman büyüklüğü 2.8 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. »

Mega Müteahhitlere Proje Garantili Fon

Kentsel Dönüşüm - Mega Müteahhitlere Proje Garantili Fon

Büyük müteahhitler, mega projeler için özel bir fon ya da sigorta sistemi istiyor. Tahsilat sürecini ‘riskli’ bulan müteahhitler, güçlü garanti bekliyor »

S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması 2017: Üsküdar Meydanı

Kentsel Dönüşüm - S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması 2017: Üsküdar Meydanı

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD)'nin mimarlık öğrencileri arasında düzenlediği S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması'nın bu seneki konusu Üsküdar Meydanı olarak belirlendi. Yarışmanın proje teslim tarihi, 28 Kasım 2017 Salı. »

Paşaköy-TEM Kurtköy Bağlantı Yolu Açılıyor

Kentsel Dönüşüm - Paşaköy-TEM Kurtköy Bağlantı Yolu Açılıyor

Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolu bugün trafiğe açılıyor. »

Nemrut Kalderası Seyir Noktaları Mimari Proje Yarışması

Kentsel Dönüşüm - Nemrut Kalderası Seyir Noktaları Mimari Proje Yarışması

Bitlis Valiliği İl Özel İdaresi tarafından serbest, ulusal ve tek aşamalı olarak düzenlenen Nemrut Kalderası Seyir Noktaları Mimari Proje Yarışması'nın proje son teslim tarihi, 12 Eylül 2017. »

Süleymanpaşa Belediye Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması

Kentsel Dönüşüm - Süleymanpaşa Belediye Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından serbest, ulusal ve tek aşamalı olarak düzenlenen Süleymanpaşa Belediye Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması'nın son başvuru tarihi, 6 Eylül 2017. »

Ahlat Gençlik Kampı Mimari Proje Yarışması
Kentsel Dönüşüm - Ahlat Gençlik Kampı Mimari Proje Yarışması

Bitlis Valiliği İl Özel İdaresi tarafından düzenlenen Ahlat Gençlik Kampı Mimari Proje Yarışması'nın son başvuru tarihi, 6 Eylül 2017. »

Tepkilere Rağmen 'Yeşil Yol' Çalışmaları Yeniden Başladı
Kentsel Dönüşüm - Tepkilere Rağmen 'Yeşil Yol' Çalışmaları Yeniden Başladı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacağı ileri sürülerek, plansız ve projesiz olarak, kısmi ihalelerle yapımına başlanan ve 2 bin 600 kilometre uzunluğunda olması planlanan Yeşil Yol çalışmaları yeniden başlatıldı. »

Yeni Konutların Yüzde 6'sı Yabancıya
Kentsel Dönüşüm - Yeni Konutların Yüzde 6'sı Yabancıya

Nisan ayında yeni konutlardaki fiyat artışı yüzde 0,46 dolayında gerçekleşirken, bu konutların yüzde 6'sı yabancıya yapıldı. »

Körfez Geçiş Projesine Dava Açıldı
Kentsel Dönüşüm - Körfez Geçiş Projesine Dava Açıldı

İzmir'de Körfez geçişi projesine verilen ÇED olumlu belgesine karşı dava açıldı. »

Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması
Kentsel Dönüşüm - Çuhadaroğlu Alüminyum 2017 Öğrenci Proje Yarışması

Alüminyum sektörünün öncü kuruluşu Çuhadaroğlu tarafından bu yıl on dördüncüsü düzenlenen öğrenci proje yarışmasının konusu “Suyun Üzerinde...: Alternatif Bir Yerleşme Pratiği" olarak belirlendi. Yapı ve tasarım sektörünün gelişiminde yaratıcı... »

Bir Tarafı Büyütürken Bir Tarafı Kurutuyorlar!
Kentsel Dönüşüm - Bir Tarafı Büyütürken  Bir Tarafı Kurutuyorlar!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu projesinin yürütücüsü İçtaş Astaldi konsorsiyumu'nca fidan dikimi için planlanan yol kenarları ise halen çorak görünümde. Yol kenarlarının bazı bölümlerine dikilen en büyüğü 1-1,5 metre boyundaki... »

Kuzey Marmara Otoyolu için Acele Kamulaştırma
Kentsel Dönüşüm - Kuzey Marmara Otoyolu için Acele Kamulaştırma

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'nın bazı ilçelerinde acele kamulaştırma yapılacak. »

Konyaaltı'nda Rant için Deniz Ekosistemi Değiştiriliyor
Kentsel Dönüşüm - Konyaaltı'nda Rant için Deniz Ekosistemi Değiştiriliyor

Konyaltı'da kaçak olarak başlanan Boğaçayı Projesi’yle 120 kuş türünün barınma ve balıkların yumurtlama alanı ranta kurban ediliyor. »

İstanbul Tüneli Projesi'nde Önemli Gelişme!
Kentsel Dönüşüm -  İstanbul Tüneli Projesi'nde Önemli Gelişme!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde en yüksek puanı alan şirket belli oldu. »

Avrupa’ya Gaz 2019’da
Kentsel Dönüşüm - Avrupa’ya Gaz 2019’da

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi Genel Müdürü Saltuk Düzyol, “2019’da Avrupa’ya gaz vermeye hazır hale geleceğiz” dedi. »

Yargı, Kuzu’nun ‘Sea Pearl’ Ruhsatını İptal Etti
Kentsel Dönüşüm - Yargı, Kuzu’nun ‘Sea Pearl’ Ruhsatını İptal Etti

İstanbul’un Bakırköy ilçesinin Ataköy sahilinde yargı kararlarıyla defalarca mühürlenen Kuzu Grubu’na ait Sea Pearl rezidansına ait inşaat ruhsatı İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. »

Kömürde Çöküş Dönemi
Kentsel Dönüşüm - Kömürde Çöküş Dönemi

Her yıl yenilenen Yükseliş ve Çöküş 2017 Raporu, 2016 yılında hem gelişmekte olan pazarlarda hem de gelişmiş ülkelerde, planlanan kömürlü termik santral sayısında önemli bir düşüş yaşandığını ortaya koyuyor. »

Rize Delik Deşik Edilecek!
Kentsel Dönüşüm - Rize Delik Deşik Edilecek!

Rize Havalimanı için gerekli olan 88.5 milyon ton taşın sağlanacağı taşocaklarının yerleri belli oldu. Üç bölgede kurulması planlanan taşocakları yerleşim yerlerinin neredeyse yanında yer alırken, ocakların kurulduğu alan büyüklüğü bölgeyi büyük... »

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!