Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Trafik Sorunu Katlı Kavşaklarla Çözülemez’

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, katlı kavşakların kent trafiğine çözüm olmayacağını, araç trafiğini artırmaktan başka bir işe yaramayacağını söyledi. Ersan, Cumhuriyet Ankara’nın sorularına şu yanıtları verdi.

Cumhuriyet ANKARA
‘Trafik Sorunu Katlı Kavşaklarla Çözülemez’

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, katlı kavşakların kent trafiğine çözüm olmayacağını, araç trafiğini artırmaktan başka bir işe yaramayacağını söyledi. Ersan, Cumhuriyet Ankara’nın sorularına şu yanıtları verdi:

Mühendislik açısından Ankara’nın yol ve kavşaklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Yaklaşık 10 yıldır Ankara’nın trafik sorunu katlı kavşaklarla çözülmeye çalışılıyor. Ancak sorun katlı kavşaklarla çözülemez. Toplu taşım ve raylı sistem, başkent için kaçınılmazdır. Metro hayata geçirilmelidir çünkü katlı kavşaklarla şehrimizin meydanları yok edilmiştir. Bu yapılanmadan vazgeçilmelidir.

Kent merkezinde katlı kavşak olmalı mı?

- Kesinlikle olmamalı. Katlı kavşaklarla kent otobana dönüştürülüyor, küçük araçların kent merkezine girmesi özendiriliyor. Büyük kentlerde, küçük araçların şehir merkezine girmemesi için toplu taşım özendirilirken, Ankara Anakent Belediyesi resmen araç trafiğini çoğaltmak adına katlı kavşaklar yapıyor. Yayanın var olma şansını ortadan kaldırıyor. Bunlar doğru çözümler değil...

Cadde ve sokaklarda yollar çukurlarla dolu...

- Yollarla ilgili sıkıntı yerel yönetimlerin sorunudur. Kış nedeniyle asfaltlardaki bozulmalara anında müdahele edilmelidir. Çünkü kışın yollar zarar görmektedir. Yurttaş da mağdur edilmiştir. Köstebek yuvasına dönüşen yolların sebebi yerel yönetimlerdir.

Anakent Belediyesi trafiğe ilişkin ne tür çözümler üretmeli ?

- Anakent Belediyesi, raylı sistemi en kısa zamanda Ankaralılara kazandırmalıdır. Ulaşımın tek çözümü toplu taşımacılıktır. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’ya metro kazanımı sağlayamamıştır, raylı sistem konusunda 15 yıldır bir adım ileri gidilemedi.

Melih Gökçek yeniden başkan seçilirse Ankara’yı nasıl bir trafik bekliyor ?

- Melih Gökçek, övünerek bahsettiği katlı kavşakları artırıcaktır. Bunlar günü kurtarma adına yapılan çözümlerdir. Bu yolla kent kimliği heba olmaktadır. Gökçek yeniden seçildiği taktirde, bol trafikli ve bol kavşaklı günler bizleri bekliyor.

İMO’nun trafiğe ilişkin önerileri nelerdir?

- Yolların sürekli kazılmaması için, Ankaralının ihtiyaçlarına cevap veren altyapı oluşturulmalıdır. Üstyapıya başlamadan önce, altyapının kapasitesini bilerek kentleşmeyi ona göre yönlendirmek lazım. Bu şekilde her yeri kazmaya gerek kalmaz. Sürekli yenileme çalışmalarına da ihtiyaç duyulmaz. Örneğin, TCDD Garı önü katlı kavşağının gereksiz olduğunu ve orada herhangi bir trafik sıkışıklığı olmadığını ve bunun tamamiyle yayaların aleyhine bir gelişme olduğunu da basın bülteni olarak kamuoyuna duyurduk.

http://www.yapi.com.tr/haberler/trafik-sorunu-katli-kavsaklarla-cozulemez_66772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!