Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimari Projeler

MİMARİ PROJELER

Ülkemizde ve Dünya’da birçok uygulamalı örneği bulunan mimari projeler aynı zamanda birden fazla Mimarlık alanının bir araya gelerek imza attığı yapıların arka planında yer almaktadır. Projelerin başlangıç aşamasında başvurulan süreçte öncelikle yapının mimari tasarımının ortaya çıkarılması ve plan çiziminde belirlenmesi gerekmektedir.

...
MİMARİ PROJELERDE SÜREÇ NASIL İŞLİYOR

Öncelikle Yapı firmasının mimari projeler için bir mimarlık firması ile anlaşması gerekmektedir. Nasıl bir konsepte sahip olacağını aktardıktan sonra mimarlık ofisi planlama ve tasarım aşamasına geçmektedir. Mimarlık ofisi içerisinde Mühendisler, Mimarlar ve Peyzaj mimarları yer alarak yapının tüm mimari sürecini tamamlamasının ardından minyatür bir yapı oluşturarak tamamlandığında nasıl bir görüntü elde edeceklerini aktarırlar. Proje detaylarında işlemlerin başlangıç ve bitiş tarihleri de belirtilmektedir. Onay sürecinin ardından Mühendisler yapının planını çıkararak alanların ölçülerini, iskelet yapısını Yapı firmasına ileterek işlemlere start vermesini sağlar.

ÜLKEMİZDE MİMARİ PROJELERİN DURUMU

Yaratıcı ve kendine hayran bırakan yapılan aslında hepsinin başarılı bir mimari sürece sahip olduğu bir gerçektir. Son zamanlarda yapılan AVM, yaşam alanları oldukça başarılı ve nitelikli mimarlara ülke olarak sahip olduğumuzu göstermektedir.

MİMARİ PROJELERDE SON GELİŞMELER

Yapi.com.tr olarak mimari alanda imza atılan son projelerin tasarım ve uygulama aşamalarını kaleme aldığımız birçok habere ve kaynağa ulaşmanızı sağlıyoruz. Sektörün gelişmelerini yakından takip ederek sizlere sunan sitemiz aynı zamanda firmaların yapmış olduğu yenilikleri de yansıtıyor.

Antik Kentteki Liman Projesine ÇED Onayına Büyük Tepki

Kentsel Dönüşüm - Antik Kentteki Liman Projesine ÇED Onayına Büyük Tepki

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık Köyü’ndeki 3 bin yıllık Antik İasos kenti ve Antik Liman içerisinde liman projesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın ÇED Olumlu raporu vermesi büyük tepki çekti. »

Akçay Sazlığı’ndaki Proje Bölgeye Zarar Verir

Kentsel Dönüşüm - Akçay Sazlığı’ndaki Proje Bölgeye Zarar Verir

Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nda Edremit Belediyesi tarafından yapılmak istenen konut projesine karşı açılan davanın bilirkişi raporunda; projeye uygun imar planının olmadığına ve yapılaşmaların ekolojik sistemi olumsuz etkileyeceğine dikkat çekildi. »

Konya Ovası’nın Sulama Projesi 10 Yıldır Tamamlanamadı

Kentsel Dönüşüm - Konya Ovası’nın Sulama Projesi 10 Yıldır Tamamlanamadı

2012 yılında yapımına başlanan ve 2020 yılında henüz tamamlanmadan açılış töreni yapılan Konya Ovası Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim Kanalı, aradan geçen 10 yıla rağmen bir türlü hayata geçirilemedi. »

İzmir'deki “Mega Dönüşüm” Projesi Yine İptal

Kentsel Dönüşüm - İzmir'deki “Mega Dönüşüm” Projesi Yine İptal

İzmir’de on bir yıl önce başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Karabağlar'da 16 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesini mahkeme 10. kez iptal etti. »

