Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Akbank Sanat'ta Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi

25. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi

yapi.com.tr

Sergiler

Akbank Sanat'ta Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 6 Temmuz 2006
BİTİŞ TARİHİ: 30 Temmuz 2006
YER: Akbank Sanat, İstiklal Caddesi No.14-18 Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Resim ve Heykel Müzeleri Dernegi
DİĞER BİLGİLER: T: (0 212) 252 35 00 - 01 F: (0 212) 245 12 28 E: akbanksanat@akbank.com
+ Ajandama Ekle

b>Resim ve Heykel Müzeleri Derneği'nin 1980'den bu yana her yıl düzenlediği "Günümüz Sanatçıları" sergileri, derneğin en eski ve gelenekselleşmiş yarışmalı sergisi olmakla kalmayıp, aynı zamanda, çağdaş sanatın izinden giden genç sanatçılara yönelik olarak ve istikrarlı bir şekilde düzenlenen ülkemizdeki ilk yarışmalı sergi dizisi olma özelliğini taşıyor. Bu sergiler, günümüz sanatçılarının daha farklı bir platformda geniş kitlelerin ilgisini çekmesini ve günümüz sanatının temel sorunlarının tartışmaya açılmasını sağlamak amacıyla gerçekleşen ve sürekliliğiyle bu hedefini her sene tekrar tekrar ortaya koyan bir dizi oluşturuyor.

Sergiler, Resim ve Heykel Müzeleri Dernegi'nin belirlediği gelişme ve yenilenmede sanatın öncülüğü olgusunu ülke çapında güncel tutmak, yeni çıkışlarla atılım yapan genç sanatçıları desteklemek ve topluma sunmak, böylelikle günümüz plaslik sanatlarının nitelikli bir ortama erişmesine kalkıda bulunmak amacını güdüyor.

Bu yıl, "Günümüz Sanatçıları" sergilerinin 25.'si düzenleniyor. "Günümüz Sanatçıları" sergilerinin 25 yıl devam edebilmesinin önemli nedenlerinden biri de değişen sorunlar doğrultusunda kendini yenilemek, günümüz kavramının anlamını yakalamak üzere, güncelliğin değişkenliği doğrultusunda kendini yeniden tanımlayarak gösterdiği dinamizm. Her yıl, her türden eğilimin ifade edildiği yüzlerce yapıtın elemeden geçiyor olması, serginin nasıl bir boşluğu doldurduğunun açık bir ifadesi.

Başlangıcından bugüne, sergilere toplam 2218 genç ve profesyonel sanatçı, 3974 adet iş ile katılmış ve her yıl yenilenen seçici kurulların özenli çalışmaları sonucu yaklaşık 1000 sanatçının 1143 adet eseri seçilerek, üç farklı kentte sergilendi. Bu sergilerde ilk kez sanat dünyasına kazandırılan genç sanatçıların daha sonraları İstanbul Bienali de dahil olmak üzere sanat ortamında kalıcı yer edinmeleri, derneğin istikrarlı ve ısrarlı tutumunu yansıtan en iyi örneklerden biri.

"Günümüz Sanatçıları" sergileri, 25 yıllık birikimi ile çağdaş Türk sanatının tanığı olarak, sanatımızın yakın geçmişinde nelerin gündem oluşturduğunu, nelerin savrulduğunu ya da nelerin vücut bulduğunu araştırmak isteyenler için önemli bir başvuru kaynağı.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/akbank-sanatta-gunumuz-sanatcilari-istanbul-sergisi_46833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!