Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Tasarım Bilkent '18
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

20. Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi

20. Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi

yapi.com.tr

Buluşmalar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Eylül 2007
BİTİŞ TARİHİ: 26 Ekim 2007
YER: Bursa
DÜZENLEYEN: Bursa Mimarlar Odası
+ Ajandama Ekle

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\etkinlik\56122.bmp.jpg" hspace=5 vspace=5>

Türkiye’de mimarlık, toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda sıkıntılı bir dönüşüm süreci yaşamaktadır. Bunun bir sonucu olarak da kendi politikasını oluşturmak için çaba harcamaktadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de AB uyum yasaları bağlamında mimarlık alanındaki yeni gelişmeler ve evrensel düzeyde ‘ideal mimarlık’ kavramına ulaşmayı hedeflemektedir.


Yapılı çevrenin biçimlenmesinde mimarlığın kendi iç dinamiklerinin yanı sıra çeşitli ‘erk’lerin de etkin olduğu gözlemlenmektedir. Hatta kentlerin oluşumunda baskın rol oynayarak adeta kentlerin gerçek biçimleyicileri olmaktadır.


Bugün kentleri biçimlendiren ‘erk’lerin neler olduğu, hangi değerlerle mekânları şekillendirdiği, mimarlığın kendi ‘erk’ini ortaya koyabilmesi bakımından son derece önemlidir. ‘Erk’ler kenti kendi istekleri doğrultusunda oluşturmak için stratejiler üretirken, mimarlar bu konuda çoğu kez kayıtsız bırakılmaktadır. Mimari kimliksizliği yaratan koşullar, sessiz bireyler, tüketimle ölçülen toplumsal statü, yükselen değerler adı altında içi boşaltılan toplumsal değer yargıları, kazanma tutkusunun öne çıkması, iletim araçları ile körüklenen tüketim olgusu gibi sayısı daha da arttırılabilecek çeşitli etkenler mimarlığın kültürel yönünü zayıflatmış ve ‘erk’lerin kenti oluşturmasına ortam hazırlamıştır.


Kentlerin gerçek biçimleyicileri olarak bugün öne çıkan ‘siyasal erk’, ‘ekonomik/parasal erk’ ve ‘toplumsal erk’ aktörleri etkin roller üstlenerek kentsel yaşam kalitesini olumsuz etkileyen mimari faaliyetleri yüreklendirebilmektedir. Adeta oldubittiye getirilen toplu konut uygulamaları, sözümona kentsel yenileme projeleri, rant tesisleri ve cazibe merkezi adı altında yapılan plan dışı uygulamalar, kent belleklerinde önemli yer tutan mimari eserlerin çeşitli gerekçelerle ortadan kaldırılmaları, yarışmalarla elde edilmiş ancak çoğu kez sonradan boyut değiştirmiş proje uygulamaları, gibi birçok sorun sıralanabilir. Bu sorunlar aşağıda belirlenen alt başlıklar kapsamında irdelenebilir.• ‘siyasal erk’ ve mimarlık; yasa hazırlayıcılardan, uygulama/ihale sürecine oradan da belediye meclis üyelerine kadar uzanan siyasi yapılanma ile mimarlık ilişkisi,

• ‘ekonomik/parasal erk’ ve mimarlık; yatırımcılar ile mimarlık ilişkisi,

• ‘toplumsal erk’ ve mimarlık; toplum kuruluşları, meslek örgütleri ile mimarlık ilişkisi.Bugün mimarlar, genelde ‘erk’i temsil eden müşterinin isteklerini karşılamak ya da toplumsal yararları gözetmek ikilemi ile karşı karşıya kalmıştır. Gerçekte, bireysel çıkarları dayatmayan bir yaklaşımla mimarlar bir yandan ‘erk’e hizmet ederken, bir yandan da topluma hizmet edebilir.


Mimarlar Odası Bursa Şubesi
özellikle kongre başarı kalitesini arttırmak amacı ile 17. Yapı ve Yaşam Kongresi’nde “…Ve Mimarlık” başlığı altında mimarlık mesleğinin yapı üretim alanındaki diğer disiplinlerle ilişkilerini, 18.Yapı ve Yaşam Kongresi’nde “Mimarlığa Bakış” başlığı altında toplumu oluşturan dinamiklerin mimarlığa bakışını, 19.Yapı ve Yaşam Kongresi’nde ise “Mimarlığın Geleceği ve Gelecek İçin Mimarlık” başlığı altında mimarlığın dünü, bugünü ve yarınını tartışmış ve sonuç bildirilerinde somut değerlendirmeler ve öneriler ortaya koymuştur. Mimarın ve mimarlığın rolü ve bugünkü konumu ile siyasal, ekonomik, sosyal ‘erk’lerle güçlü bir iletişim içerisinde olduğu görüşü ile 20. Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi’nin ana başlığı ‘Erk ve Mimarlık’ olarak belirlenmiştir. Bu başlık altında Kongre’de bugün birçok kentimizde yaşanan mimari olumsuzlukların gerçek nedenlerini kavramak, tartışmak ve çözüm önerileri üretmek için bu oluşumu ilgilendiren konuşmacılar davet edilerek beklentilerin açıklanması hedeflenmektedir.