Kanal Manzaralı Konut Projesi

Kentsel Dönüşüm - Kanal Manzaralı Konut Projesi

TOKİ, Kanal İstanbul’un 259 metre yakınına, 260 milyon TL’ye 40 bloktan oluşan 844 konut, 10 dükkân ve bir cami inşa edecek. ÇED başvurusu da yapılan projeyi hangi şirketin hayata geçireceği ise açıklanmadı. »

Dinamikler 2022 / 22. Uluslararası Proje Yönetim Kongresi

Kentsel Dönüşüm - Dinamikler 2022 / 22. Uluslararası Proje Yönetim Kongresi

Proje yönetimi profesyonelleri "Dinamikler 2022"de buluşuyor. 31 Mart 2022'de Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Otel'de gerçekleştirilecek kongre, eş zamanlı online olarak yayınlanacak. »

Ormanlık Alanda Konut Çıkmazı

Kentsel Dönüşüm - Ormanlık Alanda Konut Çıkmazı

İzmirli depremzedeler için ormanlık alanda konut yapılmasına ilişkin yürütmeyi durdurma isteminin reddi kararı Danıştay'dan döndü ama inşaatlar çoktan başlamış durumda. »

Kamunun Konut Yatırımlarında Başı 'Afet Konutları' Çekti

Kentsel Dönüşüm - Kamunun Konut Yatırımlarında Başı 'Afet Konutları' Çekti

Kamuda bu yıl konut sektöründe 72 proje için ayrılan 789 milyon 273 bin lira yatırımın 454 milyon 223 bin lirasını AFAD kullanacak. »

Güngören Belediyesi Bataklık Araziye Konut Projesi Yapacak

Kentsel Dönüşüm - Güngören Belediyesi Bataklık Araziye Konut Projesi Yapacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) hazırladığı raporlara ve uyarılarına rağmen Güngören Belediyesi, bataklık olan araziye tam 72 milyon TL’ye konut projesi inşa edecek. »

Güngören Belediyesi Riskli Bölgeye Konut Yapacak

Kentsel Dönüşüm - Güngören Belediyesi Riskli Bölgeye Konut Yapacak

Güngören Belediyesi, gelir elde etmek için konut projesi yapacak. Ancak İBB’nin raporlarına göre, projenin yapılacağı arazi zemin sıvılaşması ve heyelan riski taşıyor. »

Eski Askeri Araziye ‘ÇED Gerekli Değil’

Kentsel Dönüşüm - Eski Askeri Araziye ‘ÇED Gerekli Değil’

İstanbul Zekeriyaköy’de, büyük kısmı ağaçlık olan eski askeri araziye inşa edilen konut projesinin kapasitesi artırıldı. 161 olarak planlanan konut sayısı 215’e çıktı. »

Milas’ta Yapılacak 30 Bin Kişilik Konut Projesine Dava

Kentsel Dönüşüm - Milas’ta Yapılacak 30 Bin Kişilik Konut Projesine Dava

Çevreciler ile sivil toplum örgütlerinin tüm tepkilerine ve itirazlarına karşın Mandalya Körfezi’nin kıyısında 30 bin kişilik dev konut projesi için hazırlık yapılıyor. »

Çanakkale Köprüsü Bağlantı Yoluna Ses Bariyeri İnşa Edildi
Kentsel Dönüşüm - Çanakkale Köprüsü Bağlantı Yoluna Ses Bariyeri İnşa Edildi

Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatı kapsamında, Yülüce köyü mevkisindeki bağlantı yoluna çevreci ses bariyeri yapıldı. »

im2021 - İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması
Kentsel Dönüşüm - im2021 - İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması

TMMOB İçmimarlar Odası tarafından düzenlenen "im2021 - İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması"na son katılım tarihi 15 Ekim 2021. »

