Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Bağımsızlar Geliyor

Bağımsızlar Geliyor

Hürriyet

Diğer

Bağımsızlar Geliyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 16 Şubat 2006
BİTİŞ TARİHİ: 26 Şubat 2006
YER: İstanbul
DÜZENLEYEN: İKSV
+ Ajandama Ekle

u yıl 5'incisi düzenlenecek olan AFM Uluslararası Bağımsız Film Festivali, 16 ile 26 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin iki büyük sürprizi var bu yıl: Gösterimlerin yapılacağı sinemalar arasına Beyoğlu AFM ile birlikte Caddebostan AFM-Budak Sineması da katııyor. İkinci sürpriz ise “!f Ankara”. Bu yıl festival en özel seçkisiyle 3-5 Mart tarihleri arası Ankara’ya da taşınıyor.


!f 2006'NIN BÖLÜMLERİ

Hit filmler

Bu yıl da bu bölümde Toronto, Sundance gibi dünyanın en prestijli festivallerden ödüllerle dönen ya da kendilerinden sıkça bahsedilen filmler ve yönetmenler yer alıyor.

Miranda July’ın ilişkiler üzerine yazıp yönetip oynadığı Me, You Me and You and Everyone I Know; özellikle kadınların hoşlanacağı, Glenn Close’dan Robin Wright Penn’e kadar yıldız kadın oyuncu kadrosunu buluşturan, dokuz kadının dokuz kısa hikayesinden oluşan Nine Lives; Daniel Day Lewis’i yine nefes kesen performansıyla izleyebileceğiniz özel bir baba-kız ilişkisinin inceleyen The Ballad of Jack & Rose bu bölümden birkaç örnek.

Fantastik Filmler

Bu yıl da !f programının en fantastik bölümü. Sınırları yıkılan, tarzlar arasında gezinen filmleriyle en vurucu animasyonları bir araya getiriyor. Robin Nishi’nin kült çizgi romanından uyarlanan, her türlü animasyon tarzını kullanan ödüllü Mind Game; kafayı görsel sanatlarla, kuklalarla, animasyon/aksiyon karışımlı görüntülerle bozmuş olan Quay kardeşlerden 10 yıl sonra gelen film The Piano Tuner Of Earthquakes; ve kuşağın asıl bombası Buffy ve Angel dizilerinden tanıdığımız efsane isim Joss Whedon’ın son eseri Serenity fantatik filmlerden birkaç ipucu.

Express Yourself!

Sinema perdesine film dışı sanat dünyalarından hikayelerin taşındığı bir bölüm. İçinde Broadway müzikallerinden dansa, pop yıldızlarından uç bir sanat festivaline uzanan farklı filmler var. George Michael: Farklı Bir Hikaye özel hayatı konusundaki suskunluğu ile bilinen ünlü pop yıldızının iç dünyasını açtığı bir film. Kendine özgü tarzıyla ünlü Fransız yönetmen Claire Denis’nin modern dans koreografı Mathilde Monnier üzerine yaptığı, yönetmenin insan vücuduna olan ilgisinin doruğa çıktığı belgesel Mathilde’e Doğru; 10 yıldır düzenlenen, Kaliforniya plajlarından Nevada Çölü’ne taşınan, 25.000 kişinin katıldığı efsanevi sanat festivali Burning Man ile ilgili bir belgesel; 90 ortalarında New York’ta başladığı zaman olay yaratan, içinde pop kültürüne ait her tür referansın döndüğü, Bohemlerin rock müzikali Rent’in film versiyonu bu bölümün gözde örnekleri.

Gökkuşağı Filmleri

!f’in vazgeçilmez bölümlerinden Gökkuşağı bu yıl da parıl parıl. Hayatı yaşamanın farklı yollarını, alt kültürleri, gay & lezbiyen yaşamlarını anlatan hikayelerden oluşuyor. Kuşağın öne çıkan filmleri arasında, 15 yaşlarındaki bir gencin cinselliğini keşfetmesi üzerine yazılmış tatlı bir ergenlik filmi olan Yaz Fırtınası; bir transeksüeli canlandıran Felicity Huffman’ın harika oyunculuğuyla bir erkeğin bedenine hapsolmuş bir kadının; bir yandan tanınmak isterken bir yandan fark edilmemeyi ümit eden bir yabancının tatlı bir mizahi dokunuşlu öyküsü olan Transamerika var.