KONGRE TAKVİMİ

Bildiri Özetlerinin Teslimi :
26 Ekim 2007 Cuma

Bildiri Özetlerinin Değerlendirilmesi ve İkinci Duyuru : 16 Kasım 2007 Cuma

Bildiri Tam Metinlerinin Teslimi
: 11 Ocak 2008 Cuma

Bildiri Tam Metinlerin Değerlendirilmesi ve Son Duyuru:
8 Şubat 2008 Cuma


YÖNTEM

Kongre'de, alt başlık açılımları olarak belirlenen sorulara cevap arayacak tartışmaların ve irdelemelerin yapılması amaçlanmaktadır. Oturumlarda görsel sunuşlara ağırlık verilmesi beklenmektedir. Bildirilerin görsel sunuşlarıyla birlikte yayınlanarak, değerli bir belgelik oluşması sağlanacaktır. Kongreye başvurular Bilimsel Kurul tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılacak, seçilecek bildiri ve afişlerin yanı sıra çağrılı sunuşlara da yer verilecektir.


KATILIM BİÇİMLERİ VE FORMAT


Bildiriler için 300-400 kelimelik bir özet gereklidir. Özet metinler Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanacaktır. Poster sunuşlar için 100-200 kelimelik bir taslak istenmektedir. Taslaklara jpg formatında iki şekil eklenebilir. Taslaklar Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanacaktır. Ana dili Türkçe olmayan katılımcılar yalnızca İngilizce özet / taslak göndereceklerdir. Gönderilen özet veya taslaklarda bildiri veya poster sunuşuyla ilgili seçim mutlaka bildirilecektir.

Özet veya taslakları kabul edilen katılımcılara, tam metinlerin veya posterlerin final sunuş standartları, kabul için yapılacak ikinci duyuruda daha sonra bildirilecektir.

Yazılı malzemeler Ms Word dosya olarak hazırlanıp e-posta ile veya bir kopya disket/CD ve bilgisayar çıktısı olarak aşağıdaki adrese teslim edilecektir. Görsel malzemeler jpg formatında en az 300 dpi çözünürlükte hazırlanmalıdır. Türkçe ve İngilizce bildiri özeti veya poster taslaklarının başında; birinci satırda bildiri/poster başlığı, ikinci satırda bildiri/poster sahiplerinin unvanı, adı ve soyadı üçüncü satırda kurumu ve iletişim bilgileri yer almalıdır.


KONGRE KATILIM ÜCRETİ
Bildirileri veya posterleri kabul edilen katılımcıların BİLDİRİ VEYA POSTER BAŞINA ödeyecekleri KATILIM BEDELİ 100 YTL.'dir.


Katılım bedellerinin, en geç 22 Şubat 2008 tarihine kadar Denizbank Bursa Şubesi 536083 no'lu Mimarlar Odası Bursa Şubesi hesabına yatırılarak, banka dekontunun 0 224 273 1020 numaralı faksa gönderilmesi gerekmektedir. Kongre katılım bedeline katılım belgesi, kongre kitabı, bir adet çanta, eşzamanlı çeviri, yaka kartı, kahve servisi, öğle ve akşam yemekleri dahildir. İlave çanta bedeli 50 YTL.'dir.


PANEL

Kongre sonunda düzenlenecek panelde, kongrede sunulan bildirilerle ele alınan konular, sonuç bildirgesi oluşturulacak şekilde tartışmaya açılacaktır.


BAĞLANTILI ETKİNLİKLER

Kongre'nin yapılacağı fuar alanında, 19 - 23 Mart 2008 tarihleri arasında Mimarlar Odası Bursa Şubesi & Tüyap Bursa Fuarcılık tarafından "Bursa Yapı ve Yaşam Fuarı" düzenlenecek; ayrıca sergiler ve mimarlık öğrencilerine yönelik çalışma atölyeleri (workshop) yer alacaktır.


BİLİMSEL KURUL

Bora Akçay, Y.Mimar

Nilüfer Akıncıtürk, Y. Mimar, Prof. Dr

Aydan Balamir, Y. Mimar, Doç. Dr.

Neslihan Dostoğlu, Y. Mimar, Prof. Dr.

Sümer Gürel, Y. Mimar, Prof. Dr.

Yücel Gürsel, Y. Mimar

Bilge Işık, Y. Mimar, Doç. Dr.

Baran İdil, Y.Müh. Mimar

Mete Tapan, Y. Mimar, Prof. Dr.

Murat Taş, Y. Mimar, Öğr. Gör. Dr.

H. Bülend Tuna, Mimar

Alper Ünlü, Mimar, Y. Mimar, Prof. Dr.MİMARLAR ODASI BURSA ŞUBESİ


XI. DÖNEM YÖNETİM KURULU

Melih Türa, Mimar

Kenan Akan, Y.Mimar

Gökhan Yıldız, Mimar

Şenol Şimşek, Mimar

Murat Taş, Y. Mimar, Öğr. Gör. Dr.

Nizamettin Kaya, Mimar

Ozan Ergün, Mimar

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/20-uluslararasi-yapi-ve-yasam-kongresi_56122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!