Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: İstanbul Konut Zirvesi
BÖLÜM SPONSORU

Antalya, ‘Kent Müzesi’ni Kuruyor

Antalya, ‘Kent Müzesi’ni kuruyor

yapi.com.tr

Toplantılar

Antalya, ‘Kent Müzesi’ni Kuruyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 21 Nisan 2006
BİTİŞ TARİHİ: 22 Nisan 2006
YER: Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu - Antalya
DÜZENLEYEN: Antalya Büyükşehir Belediyesi - Tarih Vakfı - Antalya Kültür Sanat Vakfı
+ Ajandama Ekle

b>Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğü ve desteğiyle Tarih Vakfı ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından sürdürülen Antalya Kent Müzesi Projesi’nin ilk adımı olan “Kent Müzeleri Uluslararası Sempozyumu”, 21-22 Nisan 2006 tarihlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Kent müzeciliğinde ulusal ve uluslararası gelişmelerin anlatılacağı sempozyumda, Antalya Kent Müzesi’nin kavramsal yaklaşımı tartışılacak. Londra Müzesi, Lüksemburg Müzesi, Liverpool Müzesi, Kudüs Davud Kulesi Kent Müzesi, Ruhrland Müzesi ve Oslo Kent Müzesi’nin tanıtılacağı sempozyumda, Kayseri Kent ve Mimar Sinan Müzesi, İzmir Kent Arşivi ve Müzesi, Bursa Kent Müzesi, deneyimlerini Antalyalılarla paylaşacak.

Sempozyumda, henüz proje aşamasında olan İstanbul Müzesi ve Samsun Kent Müzesi de tanıtılacak.

‘Kültürel mirasımızı geleceğe taşıyacağız’
İki günde altı oturum olarak düzenlenecek “Kent Müzeleri Uluslararası Sempozyumu”nun açılışını, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel gerçekleştirecek. Kent belleğinin oluşması için önemli bir adım atıldığını belirten Başkan Türel, “Kent müzeleri o kentte yaşayan insanların vereceği destekle ayakta kalır. Kültürel mirasımızı geleceğe taşımak için Antalya’da yaşayan herkesin Antalya Kent Müzesi’ne destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Dünyada ve ülkemizde kent müzeleri
Sempozyumun “Dünya’da Kent Müzeleri” başlıklı ilk oturumunda Londra Müzesi Eski Müdürü Max Hebditch, Ruhrland Müzesi Müdürü Prof. Ulrich Borsdorf, Lüksemburg Kent Tarihi Müzesi Küratörü Marie-Paule Jungblut, Kudüs Davud Kulesi Kent Müzesi Eski Müdürü Adi Semel ile Liverpool Müzesi Proje Yöneticisi Sharon Granville, kendi müzeleri ekseninde kent müzeciliğinin dünyadaki gelişimini aktaracak.

“Türkiye’deki Kent Müzeleri ve Deneyimleri”nin ele alınacağı ikinci oturumda; Mehmet Karakaş Kayseri Kent ve Mimar Sinan Müzesi’ni, Doç. Dr. Fikret Yılmaz İzmir Kent Arşivi ve Müzesi’ni, Ahmet Erdönmez ise Bursa Kent Müzesi’ni tanıtacak.

Projelendirme aşamasında olan İstanbul Müzesi’ni Antalya Kent Müzesi Projesi’nin de koordinatörü olan Bülent Özden, Samsun Kent Müzesi Projesi’ni de Doç. Dr. Sümer Atasoy anlatacak ve deneyimlerini paylaşacaklar.

“Antalya Kent Müzesi” üzerine gerçekleştirilecek üçüncü oturumda, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sencer Şahin, Antalya Kent Müzesi Girişimcileri Derneği’nden Dernek Başkanı Prof. Dr. Gülser Öztunalı Kayır, gazeteci-yazar ve arşivci Hüseyin Çimrin ve Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü ve Kaleiçi Müzesi Müdürü Kayhan Dörtlük söz alacak.

Birinci günün akşamında ayrıca video-DVD kayıtları ile Oslo Kent Müzesi Müdürü Lars Roede’nin İstanbul’da verdiği konferans gösterilecek ve diğer bazı müzeler tanıtılacak.

Sempozyumun ikinci gününde “Kentli ve Kentle Etkileşim Açısından Kent Müzeleri” başlığında düzenlenecek dördüncü oturumda, Prof. Dr. Berna Alpagut (Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı), Yrd. Doç. Dr. Fikret Yılmaz (Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı), Prof. Dr. Tuncay Neyisçi (Akdeniz Üniversitesi), Doç. Dr. Jean François Pérouse (Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü) ve Korhan Gümüş (İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı) söz alacak.

Kent müzelerinin kentlileşme, eğitim, sivil toplum gibi alanlardaki işlevleri ve etkileşimlerinin üzerinde durulacağı dördüncü oturumdan sonra “Antalya Kent Müzesi Temel Belgesi” tartışılacak ve iki günün değerlendirmesi ile Antalya Kent Müzesi’nin yol haritası çizilecek.

www.antalya.bel.tr

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/antalya-kent-muzesini-kuruyor_45122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!