Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ankara'nın Sivil Mimari Örnekleri İstanbul'da

Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama Araştırma Merkezi (VEKAM), "Sivil Mimari Bellek Ankara: 1930-1980" sergisini İstanbul'a taşıyor.

yapi.com.tr

Sergiler

Ankara'nın Sivil Mimari Örnekleri İstanbul'da
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Eylül 2015
BİTİŞ TARİHİ: 11 Eylül 2015
YER: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Başkent Üniversitesi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve  Mimarlık Vakfı işbirliğinde

DİĞER BİLGİLER:

A: Kemankeş Caddesi, No:31 Karaköy
T: (212) 251 49 00

+ Ajandama Ekle

TÜBİTAK’ın desteğiyle Başkent Üniversitesi bünyesinde yürütülmüş olan Ankara’da 1930-1980 yılları arasında Sivil Mimari Kültür Mirası Araştırma, Belgeleme ve Koruma Ölçütleri Geliştirme Projesi kapsamında birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Bunlardan dördüncüsü olan ve VEKAM desteğiyle gerçekleştirilen bir araştırma ve belgeleme çalışması olarak ele alınan “Sivil Mimari Bellek Ankara 1930-1980” sergisi, sonuç bulgularının yeni tartışmaları mümkün kılacak bir potansiyele sahip olduğu ve bu tartışmalar için önemli bir zemin oluşturduğu düşüncesiyle, en geniş kesimlerle paylaşılması amacıyla bu kez İstanbul’da gerçekleştiriliyor.

Sergide proje çalışmaları kapsamında Ankara’da tespit edilen ve belgelenen çok sayıda yapı arasından seçilmiş, her biri yapıldıkları dönemin barınma pratiklerini ve modern yaşam kültürünü aktaran konut yapılarına; posterler, kartlar, detay posterler ve kartpostallar aracılığı ile dikkat çekilmesi ve bu yapıların mimarlarının bilinir olmasının sağlanması; öte yandan kullanıcılara ait sesli sunumlar aracılığı ile de sosyal olarak bu yapıların yeniden üretilmeleri sürecinin ortaya konulması amaçlanıyor. Sergide yapıların bir kısmının Başkent Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan maketleri de yer alacak.

Gerek İstanbul’da yaşayan Ankara sevdalılarını ve araştırmacılarını, gerek mimarlık kuramı ve tarihi ile uğraşan, koruma alanında faaliyet yürüten akademisyen ve uygulamacıları ve İstanbulluları yakından ilgilendirecek olan sergi 1-11 Eylül 2015 tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sergi Salonu'nda ziyaret edilebilir.

ETİKETLER: VEKAM
http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/ankaranin-sivil-mimari-ornekleri-istanbulda_133458.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!