Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
SONRAKİ HABER: Eskizin İzinde
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Bir Kültür Hazinesi: “İTÜ Nadir Eserler Sergisi”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlük Sanat Galerisi, yılın 5. sergisinde ziyaretçileri bir kültür hazinesi ile buluşturacak. İTÜ’nün yüzyılları aşan nadir eserler varlığı, 26 Haziran'da açılacak olan “İTÜ Nadir Eserler Sergisi” ile ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

yapi.com.tr

Sergiler

Bir Kültür Hazinesi: “İTÜ Nadir Eserler Sergisi”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 26 Haziran 2014
BİTİŞ TARİHİ: 8 Temmuz 2014
YER: İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi ve İTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Nadir Eserler Arşivi işbirliğinde

+ Ajandama Ekle

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlük Sanat Galerisi, yılın 5. sergisinde ziyaretçileri bir kültür hazinesi ile buluşturacak. Dünyanın en eski teknik üniversiteleri arasında yer alan, ülkemizin de bu alandaki ilk üniversitesi olan İTÜ’nün yüzyılları aşan nadir eserler varlığı, “İTÜ Nadir Eserler Sergisi”nde ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

Sayısı 7 bini bulan İTÜ’nün nadir eserlerinden yapılan özel bir seçki, 2 hafta boyunca İTÜ RSG’de ziyarete açık kalacak. 668 yıl öncesinden bugüne ulaşan Ruzname, İTÜ’nün ilk Başhocaları Hüseyin Rıfkı Tamani ve İshak Efendi'nin, ünlü Türk bilgini Ali Kuşçu’nun el yazması eserleri sergide yer alacak parçalar arasında…

İTÜ’den yapılan açıklamada, İTÜ’nün köklü tarihinin getirdiği nadir eserler varlığıyla Türkiye’nin sayılı kurumları arasında yer aldığı belirtilerek, sergi hakkında şu bilgiler verildi:

“14. yüzyıla kadar dayanan, ilk ya da tek kopya niteliğindeki eserler barındırmasının yanı sıra, bilim tarihinde iz bırakmış sayısız isimden kalan büyük bir mirasa sahiptir. Ziyaretçileri tarihte yolculuğa çıkaracak sergide; el yazmaları, kuruluşundan bu yana zamanın hocaları tarafından hazırlanan mühendislik kitapları, özel ciltler, mimarî projeler, teknik çizimler, öğrenci projeleri ile 1897-1920 döneminde çıkarılan, o günlerin fikrî ve kültürel zenginliğini yansıtması açısından büyük önem taşıyan el yazması Şaka Dergisi gibi çok kıymetli nadir eserler sunulacaktır.”İTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Nadir Eserler Arşivi’nin katkılarıyla hazırlanan sergi, 26 Haziran Perşembe günü saat 16.30’da, İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi’nde açılacak.

8 Temmuz’a kadar açık kalacak olan sergi, her gün 09.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sergiyle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bir-kultur-hazinesi-itu-nadir-eserler-sergisi_121833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!