Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Batılılaşan İstanbul'un Ermeni Mimarları" Sergisi

Uluslararası Hrant Dink Vakfı, HAYCAR Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği ve İstanbul Modern'in; 19. ve 20. yüzyıllarda İstanbul’un şekillenmesinde rolü olan Ermeni mimarların katkısını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirdiği sergide, günümüzde çoğu artık hatırlanmayan yaklaşık 40 Ermeni mimar ve 100’ü aşkın bina tanıtılıyor.

yapi.com.tr

Sergiler

"Batılılaşan İstanbul'un Ermeni Mimarları" Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 9 Aralık 2010
YER: İstanbul Modern, Karaköy
DÜZENLEYEN: Uluslararası Hrant Dink Vakfı, HAYCAR Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği tarafından; İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, ENKA Vakfı, Chrest Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi ve APA Uniprint’in desteğiyle
+ Ajandama Ekle

STRONG>Uluslararası Hrant Dink Vakfı, HAYCAR Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği ve İstanbul Modern, 19. ve 20. yüzyıllarda İstanbul’un şekillenmesinde rolü olan Ermeni mimarların katkısını ortaya koymak amacıyla, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programı kapsamında "Batılılaşan İstanbul’un Ermeni Mimarları" konulu bir sergi gerçekleştiriyor.

Küratörlüğünü mimar Hasan Kuruyazıcı’nın yaptığı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, ENKA Vakfı, Chrest Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi ve APA Uniprint’in desteğiyle İstanbul Modern'de açılacak sergi, 9 Aralık 2010-9 Ocak 2011 tarihleri arasında gezilebilecek.

Sergide, 19. ve 20. yüzyılın başında, İstanbul’un mimari çehresinin Batılı anlamda değişmesinde Ermeni mimarların oynadığı rol vurgulanırken, günümüzde çoğu artık hatırlanmayan yaklaşık 40 Ermeni mimar, 100’ü aşkın bina tanıtılıyor.

Ziyaretçiler, iki kısa filmin gösterileceği sergiyi gezerken, ses sistemi sayesinde binalar ve mekânlar hakkında bilgi edinme fırsatını da bulacak. Sergiyle eşzamanlı olarak, dönemin mimarisi ve mimarları hakkındaki makaleleri ve sergide yer alan binaların fotoğraflarını içeren Türkçe-İngilizce ve Ermenice-İngilizce bir de kitap yayımlanacak.

Hasan Kuruyazıcı’nın, Kurtuluş, Pangaltı, Taksim, Cihangir, Tarlabaşı, Tünel, Galata, Eminönü ve Mahmutpaşa’da sokak sokak gezerek yaptığı taramalarla oluşan çalışma, açılacak sergi ve kitapla, somut bir anlam kazanacak. Benzer bir çalışmayı Rum mimarlarla ilgili olarak da yürüten Hasan Kuruyazıcı, uzun yıllar süren araştırmasının başlangıcını şöyle anlatıyor:

“İstanbul’da 19. yüzyıldan kalma büyük bir bina stoğu var. Çoğunu yakıp yıktığımız halde, ayakta kalmayı başarabilmiş binalar bunlar. ‘Bu kadar çok binayı kim yaptı?’ sorusu kafamı meşgul etmeye başlayınca, böyle bir araştırma yapmaya karar verdim.”

Tasarımını Erkal Yavi’nin yaptığı sergi ve kitap, İstanbul sakinlerine yaşadıkları şehrin tarihiyle ilgili bilgi sunarken; mimarlar, sanat tarihçileri, mimarlık öğrencileri, arkeologlar ve sosyal bilimler alanında çalışanlar için yeni bir kaynak oluşturacak. Sergi kapsamında, “İstanbul’un Ermeni Mimarları” konulu bir panelin yanı sıra, yine bu mimarlara ait binaların bir rehber eşliğinde gezileceği rehberli turlar da düzenlenecek.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/batililasan-istanbulun-ermeni-mimarlari-sergisi-_83868.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!