Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Born'un İlüstrasyonlarıyla Osmanlı Dünyasına 'seyahat'

Yapı Kredi Kültür Merkezi, Çek Cumhuriyeti'nin ünlü çizeri Adolf Born'u ağırlıyor. 75 yaşındaki Adolf Born, karikatür, ilüstrasyon, animasyon denince

Radikal

Sergiler

Born'un İlüstrasyonlarıyla Osmanlı Dünyasına 'seyahat'
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Mart 2005
BİTİŞ TARİHİ: 25 Mart 2005
+ Ajandama Ekle

apı Kredi Kültür Merkezi, Çek Cumhuriyeti'nin ünlü çizeri Adolf Born'u ağırlıyor. 75 yaşındaki Adolf Born, karikatür, ilüstrasyon, animasyon denince akla ilk gelen isimlerden biri. Born'un tüm eserlerinde doğanın ve özellikle tarihin etkisi görülüyor. Bir Türkiye hayranı olan Adolf Born, Yapı Kredi'deki 'Seyahat' başlıklı sergisinde Osmanlı'ya yolculuk yapıyor ancak yerinde durmuyor. Adolf Born'un ilüstrasyonları Kanuni Sultan Süleyman'dan III. Selim'e ve Shakespeare'e, İstanbul'dan Viyana'ya değişik kişi, zaman ve coğrafyalara uzanıyor.

Karikatürleri yasaklanınca...
Sansür kurulu, 1973 yılında karikatürlerini yasaklayınca Born zamanını animasyon, kitap ilüstrasyonları ve grafiğe ayırmaya başlamış. Çok yönlü kimliğiyle 'rönesans insanı' olarak nitelendirilen Born, 400'e yakın kişisel sergi, 250'ye yakın kitap ilüstrasyonu ve 100'e yakın kukla ve çizgi film çalışmasının altına imza atmış. Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin, Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu işbirliğiyle gerçekleştirdiği sergide Adolf Born'un resim, kitap ilüstrasyonu ve animasyon gibi farklı alanlardaki çok sayıda çalışmasını görmek mümkün. Adolf Born'un Türk imgeleriyle zenginleştirdiği çalışmalarındaki 'ince' mizahı 25 Mart'a kadar Sermet Çifter Salonu'nda görülebilir.

Ayrıntılı bilgi için Tel: 0212 252 47 00

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bornun-ilustrasyonlariyla-osmanli-dunyasina-seyahat_23735.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!