541 Milyon TL Harcanan Kanal Çürümeye Terk Edildi
Kentsel Dönüşüm - 541 Milyon TL Harcanan Kanal Çürümeye Terk Edildi

Çiftçilerin büyük bir heyecanla beklediği Konya Ovası Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı’nın akıbeti yılan hikâyesine döndü. »

Kanal İstanbul İmar Planlarına İtiraz Süreci Başladı
Kentsel Dönüşüm - Kanal İstanbul İmar Planlarına İtiraz Süreci Başladı

Kanal İstanbul imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanarak askıya çıkarıldı. İstanbullular, 24 Nisan'a kadar planlara itiraz hakkını kullanabilecek. »

100. Yıl Anıtı ve Çevre Düzenlemesi Ulusal Proje Yarışması
Kentsel Dönüşüm - 100. Yıl Anıtı ve Çevre Düzenlemesi Ulusal Proje Yarışması

25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşunun 100. Yılında Kahramanlarımızın Anılması için Anıt ve Çevre Düzenlemesi Proje Yarışması'nın son başvuru tarihi 25 Mayıs 2021. »

Sosyal Merkezler Mimari Proje Yarışması
Kentsel Dönüşüm - Sosyal Merkezler Mimari Proje Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı'nın düzenlediği 'Sosyal Merkezler Mimari Proje Yarışması'nın son proje teslim tarihi 15 Haziran 2021. »

Sağlık Çalışanlarına Şükran ve Anma Mekânı Proje Yarışması
Kentsel Dönüşüm - Sağlık Çalışanlarına Şükran ve Anma Mekânı Proje Yarışması

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği "Sağlık Çalışanlarına Şükran ve Anma Mekânı Proje Yarışması"nın son proje teslim tarihi 17 Mayıs 2021. »

10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri Proje Yarışması
Kentsel Dönüşüm - 10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri Proje Yarışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri Proje Yarışması"nın teslim için son günü 14 Aralık 2020. »

KKTC Yeniden Anadolu Suyuna Kavuşuyor
Kentsel Dönüşüm - KKTC Yeniden Anadolu Suyuna Kavuşuyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Su Temin Projesi'nde yaşanan arızanın giderilmesinin ardından Anadolu suyu yeniden KKTC halkıyla buluşuyor. »

Elazığ'da 8 Bin Konut Yılsonuna Kadar Teslim Edilecek
Kentsel Dönüşüm - Elazığ'da 8 Bin Konut Yılsonuna Kadar Teslim Edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Elazığ'da depremzedeler için inşa edilen konutlarla ilgili, "1000 konutumuzu teslim aşamasına getirdik ve yılsonuna kadar 8 bin konutumuzu teslim edeceğiz." dedi. »

25 Eylül'den İtibaren KKTC'ye Yeniden Su Verilecek
Kentsel Dönüşüm - 25 Eylül'den İtibaren KKTC'ye Yeniden Su Verilecek

KKTC Su Temin Projesi onarım çalışmalarını inceleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 25 Eylül'den itibaren onarılan boru hatları aracılığıyla Anadolu'dan KKTC'ye yeniden su verileceğini açıkladı. »

Sular Vadisi Projesi Atıl Hale Geldi
Kentsel Dönüşüm - Sular Vadisi Projesi Atıl Hale Geldi

Bursa'da 67 milyon liraya inşa ettiği Sular Vadisi projesi kaderine terk edildi. Atıl vaziyette olan milyonluk projenin birçok yerinde kırılmalar oluştu.  »

“Hayalindeki Mutfağı Tasarla” Yarışmasının Kazananları Belli Oldu
Kentsel Dönüşüm - “Hayalindeki Mutfağı Tasarla” Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

Siemens Ev Aletleri’nin, geleceğin yaşam alanlarını tasarlama vizyonu doğrultusunda Home Art dergisi iş birliği ile düzenlediği “Hayalindeki Mutfağı Tasarla” proje yarışmasının kazananları online olarak düzenlenen ödül töreni ile açıklandı. »

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!