Nöbetçi Sinema

Tüyler ürperten, gece rüyanıza girsin diye özel tasarlanmış korku ve gerilim türünün sınırlarını zorlayan kuşağımız bu yıl da kült olmuş veya olmaya aday filmlerle dolu: Ünlü gerilim yönetmeni Oxide Pang’den genç bir fotoğrafçının bir kaza sırasında görüntülediği bir cesetin resmiyle başlayan psikolojik korku hikayesiyle Abnormal Beauty; Fransa’dan, uzun zamandır görmediğiniz ve tahayyül edemeyeceğiniz bir aksiyon türü olan “parkour” sporu üzerine kurulu heyecan yüklemesi olan Banliyö 13.

Dışardakiler

Her şeyin düzene dahil edilmesi üzerine kurulu toplum sistemlerinde kimileri bu sisteme karşı gelir, dışında kalır ya da altında. İşte bu bölüm altta ya da kıyıda kalmış kişi veya gruplara, yani kısaca tutunamayanlara adanmış bir bölüm. İngiltere’de genç bir kadınla bebeğinin bir türlü kıramadıkları sosyal hayat çemberinin acı dolu hikayesi olan ve birçok festivalden ödüllerle dönen Bir Hayat Tarzı; 14 yaşındaki Basilio’nun gözünden, son 400 yılda sekiz milyon insanın hayatını aldığına inanılan Cerro Rico dağlarındaki gümüş madenlerinin dünyasını, yani Şeytan’ın dünyasını tanıdığımız Şeytan’ın Madencisi; Amerika’nın içinde çalışan, ülkenin ekonomisinden geri kalan bütün gezegeni yönetebilen gücüyle savaş makinesini anlattığı belgesel Neden Savaşıyoruz.

!f Kolik Özel

Bu yıl !f beş yaşında. Doğum günümüzü kutlarken verilecek en iyi hediyenin en özel seçilmiş filmlerden oluşan bir !f paketi olacağını düşündük. Frankie Wilde isimli bir DJ’in kariyerinin doruğundayken sağırlaşmasıyla girdiği depresyon ve depresyondan çıkış yollarını anlatan traji-komik hikayesiyle It’s All Gone Pete Tong; bocalayarak büyümeye çalışan genç ve kafası karışık karakterlerin şaşırtıcı derecedeki doğallığı, ustaca yazılımş diyaloglarla sanki en samimi arkadaşlarınızla zaman geçiriyormuşsunuz gibi hissedeceğiniz ve ruhen benzerlik taşıdığı filmler olan Stranger Than Paradise ve Clerks gibi siyah-beyaz çekilmiş Dostlar Arasında; filmi film yapan her türlü öğeden kopmuş, anlatı ve anlatımda sınırsız serbest takılan, tür kavramını ve hatta quantum fiziğini yok sayan, her düşüncenin gerçek anlamda fiziksel dünyayı değiştirme gücünü gösteren, fantastik özel efektlerle donatılmış bir film What The Bleep Do We Know.

!f BAŞARILI SİNEMACILAR ÖDÜLLENDİRİLİYOR

Festival bu yıl da başarılı Türk yönetmenlerin kısa filmlerine gösterim olanağı sağlayacak. Gösterilecek filmler, festival komitesince yapılacak ön elemeden sonra, Deniz Buga, Reha Erdem, Güven Kıraç, Serra Ciliv ve Fırat Yücel’den oluşan bir jüri tarafından seçilecek.

!f İstanbul’un kısa film yarışmasına bu yıl toplam 200’e yakın film katıldı. Gittikçe artan bir sayıyla Türkiye’de rekor sayılabilecek bir katılım bu.

Yarışmada birincilik ödülü kazanan filmin yönetmeni uluslararası bir film festivaline izleyici olarak katılma olanağı bulacak.

İkincilik ödülü ise !f izleyicileri tarafından en çok beğenilen filme verilecek. Gösterimler sırasında yapılacak izleyici oylaması sonucunda en çok oyu alan filmin yönetmenine de bir sene boyunca AFM sinemalarında ücretsiz film izleme olanağı sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bagimsizlar-geliyor_40665.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!